Joriy yilning 13-may kuni JIDU "Roman-German tillari kafedrasi" fransuz tili o'qituvchisi X.Xodjayeva boshchiligidagi bir guruh fransuz tilini o'rganuvchi talabalar Fransiyaning O'zbekistondagi Elchixonasi tomonidan tashkil etilgan VII "Talabalar va o'quvchilar frankofon teatr va ashula festivali"da ishtirok etishdi va "Eng yaxshi qo'shiq" nominatsiyasida g'oliblikni qo'lga kiritishdi.
Festival Fransiyaning O'zbekiston Respublikasidagi Elchixonasi va Yosh tomoshabinlar teatri hamkorligida tashkil etilib, undan ko'zlangan maqsad ikki mamlakat o'rtasidagi ta'lim va madaniy aloqalarni yanada rivojlantirish va mustahkamlashdir. Festival munosabati bilan mashhur fransuz rejissyori Kristof Fyotrie Toshkentga tashrif buyurib, tanlab olingan o'quvchi-talabalar truppasi o'qituvchilariga master-klass o'tkazdi.
Joriy yilda Festivalning final bosqichida 11 ta'lim muassasi truppalari yo'l olib, tomoshabinlarga bir-biridan qiziq teatrlashtirilgan tomoshalarni namoyish etishdi.

On May 13 of this year, a group of students of our university studying French took part at the VII Festival of French Theater and Song and won in the nomination "Best Song" under the guidance of the teacher of the Department of Romano-Germanic Languages, Khodzhaeva Kh.
The festival was organized by the Embassy of France in the Republic of Uzbekistan and the Theater of Young Spectators.  The number of participants in this unique festival is growing each year, but only the best ones qualify to the final.  This year, theatrical troupes of 11 educational institutions: universities and general schools from all over the Republic made it to the final of the festival. Theatrical performances were presented in French.