Ikki davlat rahbarlarining muntazam muloqotlari Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirish uchun kuchli katalizator bo‘lib xizmat qiladi
06.06.2022 1880
Markaziy Osiyo Xalqaro institutida “Markaziy Osiyoning tinch va barqaror rivojlanishining ustuvor yo‘nalishlari: O‘zbekiston va Turkmanistonning yondashuvlari” mavzusiga bag’ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Konferensiya Markaziy Osiyo instituti, Tashqi ishlar vazirligining Xalqaro munosabatlar instituti va Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligining Xalqaro munosabatlar instituti (NCSR) qoshidagi Strategik tadqiqotlar ilmiy markazi tomonidan tashkil etildi.
Markaziy Osiyoning bugungi kundagi holatii, ikki davlat va butun mintaqaning barqaror rivojlanishiga asosiy tahdid va xavf soluvchi omilni aniqlash,mintaqaviy sheriklini yanada mustahkam uchun hizmat qiladigan yangi siyosiy vaziyatlarda hizmat qiladigan aniq takliflarni ishlab chiqish kabi mavzular konferensiyada muhokama qilindi.
Mazkur konferensiya O‘zbekiston va Turkmaniston taraflari limiy-tadqiqot va ekspert-tahliliy nuqtai nazardan o‘z fikr va takliflarini bildirishi uchun o‘z muntazam xarakteriga ega, ochiq va konstruktiv maydon bo‘lib xizmat qildi. Shu bilan birga xavfsizlik va barqaror rivojlanish sohasidagi hamkorlikni yanada faollashtirish bo‘yicha amaliy takliflar ishlab chiqishga hissa qo‘shdi.
Konferensiya davomida ilmiy va akademik ma’ruzalar tinglandi, amaliy chora-tadbirlar belgilandi, sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha tegishli tavsiyalar ishlab chiqilishi bilan birga, yagona мф muqobil boʻlmagan va besh tomonlama butun Markaziy Osiyo uchun oʻta muhim boʻlgan – Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasini (IFAS) isloh qilish sohasida so’z bordi.
Konferensiya davom etar ekan, ishtirokchilar O’zbekiston va Turkmaniston munosabatlarining ikki tomonalama, o’zaro manfaatli holatini va istiqbollarini, mintaqada yuzaga kelayotgan iqlimiy vaziyat va uning mamlakatlarimiz va butun Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishiga salbiy ta’siri hamda ikki tomonlama siyosiy,iqtisodiy, madaniy gumanitar jabhalar chuqur tahlil etildi. Kun tartibida o‘z yechimini kutayotgan savollarga javob berildi, Markaziy Osiyo davlatlari hududida suv xo‘jaligi va ekologik vaziyatni yaxshilashga qaratilgan takliflar bilan chiqildi.
Nutq boshlagan Markaziy Osiyo Xalqaro institutining bosh direktori Anvar Nosirov ta’kidlashicha , davlatlarning barqaror rivojlanishi bilan bog‘liq masalalar jahon hamjamiyatining va har bir davlatning alohida ustuvor vazifalaridandir. Bu mavzu qit'aning qoq markazida joylashgan va Yevropa va Yaqin Sharq, Janubiy va Sharqiy Osiyo o'rtasida ko'prik vazifasini o'taydigan Markaziy Osiyo davlatlari uchun nihoyatda dolzarb:
“Markaziy Osiyo mamlakat rahbarlari olib borayotgan siyosat tufayli so’ngi yillarda mintaqaniy siyosiy holati tubdan o‘zgardi. Bu esa uzoq yildan beri yechimiga ega bo’lmagan savol va muammolarning hal bo‘lishi uchun juda katta turtki berdi.”- deydi institut bosh direktori. Bundan tashqari, investitsiyon hamkorlik borasida ham jonlanish kuzatildi, savdo, sanoat, energetika, transport, qishloq xo‘jaligi va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida muhim hamkorlik loyihalarini amalga oshirish boshlandi.
Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi XMI rektori Jumamirat Gurbangeldiyev o‘zining kirish so‘zida Turkmaniston-O‘zbekiston munosabatlarining bugungi holatini yuqori baholadi.
“O‘zbekiston va Turkmaniston o’rtasida necha asrlar davomida rivojlanib kelgan ikki tomonlama birodarchilik munosabatlari kelgusidagi hamkorlik uchun ishonchli ko’prik bo’lib hizmat qiladi” deya ta’kidladi XMI TIV rektori. “Bu ayniqsa, butun mintaqada tinchlik va barqarorlikni saqlash sharoitida muhim ahamiyatga ega”.
