Joriy yilning 23-may sanasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Jahon savdo tashkiloti (JST) kafedralari dasturida (WTO Chairs Programme WCP) oʻz  ishtirokini boshlash uchun yuqori darajadagi tadbirni oʻtkazdi.
Mazkur tadbirda JST, BMTning Yevropadagi iqtisodiy komissiyasi, dastur homiylarining (Fransiya, Avstriya, Koreya Respublikasi) yuqori darajadagi vakillari, shuningdek, manfaatdor davlat organlari va nodavlat tashkilotlarning vakillari ishtirok etdilar.
2021-yil dekabr oyida JIDU JST kafedralari dasturiga yangitdan kirgan dunyodagi 17 ta’lim muassasalardan biriga aylandi. Bu dastur hozirda butun dunyodagi 36 universitetni oʻz ichiga oladi. JST kafedralari dasturi 2010-yilda oʻz faoliyatini boshlangan. Bu rivojlanayotgan mamlakatlardagi akademiklar va amaliyotchilar oʻrtasida universitetlar va ilmiy-tadqiqot muassasalari tomonidan oʻquv dasturlarini ishlab chiqish, ilmiy-tadqiqot va targʻibot ishlari orqali savdo tizimi toʻgʻrisida bilim va tushunchalarni oshirishga qaratilgan dastur bo‘lib, uning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
• Ta’lim muassasalarida savdo bilan bogʻliq masalalarda tadqiqotlarni ragʻbatlantirish;
• Xalqaro savdo kurslarini ishlab chiqish va yetkazib berishni qoʻllab-quvvatlash va oʻqitishni qoʻllab-quvvatlash;
• Targʻibot faoliyatini ragʻbatlantirish;
• Axborotni toʻplash va xalqaro savdoda bilim almashishni ragʻbatlantirish;
• Shugʻullanuvchi akademiklar tarmogʻini tashkil etish;
JIDUdagi JST kafedrasi Markaziy Osiyoda birinchi bu kabi kafedra boʻlib, oʻquv dasturlarini ishlab chiqish, ilmiy tadqiqotlar va targʻibot ishlari orqali akademiklar va siyosatchilar oʻrtasida JST huquqiy tizimi toʻgʻrisida bilim va tushunchalarni oshirishga qaratilgan. Loyiha toʻrt yilga moʻljallangan (2021-2024).
JIDUda JST kafedrasi uchta asosiy faoliyatni amalga oshiradi:
(1) mavjud kurslarni yangilash, yangi kurslarni joriy etish va JIDUda amaliyotchilar uchun har yili qisqa muddatli yozgi oʻquv kursini tashkil etish orqali JST va xalqaro savdo boʻyicha ilgʻor bilimlarni oʻzbek auditoriyasiga yetkazish;
(2) maxsus tadqiqotlarni olib borish, yosh tadqiqotchilarga uslubiy yordam koʻrsatish va turli fanlar tadqiqotchilari o'rtasida aloqani oshirish orqali inson resurslarini jamlash orqali JST standartlari va JST qonunchiligi sohasidagi tadqiqot salohiyatini oshirish;
(3) tadqiqotchilar, amaliyotchilar, davlat xizmatchilari va fuqarolik jamiyati institutlari oʻrtasida xalqaro savdo tizimi va JST masalalari boʻyicha ochiq munozaralar va mulohazalarni ragʻbatlantirish va turli tadbirlar orqali keng jamoatchilikka ma’lumot tarqatish orqali muloqotni rivojlantirish.
Ushbu tadbirlarning maqsadi JST qoʻshishdan kelib chiqadigan imtiyozlardan maksimal darajada foydalanish va a’zolikdan kelib chiqishi mumkin boʻlgan salbiy oqibatlarini minimallashtirish boʻyicha takliflar ishlab chiqishdir.
Loyihaning alohida maqsadi Oʻzbekistonning JSTga a’zo boʻlishining milliy iqtisodiyot va huquqiy tizimiga ta’sirini baholashni modellashtirish orqali JSTga qoʻshilishning tajribasini oʻrganishdan iborat.

The Department of WTO was opened at the University of World Economy and Diplomacy
On 23 May, this year, the University of World Economy and Diplomacy hosted a high-level event to inaugurate its participation in the WTO Chairs Programme (WCP).
The event was attended by high-level representatives of the WTO, UNECE, Programme’s donors (France, Austria, Republic of Korea), as well as national public and private stakeholders.
The UWED has become one of the 17 new institutions being chosen to join the network of WCP Chairs in December 2021, which now comprises 36 universities from all over the globe. The WTO Chairs Programme was launched in 2010. It aims to enhance knowledge and understanding of the trading system among academics and policymakers in developing countries through curriculum development, research and outreach activities by universities and research institutions. The main objectives of the Programme are to:
• Promote research in trade-related matters and highlight policy relevance
• Support the development and delivery of courses on international trade and provide teaching support
• Encourage outreach activities
• Collate information and promote knowledge sharing on international trade
• Establish a network of engaged academics
The WTO Chair in Uzbekistan is the first of its kind in Central Asia and aims to enhance knowledge and understanding of the WTO legal system among academics and policymakers through curriculum development, research, and outreach activities. The project is designed for four years (2021–2024).
The UWED WTO Chair will implement three main activities:
(1) transferring advanced knowledge on the WTO and international trade to the Uzbek audience through updating existing courses, implementing new courses, and organizing an annual short summer training course for practitioners at the UWED;
(2) Increasing research capacity in the field of WTO standards and WTO law by leading specific research, providing methodological support to young researchers, and concentrating human resources by increasing connectivity among researchers from various disciplines.
(3) Fostering dialogue among academics, policymakers, public servants, and civil society institutions by encouraging open debate, discussion, and reflection on international trade and WTO issues and disseminating information to the public at large through a variety of events.
The purpose of those activities is to develop proposals to maximize the benefits and minimize possible adverse effects of the membership. The special objective of the project is to study the experience of the WTO accessions, modelling the assessment of the impact of Uzbekistan's accession to the WTO on the national economy and its legal system.