UNICEFning bolalar uchun adolat bo‘yicha xalqaro eksperti - Frensis Sheahan tomonidan bir qator ma’ruzalar o‘tkazildi
31.05.2022 2043
25-27-may kunlarida bolalarga nisbatan adolatga bag‘ishlangan bir qator ma’ruzalar bo‘lib o‘tdi. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Xalqaro huquq fakulteti talabalari xalqaro amaliyot bilan tanishish, jahon miqyosida e’tirof etilgan huquqiy ishlarni o‘rganish va bolalar huquqlari bo‘yicha xalqaro qonunchilik hujjatlari bo‘yicha o‘z mulohazalarini bildirishdi.
Ma’ruzalar bolalar tomonidan sodir etilgan jinoyatlarga nisbatan miya rivojlanishining ta’siri kabi turli mavzularni qamrab oldi. Bundan tashqari bolalarga nisbatan sodir etilgan jinoyatlar, shu jumladan jismoniy va ruhiy zo'ravonlik, qarovsizlik, dunyo mamlakatlaridagi voyaga etmaganlarga oid qonunlar va ularning qanchalik samarali ekanligi, O‘zbekistonning so‘nggi yillarda erishgan yutuqlari va takomillashtirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uch kun davom etgan ma’ruzalar quydagicha nomlandi: Bolalarga va uning tarafdorlariga nisbatan adolat (25-May), Bolalar qurbonlari va guvohlariga nisbatan adolat (26-May), Qonunga zid bo‘lgan bolalar uchun adolat (27-May). Mehmon ma’ruzani boshlagunga qadar JIDU qoshidagi Yuridik klinika rahbari Ziyodullo Ubaydullayev Frensis Sheahanga ushbu ma’ruzalarni o‘tkazgani va talabalarga bugungi kundagi bolalar huquqlariga oid muammolar haqida tushuncha bermoqchi bo‘lgani uchun minnatdorchilik bildirdi.Frensis Sheahan 17 yildan ortiq jinoiy adliya va qamoqxonalar tizimini isloh qilish, bolalar huquqlarini boshqarish va biznes masalalari bo‘yicha Buyuk Britaniyaning malakali huquqshunosi hisoblanadi. Maʼruzalar UNICEFning Oʻzbekistonda bolalar huquqlarini himoya qiluvchi huquqshunoslarning huquqiy taʼlim va malakasini oshirishni qoʻllab-quvvatlashni davom ettirish dasturi doirasida oʻtkazildi.
Uch kunlik ma’ruzalar davomida Frensis Sheahan talabalarning “Bolalarga nisbatan adolat” bo‘yicha bilimlarini chuqurlashtiruvchi taqdimotlarini o'tkazdi. Ishtirokchilar, xalqaro ishlarni ko'rib chiqish va tahlil qilish, bolalarning adliya tizimlaridan foydalanish imkoniyatlarini yaxshilash yo'llarini muhokama qilishdi. Yuridik klinikaning “Street Law” loyihasi ishtirokchilari mehmon ma’ruzachi bilan o‘z tajriba va fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashdilar.Frensis Sheahan O‘zbekiston bolalar huquqlarini himoya qilish borasida to‘g‘ri yo‘ldan borayotganini, “Street Law” kabi loyihalarning mavjudligi jamiyat o‘z huquqlarini bilish muhimligini anglab yetayotganidan dalolat ekanini e’tirof etdi. Xususan, “Street Law ” loyihasi o‘sib kelayotgan avlodga ularning huquqlari va ularni himoya qilish uchun mas’ul bo‘lgan davlat organlari va boshqa ko‘p narsalarni o‘rgatish masalalariga qaratilgan.
27-may kuni ma’ruzalar nihoyasiga etgach, talabalar Frensis Sheahanga shunday mazmunli ma’ruzalarni o‘qigani va Buyuk Britaniya tajribasi bilan o‘rtoqlashgani uchun o‘z minnatdorchiligini bildirdi. Mehmon ma'ruzachi Yuridik klinikaning bolalar huquqlarini himoya qilish borasida olib borayotgan ishlari ahamiyatli ekanligini ta’kidlab, universitetga shaxsan tashrif buyurish va talabalar bilan ko‘proq interfaol mashg‘ulotlar o‘tkazishga umid bildirdi.

A series of lectures were given by UNICEF international expert on justice for children - Francis Sheahan
31.05.2022 2044
In the course of the series of lectures, which lasted from May 25 to May 27 and were dedicated to the topic of Children’s access to justice, the students of the faculty of International law of the University of World Economy and Diplomacy had the chance to learn about international practice, study legal cases recognized globally and share their views on international legislative acts on Children’s rights.
The lectures covered various topics, such as the effects of the brain development on crimes committed by children; crimes committed against children, including physical and emotional abuse, neglect; the Juvenile laws of the countries around the world and how effective they are; the progress made by Uzbekistan in recent years and the room for improvement.
The three lectures were named as follows: “Access to justice for and with children” (May 25), “Access to justice for child victims and witnesses” (May 26) and “Access to justice for children in conflict with the law” (May 27). Before the guest lecture series started the head of the Legal Clinic under UWED, Ziyodullo Ubaydullaev thanked Francis Sheahan for conducting the series and giving students an insight into challenges to children’s rights today. Francis Sheahan is a UK-qualified lawyer with over 17 years’ experience working on the reform of criminal justice and prison systems, child rights governance and children’s rights and business issues. The lectures were conducted within the framework of the UNICEF program to continue supporting legal education and advanced training of lawyers, representing the rights of children in Uzbekistan.
Throughout the three days of lectures, Francis Sheahan gave presentations that deepened the knowledge of the students on Justice for Children. The participants also got to review and analyze international cases and discussed ways of improving children’s access to justice systems. The participants of the “Street Law” project of the Legal Clinic shared their experience and opinions with the guest lecturer. Francis Sheahan acknowledged that Uzbekistan is moving in the right direction on protecting the rights of the children, and the presence of such projects as “Street Law” is proof that society is realizing the importance of knowing one’s rights. Specifically, the “Street Law” project focuses on educating the younger generation on their rights and bodies of the government that are in charge of protecting them, and many more.
When the lectures ended on May 27, the students expressed their gratitude to Francis Sheahan for giving such insightful lectures and sharing the experience of the UK. The guest lecturer noted that the work the Legal Clinic is carrying out in the direction of children’s rights protection is impressive and expressed her hope to visit the university in person and conduct more interactive sessions with the students.