O‘tkazilish vaqti – 17-may 2022-yil, soat 10:00.
2022 yilning 17-may kuni talabalar o‘rtasida IT-loyihalarni rivojlantirish bo‘yicha inkubatsiya va akseleratsiya markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Marosimda universitet rektori S.Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Shermatov, IT-park direktori F.Ibragimov, Tashqi ishlar vazirligi mas’ul vakillari, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi xodimlari, OAV vakillari, JIDU oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Rektor S.Safoyev o‘z nutqida: «Raqamli texnologiyalarning faol rivojlanishi bugungi kunda butun dunyoda asosiy tendensiya bo‘lib turibdi. Ko‘proq mamlakatlar ushbu o‘zgarishlarning ahamiyatini tushunib, ushbu sohaga alohida e’tibor qaratmoqda: ular davlat, ijtimoiy, ta’lim va boshqa jarayonlarni har tomonlama raqamlashtirishga qaratilgan milliy raqamli rivojlanish strategiyalarini qabul qilmoqda. “Raqamli diplomatiya” atamasi o‘zini mustahkam o‘rnatgan xalqaro munosabatlar sohasida ham jadal rivojlanish kuzatilmoqda. O‘zbekistonda davlatimiz rahbarining farmoni bilan “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi qabul qilindi. Ushbu keng ko‘lamli dasturiy hujjat iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlari va mamlakatimiz hududlarini raqamli o‘zgartirish bo‘yicha yo‘l xaritalarini o‘z ichiga oladi» deya ta’kidlab o‘tdi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Huawei Technologies bilan birgalikda yagona IT ekotizimini – Smart Universitetni yaratish konsepsiyasini amalga oshirishga kirishdi, uning ajralmas qismi bugun ochilayotgan inkubatsiya va akseleratsiya markazi hisoblanadi. U iqtidorli talabalar g‘oyasini namoyon qilish uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan va start-up loyihalarni yaratish uchun rag‘batlantiruvchi vosita bo‘lib xizmat qiladi.
Markazning uzoq muddatli maqsad va vazifalari quyidagilardan iborat:
• yuqori innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish;
• innovatsion yo‘nalishdagi kichik biznesni rivojlantirish, talabalar uchun loyiha faoliyatini amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlarni ta’minlash;
• talabalar va tajribali mutaxassislar o‘rtasida munosabatlarni o‘rnatish;
• yangi ish o‘rinlarini yaratish.
Universitet hududidagi markaz uchun jihozlangan auditoriyalar ajratilgan, ular orasida interfaol darslar uchun 60 kishilik auditoriya, muzokaralar xonasi mavjud bo‘lib, undan g‘oyalar “aqliy shturmi” uchun ham foydalanish mumkin. Barcha zarur jihozlarga ega alohida kovorking-ofis, loyiha bosqichlari taqdimotlari uchun ixtisoslashtirilgan auditoriya mavjud. Markaz faoliyati doirasida talabalar uchun konsultatsiyalar, turli tanlovlar, xakatonlar va mahorat darslari o‘tkaziladi. Talabalar, shuningdek, 8 modulni o‘z ichiga olgan inkubatsiya dasturlariga jalb qilinadi:
• Kirish - talabalar maqsadlarni belgilash, jamoa tuzish va u bilan ishlashni o‘rganadilar;
• Loyiha imkoniyatlari - talabalar o‘sib borayotgan biznesni qurishda ilmiy yondashuvdan foydalanishga va keraksiz xarajatlardan qochishga yordam beradigan metodologiyani o‘rganadilar;
• Bozor - bu modulda talabalar marketing tadqiqotlari bilan ishlaydilar, maqsadli auditoriyani aniqlaydilar, raqobatchilarni tahlil qiladilar;
• Mahsulot – o‘qitishning ushbu bosqichida rezidentlar minimal, ammo birinchi iste’molchilarni qondirish uchun yetarli funksiyalarga ega bo‘lgan mahsulotni shakllantiradilar;
• Biznesni modellashtirish - bu o‘quv moduli talabalarga biznes-reja yozish va investitsiyalar bilan ishlash ko‘nikmalarini beradi;
• Kompaniyani ochish - kelajakdagi biznes loyihasini huquqiy qo‘llab-quvvatlash va soliqqa tortish;
• Marketing - PR va mahsulotni ilgari surish;
• Demo Day - talabalar notiqlik qobiliyatlarini namoyish etadilar va loyihalarini taqdim etadilar.
