Mazkur tadbirda siyosiy fanlar, xalqaro munosabatlar, iqtisod, moliya, huquq, tarix, antropologiya, madaniyatshunoslik, dinshunoslik, ta’lim, mediashunoslik, sotsiologiya va boshqa sohalar bo‘yicha 30 dan ortiq davlatlardan 300 nafarga yaqin olim va ekspertlar ishtirok etishmoqda.
Anjumanning birinchi kunida Markaziy Yevrosiyoning tarixiy rivojlanishi, mintaqa madaniyati va san’atining o‘ziga xos xususiyatlari, O‘zbekistonning hozirgi transformasiyasi ahamiyati va ustuvor yoʻnalishlari muhokama qilindi. Bundan tashqari, kun tartibida mintaqada xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash, iqtisodiy salohiyat, tranzit va logistikani rivojlantirish, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlarida qonunchilik bazasini takomillashtirish kabi masalalar koʻtarildi.

On June 23 this year, a prestigious international conference organized by the Society for Central Eurasian Studies and the European Society for Central Asian Studies began at the University of World Economy and Diplomacy.
The event is attended by about 300 scientists and specialists from more than 30 countries in political science, international relations, economics, finance, law, history, anthropology, cultural studies, religion, education, media studies, sociology and other fields.
On the first day of the conference, the historical development of Central Eurasia, the peculiarities of the culture and art of the region, the importance and priorities of modern transformations in Uzbekistan were discussed. In addition, issues of security and stability in the region, economic potential, development of transit and logistics, as well as improvement of the legal framework in Central Asia were on the agenda.