“Zamonaviy xalqaro munosabatlarning dolzarb masalalari: siyosat, iqtisodiyot va huquq” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
13.06.2022 2653
2022-yil 8-iyunda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yosh olimlar ishtirokida “Zamonaviy xalqaro munosabatlarning dolzarb masalalari: siyosat, iqtisodiyot va huquq” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu xalqaro konferensiya zamonaviy xalqaro munosabatlarning siyosiy, huquqiy va iqtisodiy sohalardagi dolzarb muammolari, tendensiyalari va transformatsiyalari, ularning global va mintaqaviy miqyosdagi ta’siri masalalariga bag‘ishlandi. Konferensiya davomida xalqaro tijorat arbitraji, raqamli huquq, O‘zbekiston Respublikasining zamonaviy tashqi siyosati, AQShning Afg‘onistondagi siyosati, milliy madaniyatni ommalashtirish, multikulturalizm, qayta tiklanadigan energiya manbalarini ishlab chiqarish, O‘zbekiston Respublikasida davlat boshqaruvini markazsizlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Konferensiya quyidagi sho‘balarda o‘tkazildi:
1-sho‘ba: “Xalqaro munosabatlarning huquq sohasidagi zamonaviy muammolari”;
2-sho‘ba: “Xalqaro munosabatlarning siyosat sohasidagi zamonaviy muammolari”;
3-sho‘ba:“Xalqaro munosabatlarning iqtisodiyot sohasidagi zamonaviy muammolari”.
Mazkur xalqaro konferensiyada respublika va xorijiy oliy o‘quv yurtlaridan, jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Toshkentdagi Yodju texnika instituti, Ufa davlat neft texnika universiteti hamda Boshqird davlat universitetidan yosh olimlar, magistrantlar, doktorantlar va mustaqil tadqiqotchilar ishtirok etishdi. Ishtirokchilar o‘z tadqiqotlari doirasida taqdimotlar qilishdi va yoritilgan mavzular bo‘yicha o‘zaro fikr almashishdi.

Аn international scientific-practical conference was held with the participation of young scientists on the topic: “Actual issues of modern international relations: politics, economics and law”
13.06.2022 2650
On June 8, 2022 an international scientific-practical conference was held at the University of World Economy and Diplomacy with the participation of young scientists on the topic: “Actual issues of modern international relations: politics, economics and law”.
International conference was devoted to topical issues, trends and transformations of modern international relations in the political, legal and economic spheres, as well as their impact on the global and regional level. During the conference, issues of international commercial arbitration, digital law, modern foreign policy of the Republic of Uzbekistan, US policy towards Afghanistan, popularization of national culture, multiculturalism, production of renewable energy sources, decentralization of public administration in the Republic of Uzbekistan were discussed.
The conference was held in the following sections:
Section 1. “Current problems of international relations in the field of law”;
Section 2. “Current problems of international relations in the field of politics”;
Section 3. “Current problems of international relations in the field of economics”.
International scientific-practical conference was attended by young scientists, undergraduates, doctoral students and independent researchers from national and foreign higher educational institutions, such as the University of World Economy and Diplomacy, Tashkent State Law University, Karakalpak State University, Yeoju Technical Institute in Tashkent, Ufa State Petroleum Technical University and Bashkir State University. During the conference participants made presentations in the framework of their research and exchanged views.