Ushbu modullar turli biznes sohalaridagi ma’ruzachilar ishtirokida o‘tkaziladi, bu esa talabalarga o‘z loyihasini samarali va batafsil ishlab chiqish imkonini beradi. Inkubatsiya dasturi davrida JIDU professor-o‘qituvchilari talabalarga marketing, loyiha boshqaruvi, huquqshunoslik, marketing tadqiqotlari va biznes rejalar va boshqalar bo‘yicha bilim olishga yordam beradi. Inkubatsiya dasturining so‘ngiga kelib, talaba investitsiya fondlari bilan hamkorlik qilish uchun to‘liq taqdimotlarga ega bo‘ladi. Har bir modul bo‘yicha treninglar bilan bir qatorda rezidentlarga xatolar va mahsulotlarni ishlab chiqish bo'yicha koordinator bilan ekspert sessiyasi taqdim etiladi.
Tadbir doirasida mehmonlarga universitet talabalari R.Ro‘zimuratov, D.Hasanov, D.Mamadyunusov va F.Ismoilovlarning ta’lim va qurilish sohasidagi start-up g‘oyalari taqdimotlari ham taqdim etildi. Jumladan, JIDU bitiruvchisi, Black Swan Consulting yuridik kansalting firmasi rahbari A.Ahmedov tomonidan “Start-up va venchur investitsiyalarni rivojlantirish istiqbollari: qonunchilik bazasi, qonunchilikdagi kamchiliklar, joriy va xorijiy amaliyot” mavzusidagi interaktiv mashg‘ulot o‘tkazildi.

On the opening ceremony of the Incubation and acceleration center under UWED, which will be held in collaboration with IT Park
17.05.2022 1901
The event was held on May 17, 2022 at 10:00.
Venue – University of world economy and diplomacy.
On 17.05.2022, for the development of IT projects among students the opening ceremony of the Incubation and acceleration center took place. The ceremony attendees were the Rector of the University S. Safoev, Minister for the Development of information technologies and communications of the Republic of Uzbekistan Sh. Shermatov, Director of the IT Park F. Ibragimov, official representatives of the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, rectors of higher educational institutions, heads of leading private companies, media representatives, teachers and students of UWED.
In his speech, Rector S. Safoev noted that “the active development of digital technologies today is a prevailing tendency all over the world”. More and more countries are realizing the importance of these changes and are paying special attention to the sphere: they are adopting national digital development strategies aimed at integrated digital transformation of state, public, educational and other processes. Rapid development is also taking place in the field of international relations, where the term "digital diplomacy" is firmly entrenched. The “Digital Uzbekistan – 2030 Strategy” was adopted by the Decree of the President of the country in Uzbekistan. This large-scale document includes “roadmaps” for the digital transformation of key economic sectors and regions of the country.
The University of world economy and diplomacy, together with Huawei Technologies, has given a start to the implementation of the concept of creating a unified IT ecosystem - Smart University, an integral part of which is the Incubation and acceleration center that is being opened today. It is intended that the most favorable conditions for the disclosure of the ideas of talented students will be created and those will serve as an incentive for the initiation of startup projects. The long-term goals and objectives of the center are: the development of highly innovative technologies; development of small business oriented at innovation, provision of favorable conditions for the conduction of project activities for students; establishment of communication between students and experienced specialists; creation of new jobs.
Equipped classrooms have been allocated for the center on the territory of the university, among them an auditorium for 60 people for interactive classes, a meeting room, which can also be used for brainstorming ideas. There is a separate coworking office with all the necessary equipment, a specialized auditorium for presentation of the stages of a project. Within the framework of the center's activities, consultations for students, various competitions, hackathons and workshops will be held. Students will also be involved in incubation programs, which include 8 modules:
- Introduction – students learn to set goals, create a team and work with them;
- Project opportunities – students will study a methodology that helps to use a scientific approach to build a growing business and avoid unnecessary costs;
- Market – in this module, students will work with marketing research, determine their target audience, and analyze competitors;
- Product – at this stage of training, residents will have a product that has minimal, but sufficient functions to satisfy the first consumers;
- Business modeling – this training module will give students the skills to write a business plan and work with investments;
- Opening a company – legal support and taxation of a future business project;
- Marketing – PR and product promotion;
- Demo Day, on which students will demonstrate their public speaking skills and present their projects.
These modules will be conducted with the participation of speakers from different business sectors, which will allow students to develop their project productively and in detail. During the incubation program, the teaching staff of UWED will help students gain knowledge in marketing, project management, law, drafting marketing research and business plans, and so on. By the end of the incubation program, the student will have fully developed presentations ready for further cooperation with investment funds. Along with the training in each module, residents will also be able to attend an expert session with a coordinator to work on bugs and product development.
On the course of the event, the guests were also introduced to the presentations of startup ideas of University students Ruzimuratov R., Khasanov D., Mamadyunusov D. and Ismoilov F. in the field of education and construction. In addition to that, a graduate of UWED Akhmedov A., head of the legal consulting firm Black Swan Consulting, conducted an interactive session on the topic "Prospects for the development of startups and venture investments: regulatory framework, gaps in legislation, current and foreign practice".