“Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti “Xalqaro iqtisodiyot” kafedrasi dotsenti Sultonova Gavxar Karimovna 2022-yil 1-iyuldan 9-avgustgacha AQSh Davlat departamentining Ta'lim va madaniyat masalalari byurosi (ECA) homiylik qilgan va Ta'lim va taraqqiyot instituti (ITD) mezbonlik qilgan SUSI for Scholars dasturi bo‘yicha AQShda tahsil oldi. SUSI for Scholars intensiv oʻquv dasturi boʻlib, u xorijiy universitetlarning professor-oʻqituvchilariga Amerika jamiyati, madaniyati, qadriyatlari va institutlari haqidagi tushunchalarini chuqurlashtirish imkoniyatini beradi. Darsturning maqsadi – uning istirokchilari olgan bilimlarini o’z ta'lim muassasalarida oʻquv dasturlarini yaxshilash va AQSh iqtisodiyoti va bisnes muhitini qamrab oluvchi o’quv kurslarni o’qitish sifatini oshirishda qoʻllashlari.
Boston, Nyu-York va Vashingtonda bo‘lib o‘tgan dasturda 15 davlatdan o‘qituvchilar ishtirok etdi. Dastur Amerikaning yetakchi universitetlari professorlarining AQSH iqtisodiy, ijtimoiy va institutsional rivojlanishining turli jihatlariga bagʻishlangan akademik sessiyalaridan iborat edi. Dastur shuningdek, tarixiy obidalar, muzeylar, kutubxonalarni ziyorat qilish, kit tomosha qilish, rafting, fabrikaga tashrif buyurish, Brodvey shousini ko’rish kabi qiziqarli madaniy tadbirlarga boy bo‘ldi. Bundan tashqari ishtirokchilar, Garvard, MIT va Kolumbiya universiteti kabi eng etakchi ta’lim muassasalaridagi sessiyalarda, hamda, AQSh Kongressi va Xalqaro Valyuta Jamg'armasidagi uchrashuvlarda qatnashish imkoniyatga ega bo'ldilar.
Dastur doirasida ITD tomonidan simpozium tashkil etilib, unda ishtirokchilar o‘quv va ilmiy-tadqiqot faoliyatidagi tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar, ilmiy qiziqishlarini bayon etdilar va keng ko‘lamli masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Bundan tashqari, har bir ishtirokchiga AQSH akademik yoki biznes sohasidan mentor tayinlangan boʻlib, muntazam uchrashuvlar davomida ular bilan tajriba almashildi va kelgusi hamkorlik boʻyicha yo’nalishlar belgilandi.
Dasturda ishtirok etish AQSh iqtisodiyoti, biznesi, siyosiy tizimi, madaniyati va qadriyatlari haqida ko‘proq ma’lumotga ega bolish, shuningdek, samarali akademik hamkorlik uchun AQSh va boshqa xorijiy mamlakatlar professorlari bilan ijtimoiy tarmoq yaratish imkonini berdi.

Доцент кафедры «Международная экономика» факультета «Международная экономика и менеджмент» Султанова Гавхар Каримовна с 1 июля по 9 августа 2022 года прошла обучение в США по программе SUSI for Scholars on U.S. Economics and Business, которая была спонсирована Бюро по делам образования и культуры Государственного департамента США и организована Институтом обучения и развития (Institute for Тraining and Development). SUSI for Scholars – интенсивная академическая программа, целью которой является предоставление преподавателям зарубежных университетов возможности углубить свое понимание американского общества, культуры, ценностей и институтов с тем, чтобы они могли применить полученные знания в совершенствовании учебных программ и повышении качества преподавания курсов, изучающих институты США, в своих образовательных учреждениях.
В программе, которая проходила в Бостоне, Нью-Йорке и Вашингтоне, приняли участие преподаватели из 15 стран мира. Программа состояла из академических сессий профессоров ведущих американских университетов, посвященных различным аспектам экономического, социального и институционального развития США. Программа также была насыщенна интересными культурными мероприятиями, такими как посещение исторических памятников, музеев, библиотек, наблюдение за китами, рафтинг, посещение завода по производству пленок, шоу на Бродвее и др. Участникам также была предоставлена уникальная возможность побывать в ведущих университетах мира, таких как Гарвард, Массачусетский технологический институт, Колумбийский университет, а также в здании Конгресса США и Международного валютного фонда.
В рамках программы также был проведен симпозиум, в котором участники поделились своим опытом преподавательской и научной деятельности, обозначили круг своих научных интересов и обменялись мнениями по широкому кругу вопросов. Кроме того, каждому участнику был назначен ментор из академической или бизнес-сферы США, в рамках регулярных встреч с которым происходил обмен опытом и определены ориентиры для дальнейшего сотрудничества.
Участие в программе позволило углубить знания по экономике и бизнес-среде США, понимание ценностей американского общества, сформировать сеть взаимодействия с профессорами США и других зарубежных стран с целью плодотворного сотрудничества в академической сфере.