Ikki davlat rahbarlarining muntazam muloqotlari Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirish uchun kuchli katalizator bo‘lib xizmat qiladi
06.06.2022 1880
Markaziy Osiyo Xalqaro institutida “Markaziy Osiyoning tinch va barqaror rivojlanishining ustuvor yo‘nalishlari: O‘zbekiston va Turkmanistonning yondashuvlari” mavzusiga bag’ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiya Markaziy Osiyo instituti, Tashqi ishlar vazirligining Xalqaro munosabatlar instituti va Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligining Xalqaro munosabatlar instituti (NCSR) qoshidagi Strategik tadqiqotlar ilmiy markazi tomonidan tashkil etildi.
Markaziy Osiyoning bugungi kundagi holatii, ikki davlat va butun mintaqaning barqaror rivojlanishiga asosiy tahdid va xavf soluvchi omilni aniqlash,mintaqaviy sheriklini yanada mustahkam uchun hizmat qiladigan yangi siyosiy vaziyatlarda hizmat qiladigan aniq takliflarni ishlab chiqish kabi mavzular konferensiyada muhokama qilindi.
Mazkur konferensiya O‘zbekiston va Turkmaniston taraflari limiy-tadqiqot va ekspert-tahliliy nuqtai nazardan o‘z fikr va takliflarini bildirishi uchun o‘z muntazam xarakteriga ega, ochiq va konstruktiv maydon bo‘lib xizmat qildi. Shu bilan birga xavfsizlik va barqaror rivojlanish sohasidagi hamkorlikni yanada faollashtirish bo‘yicha amaliy takliflar ishlab chiqishga hissa qo‘shdi.
Konferensiya davomida ilmiy va akademik ma’ruzalar tinglandi, amaliy chora-tadbirlar belgilandi, sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha tegishli tavsiyalar ishlab chiqilishi bilan birga, yagona мф muqobil boʻlmagan va besh tomonlama butun Markaziy Osiyo uchun oʻta muhim boʻlgan – Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasini (IFAS) isloh qilish sohasida so’z bordi.
Konferensiya davom etar ekan, ishtirokchilar O’zbekiston va Turkmaniston munosabatlarining ikki tomonalama, o’zaro manfaatli holatini va istiqbollarini, mintaqada yuzaga kelayotgan iqlimiy vaziyat va uning mamlakatlarimiz va butun Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishiga salbiy ta’siri hamda ikki tomonlama siyosiy,iqtisodiy, madaniy gumanitar jabhalar chuqur tahlil etildi. Kun tartibida o‘z yechimini kutayotgan savollarga javob berildi, Markaziy Osiyo davlatlari hududida suv xo‘jaligi va ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan takliflar bilan chiqildi.
Nutq boshlagan Markaziy Osiyo Xalqaro institutining bosh direktori Anvar Nosirov ta’kidlashicha , davlatlarning barqaror rivojlanishi bilan bog‘liq masalalar jahon hamjamiyatining va har bir davlatning alohida ustuvor vazifalaridandir. Bu mavzu qit'aning qoq markazida joylashgan va Yevropa va Yaqin Sharq, Janubiy va Sharqiy Osiyo o'rtasida ko'prik vazifasini o'taydigan Markaziy Osiyo davlatlari uchun nihoyatda dolzarb:
“Markaziy Osiyo mamlakat rahbarlari olib borayotgan siyosat tufayli so’ngi yillarda mintaqaniy siyosiy holati tubdan o‘zgardi. Bu esa uzoq yildan beri yechimiga ega bo’lmagan savol va muammolarning hal bo‘lishi uchun juda katta turtki berdi.”- deydi institut bosh direktori. Bundan tashqari, investitsiyon hamkorlik borasida ham jonlanish kuzatildi, savdo, sanoat, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida muhim hamkorlik loyihalarini amalga oshirish boshlandi.
Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi XMI rektori Jumamirat Gurbangeldiyev o‘zining kirish so‘zida Turkmaniston-O‘zbekiston munosabatlarining bugungi holatini yuqori baholadi.
“O‘zbekiston va Turkmaniston o’rtasida necha asrlar davomida rivojlanib kelgan ikki tomonlama birodarchilik munosabatlari kelgusidagi hamkorlik uchun ishonchli ko’prik bo’lib hizmat qiladi” deya ta’kidladi XMI TIV rektori. “Bu ayniqsa, butun mintaqada tinchlik va barqarorlikni saqlash sharoitida muhim ahamiyatga ega”.
“Pandemiyaning salbiy oqibati bo‘lgan global iqtisodiy inqirozni yo’q qilish, shuningdek, global xavfsizlik arxitekturasining beqarorligi va mintaqaviy beqarorlik tufayli Markaziy Osiyo davlatlari yangi tahdid va tahdidlarga qarshi kurashishda mintaqaviy yondashuvlarni ishlab chiqishlari zarur.” Deya qo’shimcha qildi.