“Pandemiyaning salbiy oqibati bo‘lgan global iqtisodiy inqirozni yo’q qilish, shuningdek, global xavfsizlik arxitekturasining beqarorligi va mintaqaviy beqarorlik tufayli Markaziy Osiyo davlatlari yangi tahdid va tahdidlarga qarshi kurashishda mintaqaviy yondashuvlarni ishlab chiqishlari zarur.” Deya qo’shimcha qildi.
MZSM direktori Shiri Shiriev (2012-2018-yillarda O‘zbekistondagi elchi) “Ikki davlat rahbarlarining muntazam muloqotlari Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarni rivojlantirish uchun kuchli katalizator bo‘lib xizmat qiladi.” –deya ta’kidladi.
“Ikki davlat rahbarlarining sa’y-harakatlari tufayli O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi uzoq yillik qardoshlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi va shu munosabat bilan mamlakatlar o‘rtasida Strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitimning imzolanishi juda mantiqiy va izchildir” — ta’kidladi MZSM direktori.
Turkmanistonning O‘zbekistondagi elchisi Yazguli Mammedov ikki davlat rahbarlarining yaqin aloqalarini davom ettirish, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari doirasidagi o‘zaro hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi a’loqalarni har tomonlama mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
XIM xalqaro iqtisodiyot kafedrasirahbari Perxat Charyev Turkmanistonning transport-tranzit salohiyatini rivojlantirishga e’tibor qaratdi.
U Turkmanistonning Oʻzbekiston bilan transport hamkorligini rivojlantirishga tayyorligini taʼkidladi, bu esa mamlakatning dengiz portlari va yangi savdo bozorlariga chiqishini taʼminlaydi.Buning uchun 2011-yilda imzolangan O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-Ummon-Qatar xalqaro transport-tranzit yo‘lagini tashkil etish to‘g‘risidagi bitimni (Ashxobod bitimi) muhim asos deb atadi.
Siyosiy fanlar doktori, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professori E’tibor Sultonova " Hozirgi paytda dunyo o‘ta og‘ir sharoitda, yangi ko‘p qutbli dunyo shakllanayotgan bir paytda siyosiy maydonga avvallari noma’lum bo‘lgan yangi omillar kirib kelayotgani barchamizga ma'lum. Yangi qiyinchiliklar bilan birga yangi imkoniyatlar ham paydo bo'lmoqda. Markaziy Osiyo mamlakatlarining o'zaro munosabatlarini kuchaytirishga talab ortmoqda. Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek “O‘zaro bog‘liqlik, hamkorlik, muloqot va eng muhimi ishonch barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash, xalqlar turmush darajasi va farovonligini yuksaltirishning asosiy harakatlantiruvchi kuchi ekanligini yaxshi bilamiz.”
“Taraqqiyot strategiyasi” markazi bosh mutaxassisi Bunyod Tillaxo‘jaev " O‘zbekiston va Turkmanistonda yoshlar kamolotiga katta e’tibor qaratilayotgani, buning uchun huquqiy asos yaratilib, amaliy chora-tadbirlar" ko‘rilayotgani ta’kidlandi. Jumladan, har ikki davlatda “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonunlar, ixtisoslashtirilgan muassasalar faoliyat ko‘rsatmoqda, navqiron avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida qator loyihalar amalga oshirilmoqda. O‘zbekistonda yoshlarning qonuniy huquq va manfaatlarini ta’minlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishi bo‘lib, doimo e’tiborda. Keyingi yillarda yoshlarga oid qator huquqiy hujjatlar (qonunlar, farmonlar, Prezident qarorlari va hukumat qarorlari) qabul qilindi. “Mard o‘g‘lon” Davlat mukofoti, “Kelajak bunyodkori” medali ta’sis etildi. O‘zbekistonda 2025-yilgacha yoshlarga oid davlat siyosatini rivojlantirish konsepsiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” qabul qilindi.

The International Institute of Central Asia (IICA) hosted an international scientific and practical conference on the topic "Priorities for peaceful and sustainable Development of Central Asia: Approaches of Uzbekistan and Turkmenistan".
The conference was organized by IICA, the Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs and the Scientific Center for Strategic Studies at the Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan.
The main purpose of the event was to discuss the current situation in Central Asia, identify key challenges and threats to the stable development of the two states and the region as a whole, as well as to develop concrete proposals for building policy in new conditions and strengthening regional dialogue and cooperation.
The Conference created a platform for an open and constructive exchange of views between the expert, research and analytical communities of Uzbekistan and Turkmenistan with the prospect of making it regular, and also contributed to the development of practical proposals for further intensification of cooperation in the field of security and sustainable development.
