“Bolalarga nisbatan zoʻravonlik: global koʻrinishlar” mavzusida seminar trening oʻtkazildi
BMT Bosh Assambleyasining 2007-yil 15-iyundagi rezolyutsiyasiga muvofiq, har yili 2-oktabr Xalqaro kuch ishlatmaslik kuni sifatida nishonlanadi. Mazkur rezolyutsiyaga koʻra, ushbu kunda muammolarni kuch ishlatmasdan hal qilishga targʻib etish belgilangan.
Bugun Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti yuridik klinikada Oʻzbekiston Respublikasida YUNISEF vakolatxona rahbarining oʻrinbosari Antonio Lyudeke tomonidan Xalqaro huquq fakulteti professor-oʻqituvchilari va talabalari uchun “Bolalarga nisbatan zoʻravonlik: global koʻrinishlar” mavzusida seminar trening oʻtkazildi. Tadbirda mamlakatimizda ommoviy axborot vasitalari, davlat statistika idoralari, yuridik klinika amaliyotidagi fuqarolar murojaatlari tahlillari aynan bolalarga nisbatan zoʻravonlik, ularni noqonuniy mehnatga jalb qilish va shavqatsiz munosabatda boʻlish, ayrim hududlarimizdagi misollar xalqaro hamjamiyatda mamlakatimiz imidjiga salbiy taʼsir koʻrsatishi va bola huquqini kafolatlash davlat siyosatini yanada mustahkamlash, shu jumladan oilada bolalarga nisbatan zoʻravonlikning oldini olish maqsadida milliy qonunchiligimiz normalarini takomillashtiri maqsadga muvofiqligi takidlandi. Shu bilan birga, universitetda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Bola huquqlari vakili (Ombudsmani) hamkorligida mazkur muammolar yuzasidan xalqaro amaliyot boʻyicha chuqur tahlil va izlanishlar olib borilayotgani alohida takidlananadi.
Tadbir yakunida joriy 2-oktabr Xalqaro kuch ishlatmaslik kuni munosabati bilan talabalar tomonida volonter sifatida Toshkent shahri va Toshkent viloyatidagi maktab va maxsus maktab internatlarida fleshmobda ishtirok etish boʻyicha kelishuvga erishildi.

In accordance with the resolution of the UN General Assembly of June 15, 2007, October 2 is celebrated annually as the International Day of Non-Violence. According to this resolution, this day is set to promote non-violent resolution of problems.
Today, at the legal clinic of the University of World Economy and Diplomacy, Antonio Ludeke, the deputy head of the UNICEF representative office in the Republic of Uzbekistan, held a seminar training on "Violence against children: global perspectives" for professors and teachers of the Faculty of International Law. At the event, the analyzes of citizen appeals in the practice of mass media, state statistical offices, and legal clinics in our country are violence against children, their involvement in illegal work and brutal treatment, examples in some regions of our country have a negative impact on the image of our country in the international community, and further strengthening of the state policy of guaranteeing children's rights. including, it was emphasized that it is expedient to improve the norms of our national legislation in order to prevent violence against children in the family. At the same time, it is emphasized that the university conducts in-depth analysis and research on international practice in cooperation with the Children's Rights Representative (Ombudsman) of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
At the end of the event, on the occasion of the International Day of Non-Use of Force on October 2, an agreement was reached on participation of students as volunteers in a flash mob in schools and special boarding schools in Tashkent city and Tashkent region.