MZSM direktori Shiri Shiriev (2012-2018-yillarda O‘zbekistondagi elchi) “Ikki davlat rahbarlarining muntazam muloqotlari Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirish uchun kuchli katalizator bo‘lib xizmat qiladi.” –deya ta’kidladi.
“Ikki davlat rahbarlarining sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi uzoq yillik qardoshlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi va shu munosabat bilan mamlakatlar o‘rtasida Strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitimning imzolanishi juda mantiqiy va izchildir” — ta’kidladi MZSM direktori.
Turkmanistonning O‘zbekistondagi elchisi Yazguli Mammedov ikki davlat rahbarlarining yaqin aloqalarini davom ettirish, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari doirasidagi o‘zaro hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi a’loqalarni har tomonlama mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
XIM xalqaro iqtisodiyot kafedrasirahbari Perxat Charyev Turkmanistonning transport-tranzit salohiyatini rivojlantirishga e’tibor qaratdi.
U Turkmanistonning Oʻzbekiston bilan transport hamkorligini rivojlantirishga tayyorligini taʼkidladi, bu esa mamlakatning dengiz portlari va yangi savdo bozorlariga chiqishini taʼminlaydi.Buning uchun 2011-yilda imzolangan O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-Ummon-Qatar xalqaro transport-tranzit yo‘lagini tashkil etish to‘g‘risidagi bitimni (Ashxobod bitimi) muhim asos deb atadi.
Siyosiy fanlar doktori, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori E’tibor Sultonova " Hozirgi paytda dunyo o‘ta og‘ir sharoitda, yangi ko‘p qutbli dunyo shakllanayotgan bir paytda siyosiy maydonga avvallari noma’lum bo‘lgan yangi omillar kirib kelayotgani barchamizga ma'lum. Yangi qiyinchiliklar bilan birga yangi imkoniyatlar ham paydo bo'lmoqda. Markaziy Osiyo mamlakatlarining o'zaro munosabatlarini kuchaytirishga talab ortmoqda. Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek “O‘zaro bog‘liqlik, hamkorlik, muloqot va eng muhimi ishonch barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash, xalqlar turmush darajasi va farovonligini yuksaltirishning asosiy harakatlantiruvchi kuchi ekanligini yaxshi bilamiz.”
“Taraqqiyot strategiyasi” markazi bosh mutaxassisi Bunyod Tillaxo‘jaev " O‘zbekiston va Turkmanistonda yoshlar kamolotiga katta e’tibor qaratilayotgani, buning uchun huquqiy asos yaratilib, amaliy chora-tadbirlar" ko‘rilayotgani ta’kidlandi. Jumladan, har ikki davlatda “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonunlar, ixtisoslashtirilgan muassasalar faoliyat ko‘rsatmoqda, navqiron avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida qator loyihalar amalga oshirilmoqda. O‘zbekistonda yoshlarning qonuniy huquq va manfaatlarini ta’minlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi bo‘lib, doimo e’tiborda. Keyingi yillarda yoshlarga oid qator huquqiy hujjatlar (qonunlar, farmonlar, Prezident qarorlari va hukumat qarorlari) qabul qilindi. “Mard o‘g‘lon” Davlat mukofoti, “Kelajak bunyodkori” medali ta’sis etildi. O‘zbekistonda 2025-yilgacha yoshlarga oid davlat siyosatini rivojlantirish konsepsiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” qabul qilindi.

В Международном институте Центральной Азии (МИЦА) состоялся международная научно-практическая конференция на тему «Приоритеты мирного и устойчивого развития Центральной Азии: подходы Узбекистана и Туркменистана».
Организаторами конференции выступили МИЦА, Институт международных отношений МИД и Научный центр стратегических исследований при Институте международных отношений МИД Туркменистана (НЦСИ).
Основной целью мероприятия стало обсуждение текущей ситуации в Центральной Азии, определение ключевых вызовов и угроз стабильному развитию двух государств и региона в целом, а также выработка конкретных предложений по выстраиванию политики в новых условиях и укреплению регионального диалога и сотрудничества.
Конференция создала площадку для открытого и конструктивного обмена мнениями между экспертно-аналитическими и научно-исследовательскими сообществами Узбекистана и Туркменистана с перспективой придания ей регулярного характера, а также способствовала выработке практических предложений для дальнейшей интенсификации взаимодействия в сфере безопасности и устойчивого развития.
В ходе конференции были заслушаны научно-академические доклады, намечены практические меры, разработаны соответствующие рекомендации по активизации инвестиционного сотрудничества, а также в области реформирования единственной, безальтернативной и крайне важной для всей Центральной Азии пятисторонней площадки - Международного фонда спасения Арала (МФСА).