In the course of the conference, scientific and academic reports were heard, practical measures were outlined, appropriate recommendations were developed to enhance investment cooperation, as well as in the field of reforming the only five-sided platform that has no alternative and is extremely important for the whole of Central Asia - the International Fund for Saving the Aral Sea (IFSA).
During the discussions, participants of the conference analyzed in detail the state and prospects of mutually beneficial partnership between Uzbekistan and Turkmenistan in the political, economic, cultural and humanitarian spheres, the current climate situation in the region and its negative impact on the sustainable development of our countries and Central Asia as a whole, identified priority issues that require attention, made proposals that will contribute to improve the water management and environmental situation on the territory of all Central Asian states.
In his welcoming speech, the Director of IICA Anvar Nasirov noted that issues related to the sustainable development of states are among the main priorities of the world community and each country individually. This topic is extremely relevant for the countries of Central Asia, located in the heart of the continent and acting as a bridge between Europe and the Middle East, South and East Asia:
"Thanks to the political will of the leaders of the Central Asian states, the political climate in the region has changed dramatically in recent years, which has become a condition for progress on many issues that have hindered the development of the region for a long time," the head of the IICA said. – Moreover, investment cooperation has intensified, the implementation of significant cooperation projects in trade, industry, energy, transport, agriculture and other sectors of the economy has begun.
In his opening remarks, Rector of the IIR of the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan Jumamyrat Gurbangeldiyev rated high the current state of Turkmen-Uzbek relations.
"Fraternal relations between the two countries, which have been formed over the centuries, are a solid foundation for further strengthening of relations between Uzbekistan and Turkmenistan," the Rector of the IIR MFA stressed. "This is especially important in the context of maintaining peace and stability in the entire region."
He noted that in order to overcome the negative consequences of the pandemic, the global economic crisis, as well as the instability of the global security architecture and regional instability, the Central Asian countries need to develop regional approaches to countering new challenges and threats.
Director of SAMUHR Shiri Shiriev (Ambassador to Uzbekistan in 2012-2018) stressed that regular contacts between the heads of the two countries serve as a powerful catalyst for the development of relations between the countries.
"Thanks to the efforts of the leaders of the two states, the long–standing fraternal and good-neighborly ties of Uzbekistan and Turkmenistan have reached a new quality level, and in this regard, the signing of a Strategic partnership Agreement between the countries is very logical and consistent," the director of the SAMUHR stressed.
Ambassador of Turkmenistan to Uzbekistan Yazguly Mammadov stressed that maintaining close contacts between the leaders of the two countries, as well as interaction within the framework of Consultative Meetings of the heads of Central Asian states contribute to the comprehensive strengthening of ties between the two countries.
The Head of the Department of International Economics of IIR, Perkhat Charyev, paid attention to the development of the transport and transit potential of Turkmenistan.
He pointed to Turkmenistan's readiness to develop transport cooperation with Uzbekistan, which will ensure the country's access to seaports and new trade markets.
He called the Agreement signed in 2011 on the establishment of the Uzbekistan–Turkmenistan–Iran–Oman–Qatar International Transport and Transit Corridor (the Ashgabat Agreement) an important basis for this.
Doctor of Political Sciences, Professor of the University of World Economy and Diplomacy Etibor Sultanova stressed that at present the world is in a very difficult condition, when a new multipolar world is being formed, new unknown factors are entering the political arena. Along with new challenges, new opportunities are appearing. Mutual relations, in particular, between the countries of Central Asia, are becoming more and more in demand. As noted by the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev: "We are aware that interconnectedness, cooperation, dialogue and, most importantly, trust are the main driving force for ensuring stability and sustainable development, improving the standard of living and well-being of people."
Bunyod Tillakhudjaev, Chief Specialist of the Development Strategy Center, noted that Uzbekistan and Turkmenistan pay great attention to the development of youth, creating a legal framework for this and taking practical measures. In particular, both countries have laws "On State youth policy", specialized institutions are functioning, and a number of projects are being implemented to support the younger generation. In Uzbekistan, ensuring the legitimate rights and interests of young people is a priority of state policy and is always at the center of attention. In recent years, a number of legal acts (laws, decrees, presidential decrees and government decisions) concerning youth have been adopted. The State Prize "Mard o’g’lon" and the state award "Kelajak bunyodkori" were established. The Concept of development of the state youth policy in Uzbekistan until 2025 and the “roadmap” for its implementation have been adopted.
At the end of the event, the participants noted the relevance of the exchange of views on the most problematic environmental issues in Central Asia. Representatives of academic structures agreed to continue close contacts in a similar format.