Joriy yilning 16-sentabr kuni AQSH xalqaro rivojlanish USAID agentligi bilan hamkorlikda JIDU Xalqaro huquq fakultetini akkreditatsiyadan o‘tkazish taklifi ko‘rib chiqildi.
Ishga tushirilgan akkreditatsiya jarayoni bir necha bosqichlardan iborat bo‘lib, o‘qituvchilarning malakasi, ularning vazifalari, o‘quv dasturlarini har tomonlama ko‘rib chiqishdan iborat bo‘lib, bu jarayon o‘z-o‘zini baholash, o‘zaro baholash, qo‘mita ko‘rib chiqish va chuqur strategik rejalarni ishlab chiqishni o‘z ichiga oladi.Xalqaro huquq fakulteti tomonidan akkreditatsiya uning akademik mukammallikning asosiy talablariga javob berishini anglatadi, bu esa o‘z navbatida uning rasmiy vakolatlari va xalqaro tan olinishiga olib keladi.
Ishga tushirish jarayoni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining yuridik klinikasida bo‘lib o‘tdi. Tadbirda JIDU o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektori Durbek Amanov, KazDYU yuridik fakulteti direktori Olga Bektibayeva va KazDYU universiteti rektori, “Huquq” kafedrasi dotsenti Sergey Pen, “Xalqaro huquq” fakulteti professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
Tomonlar o‘rtasida o‘tkazilgan samarali fikr almashuvidan so‘ng Xalqaro huquq fakulteti va Yuridik klinikaning kelgusidagi faoliyati yuzasidan muayyan xulosalar chiqarilib, aniq qarashlar ishlab chiqildi. Suhbat yakunida tomonlar institutlar oʻrtasida qurilayotgan hamkorlik uzoq muddatli, mustahkam va samarali boʻlishiga umid bildirdi.
Xulosa o'rnida, xalqaro huquq fakulteti uchun akkreditatsiya jarayonining yo‘lga qo‘yilgani universitetda amalga oshirilayotgan tarkibiy o‘zgarishlarning yana bir dalilidir. Bu o‘zgarishlar JIDUning mamlakatning birinchi darajali innovatsion universitetiga aylanib borayotgan o‘quv yurti uchun mustahkam poydevor yaratishiga shubha yo‘q.

Начат процесс аккредитации факультета Международного права
16 сентября текущего года в партнерстве с Агентством США по международному развитию USAID была инициирована процедура аккредитации факультета международного права Университета мировой экономики и дипломатии.
Запущенный процесс аккредитации состоит из нескольких этапов и представляет собой всесторонний обзор квалификации преподавателей, их миссий, учебных программ, и этот процесс включает в себя самооценки, экспертные обзоры, обзоры комитетов и разработку углубленных стратегических планов. Получение аккредитации факультетом международного права будет означать, что он отвечает основным требованиям академического мастерства, что, в свою очередь, приведет к получению им официальных полномочий и международного признания.
Процедура запуска проходила в Юридической клинике Университета мировой экономики и дипломатии. На мероприятии присутствовали первый проректор по учебной работе УМЭД Дурбек Аманов, директор юридического факультета КАЗГЮУ Ольга Бектибаева и ректор Университета КАЗГЮУ, доцент кафедры права Сергей Пен, профессорско-преподавательский состав факультета международного права и несколько студентов факультета.
После плодотворного обмена мнениями между сторонами были сделаны определенные выводы и выработано четкое видение будущей деятельности факультета международного права и Юридической клиники. К концу беседы стороны выразили надежду, что партнерство, которое строится между институтами, окажется долгосрочным, прочным и плодотворным.
В заключение, запуск процесса аккредитации факультета международного права является еще одним доказательством структурных изменений, проводимых в университете. Нет сомнений в том, что эти изменения создают прочную основу для того типа учебного заведения, которым становится УМЭД, - первоклассного инновационного университета страны.