PROFESSOR KRISTIAN XABERLI HAMDA UMIDA HAQNAZAR TOMONIDAN “JAHON SAVDO TASHKILOTI DOIRASIDA QISHLOQ XO‘JALIGI MAXSULOTLARI SAVDOSI” MAVZUSIDA TRENING O‘TKAZILDI
13.09.2022 1499
Joriy yilning 6-8-sentabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Jahon Savdo Tashkiloti (JST) kafedrasi loyihasi” doirasida Jahon savdo instituti (Bern universiteti) professori Kristian Xaberli (Christian Häberli) hamda ilmiy tadqiqotchisi Umida Haqnazar tomonidan JST kelishuvlariga binoan savdo va qishloq xo‘jaligiga doir masalalar bo‘yicha JIDUning bir guruh professor-o‘qituvchilari va talabalariga, shuningdek, davlat organlari mutaxassislari uchun trening o‘tkazildi.
Kristian Xaberli
2007-yildan boshlab Jahon savdo instituti (JSI) aʼzosi va Yevropa, Osiyo, Afrika va Amerikada tadqiqotlar va ilmiy ishlari boʻyicha maslahatchi hisoblanasi. U qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat xavfsizligi, ortiqcha vazn va to‘yib ovqatlanmaslik, suv, iqlim o‘zgarishi, bandlik, ko‘p tomonlama va mintaqaviy savdo, rivojlanish va JSTga a’zo bo‘lish bilan bog‘liq savdo va investitsiya masalalari bo‘yicha 70 dan ortiq nashrlarni tayyorlagan (https://www.wti.org/research/publications/?author=44).
1977-yilda Afrika investitsiya huquqi (Bazel universiteti) bo‘yicha doktorlik dissertatsiyasibi yoqlagan. Shuningdek, Jenevada (1975) Rivojlanish fanlari va Berndan (2009) teologiya bo‘yicha universitet darajalariga ega. Uning professional faoliyati 1978-yilda Xalqaro mehnat tashkiloti hamda Shveytsariya hukumati dasturlari doirasida Madagaskar, Tailand, Nepal va Shveytsariya faoliyat olib borgan. Professor Xaberli Urugvay va Doha raundlarida (1986-yildan 2007-yilgacha) GATT va JSTda Shveytsariya uchun savdo muzokarachisi bo‘lgan. U JST Qishloq xo‘jaligi bo‘yicha qo‘mitasi raisi (muntazam sessiya, 2005 – 2007-yillar) va 1996 – 2015-yillar oralig‘ida JST nizolarni hal qilish hay’ati a’zosi sifatida beshta nizolarni hal qilish bo‘yicha ishlarni (banan, olma, biotexnologiya, audio-vizual va ishlab chiqarilgan mamlakat belgisi) ko‘rib chiqishda ishtirok etgan. Ukraina tomonidan ba’zi yog‘och mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha qo‘llaniladigan cheklovlar bo‘yicha Yevropa Ittifoqi tashabbusi bilan arbitraj kengashi raisi sifatida faoliyat yuritgan (2020-yil). Shuningdek, Shveytsariya-Yevropa Ittifoqi (2002-yildan 2007-yilgacha) Qishloq xo‘jaligi bo‘yicha kelishuv qo‘shma qo‘mitasi raisi (har ikki yilda) bo‘lib ishlagan.
Umida Haqnazar
Umida Haqnazar OTB, Jahon banki, USAID, BMT FAO, Yevropa Ittifoqi kabi turli xalqaro rivojlanish institutlari tomonidan moliyalashtiriladigan Markaziy Osiyo va CAREC aʼzo davlatlarida (Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorligi) JSTga a’zo bo‘lish va undan keyingi xalqaro rivojlanish loyihalarida mustaqil maslahatchi hisoblanadi. Uning asosiy tajribasi JSTga a’zo bo‘lish jarayonida texnik yordam ko‘rsatish, texnik tartibga solish, sanitariya va fitosanitariya choralari, intellektual mulk huquqlari, mintaqaviy savdo kelishuvlari, bojxona tartibga solish, savdoni osonlashtirish va h.k. kabi JSTga tegishli sohalarda qonun hujjatlari loyihalarini tayyorlashdan iborat.

PROFESSOR CHRISTIAN HABERLI AND UMIDAH HAKNAZAR HELD A TRAINING ON THE THEME “TRADE AND AGRICULTURE UNDER WTO AGREEMENTS”
13.09.2022 1497
On September 6-8, 2022, within the framework of the “WTO Chair at UWED” project, Professor Christian Häberli and Umida Haknazar conducted a training for a group of professors and students of UWED, as well as specialists from state bodies on trade and agriculture issues under the WTO agreements.
Christian Haberli
The professor has been a member of the World Trade Institute since 2007 and is a research and advocacy consultant in Europe, Asia, Africa and the Americas. He has produced over 70 publications on trade and investment issues related to agriculture, food security, climate change, employment, multilateral and regional trade (https://www.wti.org/research/publications/?author=44).
He received his PhD in 1977 with a dissertation on African Investment Law (University of Basel). He also holds university degrees in developmental sciences (Geneva, 1975) and theology (Bern, 2009). His professional career began in 1978 with the International Labor Organization (ILO) and the Swiss government based in Madagascar, Thailand, Nepal and Switzerland. Dr. Haberli was Switzerland's trade negotiator for the Uruguay Round of GATT (1986-1993) and the Doha Round of the WTO. He was Chairman of the WTO Committee on Agriculture (Regular Session, 2005-2007) and participated in twenty phases of work to resolve five disputes (bananas, apples, biotechnology, audiovisualization and country of origin labeling) in the WTO group list from 1996 to 2015 . Also, Prof. Haberly participated as Chairman of the Arbitration Board on the EU initiative on restrictions imposed by Ukraine on the export of certain wood products (2020). He has also been Chairman (every two years) of the Joint Committee on an Agricultural Agreement between Switzerland and the EU (from 2002 to 2007).
Umida Haknazar
Dr. Umida Haknazar is an independent legal/trade advisor on WTO membership and subsequent international development projects in Central Asian and CAREC (Central Asia Regional Economic Cooperation) member countries funded by various international development institutions such as ADB, World Bank, USAID, UN FAO, European Union. Its main activity is to provide technical assistance in the process of accession to the WTO, preparation of legislative acts in areas related to the WTO, such as technical regulation, sanitary and phytosanitary measures, intellectual property rights, regional trade agreements, customs regulation, trade facilitation, etc. .
Umida is the editor of the Russian translation of the second edition of WTO Rights and Policies by Peter Van den Bosch.