Joriy yilning 16-sentabr kuni AQSH xalqaro rivojlanish USAID agentligi bilan hamkorlikda JIDU Xalqaro huquq fakultetini akkreditatsiyadan o‘tkazish taklifi ko‘rib chiqildi.
Ishga tushirilgan akkreditatsiya jarayoni bir necha bosqichlardan iborat bo‘lib, o‘qituvchilarning malakasi, ularning vazifalari, o‘quv dasturlarini har tomonlama ko‘rib chiqishdan iborat bo‘lib, bu jarayon o‘z-o‘zini baholash, o‘zaro baholash, qo‘mita ko‘rib chiqish va chuqur strategik rejalarni ishlab chiqishni o‘z ichiga oladi.Xalqaro huquq fakulteti tomonidan akkreditatsiya uning akademik mukammallikning asosiy talablariga javob berishini anglatadi, bu esa o‘z navbatida uning rasmiy vakolatlari va xalqaro tan olinishiga olib keladi.
Ishga tushirish jarayoni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining yuridik klinikasida bo‘lib o‘tdi. Tadbirda JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Durbek Amanov, KazDYU yuridik fakulteti direktori Olga Bektibayeva va KazDYU universiteti rektori, “Huquq” kafedrasi dotsenti Sergey Pen, “Xalqaro huquq” fakulteti professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
Tomonlar o‘rtasida o‘tkazilgan samarali fikr almashuvidan so‘ng Xalqaro huquq fakulteti va Yuridik klinikaning kelgusidagi faoliyati yuzasidan muayyan xulosalar chiqarilib, aniq qarashlar ishlab chiqildi. Suhbat yakunida tomonlar institutlar oʻrtasida qurilayotgan hamkorlik uzoq muddatli, mustahkam va samarali boʻlishiga umid bildirdi.
Xulosa o'rnida, xalqaro huquq fakulteti uchun akkreditatsiya jarayonining yo‘lga qo‘yilgani universitetda amalga oshirilayotgan tarkibiy o‘zgarishlarning yana bir dalilidir. Bu o‘zgarishlar JIDUning mamlakatning birinchi darajali innovatsion universitetiga aylanib borayotgan o‘quv yurti uchun mustahkam poydevor yaratishiga shubha yo‘q.

An accreditation process of the faculty of International Law has been initiated
On September 16, 2022, in partnership with the U.S. Agency for International Development, USAID, the accreditation procedure of the faculty of International Law of the University of World Economy and Diplomacy has been initiated.
The launched accreditation process consists of several stages and is a comprehensive review of the faculty qualifications, its missions, curricula, and the process includes self-evaluations, peer-reviews, committee reviews, and the development of in-depth strategic plans. The faculty of International Law being granted an accreditation would mean it meeting the essential requirements of academic excellence, which, in turn, will lead to it achieving official credentials and gaining international recognition.
The launching procedure took place at the Legal clinic of the University of World Economy and Diplomacy. First Vice Rector for Academic Affairs of UWED, Durbek Amanov, along with the Director of KAZGUU Law School, Olga Bektibayeva and the Rector of KAZGUU University, Associate professor in Law, Sergey Pen, academic personnel of the faculty of International Law and several students of the faculty attended the event.
After a fruitful exchange between the parties, certain conclusions were drawn and a clear vision on the future activities of the faculty of International Law and Legal clinic was developed. By the end of the discourse, the parties expressed a hope that a partnership that is being built between the institutions will prove to be long-standing, strong and fruitful.
In conclusion, the launch of an accreditation process of the faculty of International Law is another proof to the structural changes being carried out at the university. It is no doubt that these alterations are creating a strong basis for a type of institution UWED is becoming, a top-ranking, innovative university of the country.