2022-yil 23-sentabr kuni JIDUga AQSH ning Jorj Vashington universiteti professor Malkolm Rassel-Eynxorn tashrif qildilar. Mazkur uchrashuv universitetimizning taʼlim va maʼnaviyat ishlari bilan tanishdailar. Xalqaro huquq fakultetining professor-oʻqituvchilari hamda talabalar bilan qizgʻin muloqotlar olib borildi.
Unda Jorj Vashington Universiteti bilan va USAID AQSH davlatining taʼlim sohasidagi dasturlar va hamkorlik yoʻnalishlar muhokama qilindi. Meh
Malkolm yuridik klinika faoliyati bilan ham tanishdi va atroflicha suhbatlar talabalar va professor-oʻqituvchilar ishtirokida boʻlib oʻtdi.

A meeting was held with professors of George Washington University
On September 23, 2022, Professor Malcolm Russell-Einhorn from George Washington University, USA visited UWED. In the course of this meeting, the educational and spiritual activities of our university were introduced. Intensive discussions took place with professors and students of the faculty of International Law.
The programs and areas of cooperation with George Washington University and USAID in the field of education were discussed. The guest also got acquainted with the activities of the legal clinic, detailed conversations were held with the participation of students and teachers.