PROFESSOR KRISTIAN XABERLI HAMDA UMIDA HAQNAZAR TOMONIDAN “JAHON SAVDO TASHKILOTI DOIRASIDA QISHLOQ XO‘JALIGI MAXSULOTLARI SAVDOSI” MAVZUSIDA TRENING O‘TKAZILDI
13.09.2022 1499
Joriy yilning 6-8-sentabr kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Jahon Savdo Tashkiloti (JST) kafedrasi loyihasi” doirasida Jahon savdo instituti (Bern universiteti) professori Kristian Xaberli (Christian Häberli) hamda ilmiy tadqiqotchisi Umida Haqnazar tomonidan JST kelishuvlariga binoan savdo va qishloq xo‘jaligiga doir masalalar bo‘yicha JIDUning bir guruh professor-o‘qituvchilari va talabalariga, shuningdek, davlat organlari mutaxassislari uchun trening o‘tkazildi.
Kristian Xaberli
2007-yildan boshlab Jahon savdo instituti (JSI) aʼzosi va Yevropa, Osiyo, Afrika va Amerikada tadqiqotlar va ilmiy ishlari boʻyicha maslahatchi hisoblanasi. U qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat xavfsizligi, ortiqcha vazn va to‘yib ovqatlanmaslik, suv, iqlim o‘zgarishi, bandlik, ko‘p tomonlama va mintaqaviy savdo, rivojlanish va JSTga a’zo bo‘lish bilan bog‘liq savdo va investitsiya masalalari bo‘yicha 70 dan ortiq nashrlarni tayyorlagan (https://www.wti.org/research/publications/?author=44).
1977-yilda Afrika investitsiya huquqi (Bazel universiteti) bo‘yicha doktorlik dissertatsiyasibi yoqlagan. Shuningdek, Jenevada (1975) Rivojlanish fanlari va Berndan (2009) teologiya bo‘yicha universitet darajalariga ega. Uning professional faoliyati 1978-yilda Xalqaro mehnat tashkiloti hamda Shveytsariya hukumati dasturlari doirasida Madagaskar, Tailand, Nepal va Shveytsariya faoliyat olib borgan. Professor Xaberli Urugvay va Doha raundlarida (1986-yildan 2007-yilgacha) GATT va JSTda Shveytsariya uchun savdo muzokarachisi bo‘lgan. U JST Qishloq xo‘jaligi bo‘yicha qo‘mitasi raisi (muntazam sessiya, 2005 – 2007-yillar) va 1996 – 2015-yillar oralig‘ida JST nizolarni hal qilish hay’ati a’zosi sifatida beshta nizolarni hal qilish bo‘yicha ishlarni (banan, olma, biotexnologiya, audio-vizual va ishlab chiqarilgan mamlakat belgisi) ko‘rib chiqishda ishtirok etgan. Ukraina tomonidan ba’zi yog‘och mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha qo‘llaniladigan cheklovlar bo‘yicha Yevropa Ittifoqi tashabbusi bilan arbitraj kengashi raisi sifatida faoliyat yuritgan (2020-yil). Shuningdek, Shveytsariya-Yevropa Ittifoqi (2002-yildan 2007-yilgacha) Qishloq xo‘jaligi bo‘yicha kelishuv qo‘shma qo‘mitasi raisi (har ikki yilda) bo‘lib ishlagan.
Umida Haqnazar
Umida Haqnazar OTB, Jahon banki, USAID, BMT FAO, Yevropa Ittifoqi kabi turli xalqaro rivojlanish institutlari tomonidan moliyalashtiriladigan Markaziy Osiyo va CAREC aʼzo davlatlarida (Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorligi) JSTga a’zo bo‘lish va undan keyingi xalqaro rivojlanish loyihalarida mustaqil maslahatchi hisoblanadi. Uning asosiy tajribasi JSTga a’zo bo‘lish jarayonida texnik yordam ko‘rsatish, texnik tartibga solish, sanitariya va fitosanitariya choralari, intellektual mulk huquqlari, mintaqaviy savdo kelishuvlari, bojxona tartibga solish, savdoni osonlashtirish va h.k. kabi JSTga tegishli sohalarda qonun hujjatlari loyihalarini tayyorlashdan iborat.

ПРОФЕССОРОМ КРИСТИАНОМ ХАБЕРЛИ И УМИДОЙ ХАКНАЗАР БЫЛ ПРОВЕДЕН ТРЕНИНГ НА ТЕМУ «ТОРГОВЛЯ И СЕЛЬСКОЕ ХОЗЯЙСТВО В РАМКАХ СОГЛАШЕНИЙ ВТО»
13.09.2022 1498
6-8 сентября 2022 года в рамках проекта «Кафедра ВТО при УМЭД» профессор Кристиан Хаберли (Christian Häberli) и Умида Хакназар провели тренинг для группы профессоров и студентов УМЭД, а также специалистов государственных органов по вопросам торговли и сельского хозяйства в рамках соглашений ВТО.
Кристиан Хаберли
Профессор является членом Института мировой торговли с 2007 года и консультантом по исследованиям и разъяснительной работе в Европе, Азии, Африке и Америке. Он подготовил более 70 публикаций по вопросам торговли и инвестиций, связанными с сельским хозяйством, продовольственной безопасностью, изменением климата, занятостью, многосторонней и региональной торговлей (https://www.wti.org/research/publications/?author=44).
Он получил докторскую степень в 1977 году с диссертацией по Африканскому инвестиционному праву (Базельский университет). Он также имеет университетские степени в области наук о развитии (Женева, 1975) и богословия (Берн, 2009). Его профессиональная карьера началась в 1978 году в Международной организации труда (МОТ) и швейцарском правительстве, базирующемся на Мадагаскаре, Таиланде, Непале и Швейцарии. Доктор Хаберли был торговым переговорщиком Швейцарии в в Уругвайском раунде ГАТТ(1986-1993) и в Дохийском раунде ВТО. Он был председателем комитета ВТО по сельскому хозяйству (регулярная сессия, 2005-2007 гг.) и участвовал в двадцати этапах работы по разрешению пяти споров (бананы, яблоки, биотехнологии, аудиовизуализация и маркировка страны происхождения) в списке группы ВТО с 1996 по 2015 год. Также, профессор Хаберли участвовал в качестве председателя Арбитражного совета по инициативе ЕС по ограничениям, налагаемым Украиной на экспорт некоторых изделий из древесины (2020 г.). Он также был председателем (каждые два года) Совместного комитета по соглашению о сельском хозяйстве между Швейцарией и ЕС (с 2002 по 2007 год).
Умида Хакназар
Доктор Умида Хакназар является независимым юридическим/торговым консультантом по вопросам членства в ВТО и последующих международных проектах развития в странах-членах Центральной Азии и стран-членов CAREC (центральноазиатское региональное экономическое сотрудничество), финансируемых различными международными институтами развития, такими как АБР, Всемирный банк, USAID, ФАО ООН, Европейский Союз. Её основная деятельность заключается в оказании технической помощи в процессе вступления в ВТО, подготовке законодательных актов в областях, связанных с ВТО, таких как техническое регулирование, санитарные фитосанитарные меры, права интеллектуальной собственности, региональные торговые соглашения, таможенное регулирование, содействие торговле и т.д.
Умида является редактором перевода на русский язык второго издания «Права и политики ВТО» Питера Ван ден Бош.