“Xalqaro iqtisodiyot va menejment” fakulteti “Xalqaro iqtisodiyot” kafedrasi dotsenti Sultonova Gavxar Karimovna 2022-yil 1-iyuldan 9-avgustgacha AQSh Davlat departamentining Ta'lim va madaniyat masalalari byurosi (ECA) homiylik qilgan va Ta'lim va taraqqiyot instituti (ITD) mezbonlik qilgan SUSI for Scholars dasturi bo‘yicha AQShda tahsil oldi. SUSI for Scholars intensiv oʻquv dasturi boʻlib, u xorijiy universitetlarning professor-oʻqituvchilariga Amerika jamiyati, madaniyati, qadriyatlari va institutlari haqidagi tushunchalarini chuqurlashtirish imkoniyatini beradi. Darsturning maqsadi – uning istirokchilari olgan bilimlarini o’z ta'lim muassasalarida oʻquv dasturlarini yaxshilash va AQSh iqtisodiyoti va bisnes muhitini qamrab oluvchi o’quv kurslarni o’qitish sifatini oshirishda qoʻllashlari.
Boston, Nyu-York va Vashingtonda bo‘lib o‘tgan dasturda 15 davlatdan o‘qituvchilar ishtirok etdi. Dastur Amerikaning yetakchi universitetlari professorlarining AQSH iqtisodiy, ijtimoiy va institutsional rivojlanishining turli jihatlariga bagʻishlangan akademik sessiyalaridan iborat edi. Dastur shuningdek, tarixiy obidalar, muzeylar, kutubxonalarni ziyorat qilish, kit tomosha qilish, rafting, fabrikaga tashrif buyurish, Brodvey shousini ko’rish kabi qiziqarli madaniy tadbirlarga boy bo‘ldi. Bundan tashqari ishtirokchilar, Garvard, MIT va Kolumbiya universiteti kabi eng etakchi ta’lim muassasalaridagi sessiyalarda, hamda, AQSh Kongressi va Xalqaro Valyuta Jamg'armasidagi uchrashuvlarda qatnashish imkoniyatga ega bo'ldilar.
Dastur doirasida ITD tomonidan simpozium tashkil etilib, unda ishtirokchilar o‘quv va ilmiy-tadqiqot faoliyatidagi tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar, ilmiy qiziqishlarini bayon etdilar va keng ko‘lamli masalalar yuzasidan fikr almashdilar. Bundan tashqari, har bir ishtirokchiga AQSH akademik yoki biznes sohasidan mentor tayinlangan boʻlib, muntazam uchrashuvlar davomida ular bilan tajriba almashildi va kelgusi hamkorlik boʻyicha yo’nalishlar belgilandi.
Dasturda ishtirok etish AQSh iqtisodiyoti, biznesi, siyosiy tizimi, madaniyati va qadriyatlari haqida ko‘proq ma’lumotga ega bolish, shuningdek, samarali akademik hamkorlik uchun AQSh va boshqa xorijiy mamlakatlar professorlari bilan ijtimoiy tarmoq yaratish imkonini berdi.

From July 1 to August 9, Gavkhar Sultanova, Associate Professor of the International Economics department of UWED, participated in the SUSI for Scholars on U.S. Economics and Business program, sponsored by the Bureau of Educational and Cultural Affairs of the U.S. Department of State and organized by the Institute for Training and Development (Amherst, MA).
Study of the U.S. Institutes for Scholars (SUSIs) is an intensive academic program whose purpose is to provide foreign university faculty and other scholars the opportunity to deepen their understanding of U.S. society, culture, values, and institutions in order to strengthen curricula and to enhance the quality of teaching about the United States in academic institutions abroad.
Scholars from fifteen different countries participated in the program that took place in Boston, New York, and Washington, D.C. During the program, participants had academic sessions with the leading American university professors on the different aspects of U.S. economic, social, and institutional development. The program also included visits to museums, memorials, libraries, whale watching, water rafting, a film production factory, a Broadway show, and other cultural events. Participants also had the unique opportunity to attend sessions at top universities like Harvard, MIT, and Columbia University, as well as meetings in the U.S. Congress and the International Monetary Fund.
The program also included a symposium where scholars presented their research interests and working environments, discussed, and exchanged views on a wide range of issues. Moreover, participants had regular meetings with their peer-collaborators from the U.S. academia or business during which they exchanged teaching and research experiences and defined the directions for future collaboration.
Participation in the SUSI for Scholars program made it possible to learn more about the U.S. economy, business, political system, culture, and values, as well as form a network with professors from the U.S. and other foreign countries for fruitful academic cooperation.