O‘zbekistonda migratsiya sohasiga bag‘ishlangan taqdimot sessiyasining birinchi kuni yakunlandi
Joriy yilning 6-oktabr kuni Toshkent shahrida Migratsiya bo‘yicha xalqaro tashkilotning (IOM) O‘zbekiston va Ozarbayjondagi vakolatxonalari hamkorligida taqdimot sessiyasi tashkil qilindi. Tadbir IOM Taraqqiyot fondi tomonidan moliyalashtirilgan Migratsiya bo‘yicha mintaqaviy o‘quv markazi (RTCM) loyihasi doirasida bo‘lib o‘tdi. Loyiha migratsiyani boshqarish bo‘yicha mintaqaviy ta’lim salohiyatini va hamkorlikni oshirish hamda xavfsiz migratsiyani ta’minlash uchun migratsiya boshqaruvi sohasidagi ilg‘or tajriba va yaxshi misollarni almashishga ko‘maklashadi. Asosan, O‘zbekistonning turli universitetlari va muassasalari ishtirokchilari uchun tashkil etilgan taqdimot sessiyasi IOM Ozarbayjon Loyiha koordinatori Matanat Gahramanova tomonidan RTCM loyihasining istiqboldagi rejalari haqidagi kirish so‘zi bilan boshlanib, IOM konsultanti Izabel Astor xonim tomonidan RTCM o‘quv rejasi (1-8-modullar) bilan tanishtirildi.
Tadbir davomida 2022-yilning 25-29-iyul kunlari Boku shahrida bo‘lib o‘tgan trenerlarning besh kunlik treningida (TOT) qatnashgan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori Muattara Rahimova RTCM treneri sifatida xalqaro migratsiya, xalqaro migratsiya huquqi va migratsiya institutlari, tartibsiz migratsiyaga qarshi kurashish va oldini olish, xalqaro mehnat migratsiyasi, Markaziy Osiyo davlatlarining migratsiya siyosati va boshqa tegishli mavzular bo‘yicha taqdimotlar qildi.
Bundan tashqari, ishtirokchilar IOM konsultanti Izabel Astorning “Yumshoq trening ko‘nikmalari: TOT (trenerlarni tayyorlash) tizimining tarkibiy qismlari va TOT trenerining roli” taqdimoti bilan tanishdilar. RTCM loyihasi doirasidagi navbatdagi taqdimot sessiyasi 2022-yil 13-14-oktabr kunlari Turkiyaning Anqara shahrida oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

The first day of the presentation session dedicated to the sphere of migration in Uzbekistan has ended
06.10.2022 2772
The International Organization for Migration (IOM) mission in Uzbekistan and Azerbaijan have jointly organized a 2-day roll-out session in Tashkent, Uzbekistan on 6-7 October 2022. The event was held within the Regional Training Center on Migration (RTCM) project funded by the IOM Development Fund. The project aims at enhancing regional training capacities and cooperation on migration management and sharing best practices and good examples in the area of migration management to ensure safe migration. The roll-out session, organized mainly for participants from various universities and institutions of Uzbekistan, kicked-off with the introductory speech on the future vision of the RTCM project, delivered by Ms. Matanat Gahramanova, IOM Azerbaijan project coordinator, followed by brief introduction of the RTCM curriculum (1-8 modules) by IOM Consultant Ms. Isabelle Astor.
In course of the event, as a RTCM trainer the professor at the University of World Economy and Diplomacy Ms. Muattara Rakhimova, who participated in the 5-day training (ToT) of the trainers held in Baku on 25-29 July 2022, has delivered presentations on the international migration, international migration law and migration institutions, combating and preventing illegal migration, international labor migration, migration policy of the countries of Central Asia and other related topics. Moreover, the participants became acquainted with presentation on “Soft Training skills.
Components of a TOT System and Role of a TOT Trainer” by IOM consultant Ms. Isabelle Astor. The next roll-out session within the RTCM project is planned to be held in Ankara, Turkey on 13-14 October, 2022.