В рамках состоявшихся дискуссий участники конференции подробно проанализировали состояние и перспективы взаимовыгодного партнёрства Узбекистана и Туркменистана в политической, экономической и культурно-гуманитарной сферах,  складывающуюся климатическую ситуацию в регионе и её негативное влияние на устойчивое развитие наших стран и Центральной Азии в целом, обозначили первоочередные вопросы, требующие внимания, выступили с предложениями, которые будут содействовать улучшению водохозяйственной и экологической обстановки на территории всех государств Центральной Азии.
Приветствуя участников конференции, директор МИЦА Анвар Насиров отметил, что вопросы, связанные с устойчивым развитием государств, входят в число главных приоритетов мирового сообщества и каждой страны в отдельности. Эта тема чрезвычайно актуальна для стран Центральной Азии, расположенных в сердце континента и выступающих мостом между Европой и Ближним Востоком, Южной и Восточной Азией:
«Благодаря политической воле руководителей государств Центральной Азии, за последние годы в регионе кардинально поменялся политический климат, что стало условием для прогресса по многим вопросами, которые долгие тормозили развитие региона, –сказал глава МИЦА. – Более того, активизировалось инвестиционное сотрудничество, начата реализация значимых проектов кооперации в торговле, промышленности, энергетике, транспорте, сельском хозяйстве и других отраслях экономики.
Во вступительном слове ректор ИМО МИД Туркменистана Джумамырат Гурбангельдыев дал высокую оценку современному состоянию туркмено-узбекских отношений.
«Братские отношения между двумя странами, формировавшиеся на протяжении веков, являются прочной основой для дальнейшего укрепления взаимоотношений между Узбекистаном и Туркменистаном, – подчеркнул ректор ИМО МИД. – Это является особенно важным в контексте поддержания мира и стабильности во всём регионе».
Он отметил, что для преодоления негативных последствий пандемии, глобального экономического кризиса, а также неустойчивости архитектуры глобальной безопасности и региональной нестабильности, странам Центральной Азии необходимо выработать региональные подходы к противодействию новым вызовам и угрозам.
Директор НЦСИ Шири Шириев (посол в Узбекистане в 2012-2018 годах) подчеркнул, что мощным катализатором развития отношений между странами служат регулярные контактов глав двух стран.
«Благодаря усилиям лидеров двух государств, давние братские и добрососедские узы Узбекистана и Туркменистана выведены на качественно новый уровень и в этой связи подписание между странами Договора о стратегическом партнёрстве является весьма логичным и последовательным», – подчеркнул директор НЦСИ.
Посол Туркменистана в Узбекистане Язгулы Маммедов подчеркнул, что поддержание тесных контактов лидеров двух стран, а также взаимодействие в рамках Консультативных встреч глав государств Центральной Азии способствуют всестороннему укреплению связей между двумя странами.
Заведующий кафедрой международной экономики ИМО Перхат Чарыев уделил внимание развитию транспортно-транзитного потенциала Туркменистана.
Он указал на готовность Туркменистана развивать транспортное сотрудничество с Узбекистаном, что обеспечит выход страны к морским портам и новым торговым рынкам.
Важной основой для этого он назвал подписанное в 2011 году Соглашение о создании международного транспортного и транзитного коридора Узбекистан–Туркменистан–Иран–Оман–Катар (Ашхабадское соглашение).
Доктор политических наук, профессор университета мировой экономики и дипломатии Эътибор Султанова подчеркнула, что В настоящее время мир находится в весьма сложных условиях, когда формируется новый многополярный мир, на политическую арену выходят новые факторы, неизвестные ранее. Вместе с новыми вызовами, появляются новые возможности. Взаимные связи в частности, в странах Центральной Азии, становятся  всё более востребованными. Как отмечал Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев: "Мы осознаём, что взаимосвязанность, сотрудничество, диалог и самое главное доверие, являются главной движущей силой для обеспечения стабильности и устойчивого развития, повышения уровня жизни и благополучия народов".
Главный специалист Центра "Стратегия развития" Бунёд Тиллаходжаев отметил, что Узбекистан и Туркменистан уделяют большое внимание развитию молодежи, создавая для этого правовую базу и принимая практические меры. В частности в обеих странах действуют Законы «О государственной молодежной политике», функционируют профильные учреждения, а также реализуется ряд проектов по поддержке молодого поколения. В Узбекистане обеспечение законных прав и интересов молодежи является приоритетом государственной политики и всегда находится в центре внимания. В последние годы был принят ряд нормативно-правовых актов (законы, указы, постановления Президента и решения правительства), касающихся молодежи. Учреждены Государственная премия «Мард ўғлон» и медаль «Келажак бунёдкори». Приняты Концепция развития государственной молодежной политики в Узбекистане до 2025 года и «Дорожная карта» по ее реализации.
По завершению мероприятия участники отметили актуальность состоявшегося обмена мнениями по наиболее проблемным экологическим вопросам Центральной Азии. Представители академических структур договорились продолжить тесные контакты в аналогичном формате.