O‘zbekiston va Yaponiya universitetlari rektorlarining To‘rtinchi forumi
28-30-sentabr kunlari Sukuba shahrida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev boshchiligidagi delegatsiya “O‘zbekiston va Yaponiya universitetlari rektorlarining To‘rtinchi forumi”da ishtirok etmoqda.
Mazkur forumda - 40 ga yaqin Yaponiya universitetlari ishtirok etishi kutilmoqda. O‘zbekistondan 18 ta universitet rektorlari shu munosabat bilan Tsukubaga tashrif buyurishgan. Universitetimiz Rektori Sodiq Safoyev forumni ilk kunini ochib berishi ko‘zda tutilgan.
O‘zbekiston va Yaponiya universitetlari rektorlarining To‘rtinchi forumi kun tartibiga muvofiq yosh olimlar va tadqiqotchilar uchrashuvi hamda yapon talabalari va Yaponiyada tahsil olayotgan O'zbekiston talabalari ishtirok etishi ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari akademik va ilmiy dasturlarni yo‘lga qo‘yish, qisqa muddatli stajirovka o'tash masalalari ko‘rib chiqiladi va hamkorlik shartnomalarini imzolash, oliy ta'lim sohasiga investitsiya jalb qilish bo‘yicha kelishuvlar imzolanadi.
Yakunida O‘zbekiston va Yaponiya oliy ta'lim muassasalari rektorlari To‘rtinchi forumi bo‘yicha erishilgan kelishuvlarning o‘z vaqtida amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritalari shakllantiriladi.
Ta‘kidlash joizki, mazkur forum O‘zbekiston Respublikasi va Yaponiya o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati doirasida bo‘lib o‘tmoqda.

28-30 сентября делегация во главе с Содыком Сафаевым, ректором Университета мировой экономики и дипломатии, примет участие в "Четвертом Форуме ректоров узбекских и японских университетов" в Цукубе.
Ожидается, что в этом форуме примут участие представители около 40 японских университетов. По этому случаю в Цукубу прибыли ректоры 18 университетов Узбекистана. Ожидается, что в первый день форум откроет ректор нашего университета Содык Сафаев.
Согласно повестке дня Четвертого Форума ректоров узбекских и японских университетов, запланирована встреча молодых ученых и исследователей и участие японских студентов и узбекских студентов, обучающихся в Японии. Кроме того, будут обсуждены темы создания академических и научных программ, краткосрочных стажировок, подписания соглашений о сотрудничестве и привлечения инвестиций в сферу высшего образования.
По итогам будут сформированы дорожные карты по своевременной реализации договоренностей, достигнутых на Четвертом Форуме ректоров высших учебных заведений Узбекистана и Японии.
Следует отметить, что данный форум проводится в рамках празднования 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Японией.