“Zamonaviy xalqaro munosabatlarning dolzarb masalalari: siyosat, iqtisodiyot va huquq” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
13.06.2022 2653
2022-yil 8-iyunda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yosh olimlar ishtirokida “Zamonaviy xalqaro munosabatlarning dolzarb masalalari: siyosat, iqtisodiyot va huquq” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Ushbu xalqaro konferensiya zamonaviy xalqaro munosabatlarning siyosiy, huquqiy va iqtisodiy sohalardagi dolzarb muammolari, tendensiyalari va transformatsiyalari, ularning global va mintaqaviy miqyosdagi ta’siri masalalariga bag‘ishlandi. Konferensiya davomida xalqaro tijorat arbitraji, raqamli huquq, O‘zbekiston Respublikasining zamonaviy tashqi siyosati, AQShning Afg‘onistondagi siyosati, milliy madaniyatni ommalashtirish, multikulturalizm, qayta tiklanadigan energiya manbalarini ishlab chiqarish, O‘zbekiston Respublikasida davlat boshqaruvini markazsizlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Konferensiya quyidagi sho‘balarda o‘tkazildi:
1-sho‘ba: “Xalqaro munosabatlarning huquq sohasidagi zamonaviy muammolari”;
2-sho‘ba: “Xalqaro munosabatlarning siyosat sohasidagi zamonaviy muammolari”;
3-sho‘ba:“Xalqaro munosabatlarning iqtisodiyot sohasidagi zamonaviy muammolari”.
Mazkur xalqaro konferensiyada respublika va xorijiy oliy o‘quv yurtlaridan, jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Qoraqalpoq davlat universiteti, Toshkentdagi Yodju texnika instituti, Ufa davlat neft texnika universiteti hamda Boshqird davlat universitetidan yosh olimlar, magistrantlar, doktorantlar va mustaqil tadqiqotchilar ishtirok etishdi. Ishtirokchilar o‘z tadqiqotlari doirasida taqdimotlar qilishdi va yoritilgan mavzular bo‘yicha o‘zaro fikr almashishdi.

Состоялась международная научно-практическая конференция с участием молодых ученых на тему: «Актуальные вопросы современных международных отношений: политика, экономика и право»
13.06.2022 2652
8 июня 2022 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная научно-практическая конференция с участием молодых ученых на тему: «Актуальные вопросы современных международных отношений: политика, экономика и право».
Международная конференция была посвящена актуальным проблемам, тенденциям и трансформациям современных международных отношений в политической, правовой и экономической сферах, а также их влиянию на глобальном и региональном уровне. В ходе конференции были обсуждены вопросы международного коммерческого арбитража, цифрового права, современной внешней политики Республики Узбекистан, политики США в Афганистане, популяризации национальной культуры, мультикультурализма, производства возобновляемых источников энергии, децентрализации государственного управления в Республике Узбекистан и т.д.
Работа конференции была организована по следующим секциям:
Секция 1. «Современные проблемы международных отношений в области права»;
Секция 2. «Современные проблемы международных отношений в области политики»;
Секция 3. «Современные проблемы международных отношений в области экономики».
В международной научно-практической конференции принимали участие молодые ученые, магистранты, докторанты и независимые соискатели из отечественных и зарубежных высших учебных заведений, таких как Университет мировой экономики и дипломатии, Ташкентский государственный юридический университет, Каракалпакский государственный университет, Технический институт Ёджу в Ташкенте, Уфимский государственный нефтяной технический университет и Башкирский государственный университет. Участники выступили с докладами в рамках своих исследований и обменялись мнениями.