JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya oʻz hamkorlik faoliyatidagi ilk qadamni Vengriya Diplomatik akademiyasi bilan boshladi
23.09.2022 2541
Kuni kecha davlatimiz rahbarining 330-sonli qarori bilan tashkil etilgan JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya, Vengriya Diplomatik akademiyasi hamda Oʻzbekistonning Avstriyadagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Abad Fayzullayev ishtirokida onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda diplomatik kadrlarini tayyorlash sohasidagi tegishli oʻquv dasturlari va boshqa tadbirlar boʻyicha axborot almashildi. Akademik almashinuv dasturini amalga oshirish hamda bu boradagi kelgusi rejalar ishlab chiqilishi kelishib olindi.
Vengriya Tashqi ishlar vazirligi davlat kotibi o‘rinbosari, Vengriya Diplomatik akademiyasi prezidenti - Orshola Pachay Tomashich tashkil etilgan uchrashuv ular uchun ahamiyatliligiga urgʻu berib universitetlararo hamkorlik diplomatik akademiya muammolarini hal qilishda samarali yoʻl ekanligi ta’kidladi.
JIDU rektori Sodiq Safoyev universitetimiz yaqin kunlarda oʻzining 30 yillik yubeleyini nishonlashini va bugungi kunda Smart universitetga aylantirish choralari koʻrilayotganligini ta’kidladi. Ikki tamonlama takliflar koʻrib chiqilgandan soʻng, qisqa va uzoq muddatli akademik almashinuv dasturlarni yoʻlga qoʻyish taklifini qoʻllab-quvvatladi. Qoʻshma tadqiqot dasturlari ikki tomon uchun ham mutloq sezilarli ahamiyatga ega ekanligiga urgʻu berildi.
Elchi Abat Fayzullayev ushbu masalalarda ikki tomonga ham bundan buyon faol koʻmaklashishga tayyorligini bildirdi.

На днях состоялась онлайн-встреча с участием Дипломатической академии при УМЭД, Венгерской Дипломатической академии и Чрезвычайного и Полномочного Посла Узбекистана в Австрии Абада Файзуллаева, организованная постановлением главы государства № 330.
На встрече состоялся обмен информацией по соответствующим учебным программам и другим мероприятиям в области подготовки дипломатических кадров. Была достигнута договоренность о реализации программы академического обмена и разработке дальнейших планов в этом направлении.
Заместитель госсекретаря МИД Венгрии, президент Венгерской Дипломатической академии - Оршола Пачай Томашич подчеркнул важность организованной встречи для них, отметив, что межвузовское сотрудничество является эффективным способом решения проблем Дипломатической академии.
Ректор УМЭД Содик Сафоев отметил, что в ближайшие дни наш университет отметит свой 30-летний юбилей, и на сегодняшний день предпринимаются шаги по превращению его в Смарт-Университет. После рассмотрения двух основных предложений краткосрочный и долгосрочный академический обмен поддержал предложение о запуске программ. Подчеркивалось, что совместные исследовательские программы имеют абсолютно существенное значение для обеих сторон.
Посол Абат Файзуллаев выразил готовность и впредь активно содействовать обеим сторонам в этих вопросах.