-Тошкент давлат иқтисодиёт университети;
- Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон миллий университетида банк иши, иқтисодиёт, банкларда бухгалтерия ҳисоби, макроэкономика, статистика йўналишлари бўйича бакалавриатуранинг кундузги бўлимининг сўнгги курсида (4 курсда) ҳамда магистратурада таълим олаётган талабаларга танлов асосида тайинланади.
2022/2023 ўқув йили учун Марказий банк стипендияси 2022 йил 3 октябрдан тайинланади. Ҳужжатларни қабул қилиш муддати - 2022 йил 6 – 9 сентябрь, кўриб чиқиш ва танлов муддати - 12 сентябрь – 16 сентябрь.
Марказий банк стипендияси республика ҳудудида ўрнатилган базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 бараваридан кам бўлмаган миқдорда белгиланади.
Марказий банк стипендиясини тайинлаш учун қўйидаги мезонлар белгиланади:
ўқув жараёнида (сўнгги семестр натижаларига кўра) юқори рейтинг кўрсаткичига эга бўлиши;
битта хорижий тилни мукаммал билиш тавсия этилади (IELTS - 6.5) сертификатига эга бўлганларга устунлик берилади;
иқтисодиёт бўйича халқаро ёки республика олимпиадаси ғолиби ёки совриндорига устуворлик берилади.
Марказий банк стипендиясига талабгорлар қуйидаги ҳужжатларни тақдим қилади:
маълумотнома (объективка), рангли расм;
паспорт нусхаси;
номзоднинг рейтинг (синов) дафтарчаси нусхаси;
Ўзбекистон Республикасида фаолият юритаётган хорижий давлатлар олий таълим муассасалари талабалари учун ўрнатилган тартибда фанларни ўзлаштириш бали тўғрисида маълумотнома;
номзоднинг чет тилини ўзлаштирганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар, илмий ишланмалари, илмий конференция ва семинарларда иштирок этган маъруза тезислари ва чоп этилган мақолалари (агар мавжуд бўлса).
Зарур ҳолларда ҳужжатларнинг асл нусхалари талаб этилади.
Барча ҳужжатлар копияси (PDF форматда, файл йиғмажилдида) талаба тахсил олаётган университет ёки институтнинг ректоратига 2022 йил 9 сентябрь соат 17:00 гача топширилади.
Стипендиатлар ўз ҳохишига кўра олий ўқув юртларини битирганларидан сўнг банк тизимига ишга жойлаштирилади.
Стипендиатлар бакалавриатурани тугатганидан сўнг, Марказий банкка ишга кирган тақдирда, тегишли халқаро молия институтларига тажриба алмашиш ва мутахассислик бўйича магистратура ёки PhD йўналиш бўйича ўқиш учун хорижга умумий танлов асосида юборилиши мумкин.

Объявляется конкурс на специальную стипендию Центрального банка Республики Узбекистан
Специальная стипендия Центрального банка Республики Узбекистан назначается студентам обучающимся в следующих высших учебных заведений г.Ташкента:
-Международный Вестминстерский университет в Ташкенте;
-Сингапурский институт развития менеджмента в Ташкенте;
-Ташкентский государстевнный экономический университет;
-Ташкентский финансовый институт;
-Университет мировой экономики и дипломатии;
- Университет ИНХА в Ташкенте;
- Национальный университет имени Мирзо Улугбека по специальностям банковское дело, экономика, бухгалтерский учет в банках, макроэкономика, статистика, информационная технология последних курсов бакалавриата (4 курс) и обучающихся в магистратуре в очной форме обучения по результатам конкурсного отбора.
Стипендия Центрального банка в 2022/2023 учебном году назначается студентам
с 3 октября 2022 г. до конца учебного года. Прием документов осуществляется с 6 - 9 сентября 2022 г., рассмотрение и конкурс - с 12 - 16 сентября.
Размер стипендии Центрального банка студентам устанавливается в размере не менее
3 разовой базовой величины установленной в республике.
Для назначения стипендии Центрального банка устанавливаются следующие критерии:
- наличие высоких рейтинговых баллов в учебном процессе (по итогам последнего семестра);
- знание государственного и русского языков, а также одного иностранного языка (кандидаты имеющие соответствующие сертификаты IELTS 6.5 освобождаются от тестовых испытаний по английскому языку);
- предпочтение отдаётся участникам и победителям международных, республиканских олимпиад по экономике и информационным технологиям.
Претенденты на стипендию Центрального банка представляют нижеследующие документы:
объективка, цветное фото;
копия паспорта;
выписку из рейтинговой (зачетной) книжки;
справку об успеваемости по предметам для студентов иностранных высших учебных заведений, действующих в Республике Узбекистан;
документы, подтверждающие знание инностранных языков, наличие научных разработок, опубликованных тезисов и статьей, участие в научных конференциях и семинарах (при наличии).
При необходимости могут быть истребованы оригиналы документов.
Документы (в формате PDF в файловой папке) необходимо предоставить в ректорат института или университета где обучается студент до 17:00 9 сентября 2022 года.
Стипендиаты по окончанию высших учебных заведений по их желанию, будут трудоустроены в банковской системе.
Стипендиаты после окончания бакалавриата и трудоустройства в Центральном банке, на основе общего конкурса, будут направлены за рубеж в соответствующие международные финансовые учреждения для обмена опытом и получения степени магистра или PhD по специальностям.