O‘tkazilish vaqti – 17-may 2022-yil, soat 10:00.
2022 yilning 17-may kuni talabalar o‘rtasida IT-loyihalarni rivojlantirish bo‘yicha inkubatsiya va akseleratsiya markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Marosimda universitet rektori S.Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Shermatov, IT-park direktori F.Ibragimov, Tashqi ishlar vazirligi mas’ul vakillari, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi xodimlari, OAV vakillari, JIDU oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Rektor S.Safoyev o‘z nutqida: «Raqamli texnologiyalarning faol rivojlanishi bugungi kunda butun dunyoda asosiy tendensiya bo‘lib turibdi. Ko‘proq mamlakatlar ushbu o‘zgarishlarning ahamiyatini tushunib, ushbu sohaga alohida e’tibor qaratmoqda: ular davlat, ijtimoiy, ta’lim va boshqa jarayonlarni har tomonlama raqamlashtirishga qaratilgan milliy raqamli rivojlanish strategiyalarini qabul qilmoqda. “Raqamli diplomatiya” atamasi o‘zini mustahkam o‘rnatgan xalqaro munosabatlar sohasida ham jadal rivojlanish kuzatilmoqda. O‘zbekistonda davlatimiz rahbarining farmoni bilan “Raqamli O‘zbekiston – 2030” strategiyasi qabul qilindi. Ushbu keng ko‘lamli dasturiy hujjat iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlari va mamlakatimiz hududlarini raqamli o‘zgartirish bo‘yicha yo‘l xaritalarini o‘z ichiga oladi» deya ta’kidlab o‘tdi.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Huawei Technologies bilan birgalikda yagona IT ekotizimini – Smart Universitetni yaratish konsepsiyasini amalga oshirishga kirishdi, uning ajralmas qismi bugun ochilayotgan inkubatsiya va akseleratsiya markazi hisoblanadi. U iqtidorli talabalar g‘oyasini namoyon qilish uchun eng qulay shart-sharoitlarni yaratishga qaratilgan va start-up loyihalarni yaratish uchun rag‘batlantiruvchi vosita bo‘lib xizmat qiladi.
Markazning uzoq muddatli maqsad va vazifalari quyidagilardan iborat:
• yuqori innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish;
• innovatsion yo‘nalishdagi kichik biznesni rivojlantirish, talabalar uchun loyiha faoliyatini amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlarni ta’minlash;
• talabalar va tajribali mutaxassislar o‘rtasida munosabatlarni o‘rnatish;
• yangi ish o‘rinlarini yaratish.
Universitet hududidagi markaz uchun jihozlangan auditoriyalar ajratilgan, ular orasida interfaol darslar uchun 60 kishilik auditoriya, muzokaralar xonasi mavjud bo‘lib, undan g‘oyalar “aqliy shturmi” uchun ham foydalanish mumkin. Barcha zarur jihozlarga ega alohida kovorking-ofis, loyiha bosqichlari taqdimotlari uchun ixtisoslashtirilgan auditoriya mavjud. Markaz faoliyati doirasida talabalar uchun konsultatsiyalar, turli tanlovlar, xakatonlar va mahorat darslari o‘tkaziladi. Talabalar, shuningdek, 8 modulni o‘z ichiga olgan inkubatsiya dasturlariga jalb qilinadi:
• Kirish - talabalar maqsadlarni belgilash, jamoa tuzish va u bilan ishlashni o‘rganadilar;
• Loyiha imkoniyatlari - talabalar o‘sib borayotgan biznesni qurishda ilmiy yondashuvdan foydalanishga va keraksiz xarajatlardan qochishga yordam beradigan metodologiyani o‘rganadilar;
• Bozor - bu modulda talabalar marketing tadqiqotlari bilan ishlaydilar, maqsadli auditoriyani aniqlaydilar, raqobatchilarni tahlil qiladilar;
• Mahsulot – o‘qitishning ushbu bosqichida rezidentlar minimal, ammo birinchi iste’molchilarni qondirish uchun yetarli funksiyalarga ega bo‘lgan mahsulotni shakllantiradilar;
• Biznesni modellashtirish - bu o‘quv moduli talabalarga biznes-reja yozish va investitsiyalar bilan ishlash ko‘nikmalarini beradi;
• Kompaniyani ochish - kelajakdagi biznes loyihasini huquqiy qo‘llab-quvvatlash va soliqqa tortish;
• Marketing - PR va mahsulotni ilgari surish;
• Demo Day - talabalar notiqlik qobiliyatlarini namoyish etadilar va loyihalarini taqdim etadilar.
Ushbu modullar turli biznes sohalaridagi ma’ruzachilar ishtirokida o‘tkaziladi, bu esa talabalarga o‘z loyihasini samarali va batafsil ishlab chiqish imkonini beradi. Inkubatsiya dasturi davrida JIDU professor-o‘qituvchilari talabalarga marketing, loyiha boshqaruvi, huquqshunoslik, marketing tadqiqotlari va biznes rejalar va boshqalar bo‘yicha bilim olishga yordam beradi. Inkubatsiya dasturining so‘ngiga kelib, talaba investitsiya fondlari bilan hamkorlik qilish uchun to‘liq taqdimotlarga ega bo‘ladi. Har bir modul bo‘yicha treninglar bilan bir qatorda rezidentlarga xatolar va mahsulotlarni ishlab chiqish bo'yicha koordinator bilan ekspert sessiyasi taqdim etiladi.
Tadbir doirasida mehmonlarga universitet talabalari R.Ro‘zimuratov, D.Hasanov, D.Mamadyunusov va F.Ismoilovlarning ta’lim va qurilish sohasidagi start-up g‘oyalari taqdimotlari ham taqdim etildi. Jumladan, JIDU bitiruvchisi, Black Swan Consulting yuridik kansalting firmasi rahbari A.Ahmedov tomonidan “Start-up va venchur investitsiyalarni rivojlantirish istiqbollari: qonunchilik bazasi, qonunchilikdagi kamchiliklar, joriy va xorijiy amaliyot” mavzusidagi interaktiv mashg‘ulot o‘tkazildi.

Время проведения – 17 мая 2022 года в 10:00.
17.05.2022 года состоялось торжественная церемония открытия Центра инкубации и акселерации для развития IT-проектов среди студентов. На церемонии присутствовали Ректор Университета С.Сафоев, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Ш.Шерматов, директор IT Park Ф.Ибрагимов, ответственные представители Министерства иностранных дел, Министерства высшего и среднего образования, ректора высших учебных заведений, руководители ведущих частных компаний, представители СМИ, преподаватели и студенты УМЭД.
В своём выступлении Ректор С.Сафоев подчеркнул, что «активное развитие цифровых технологий сегодня - главный тренд во всем мире. Все больше стран осознают важность этих изменений и уделяют особое внимание этому направлению: принимают национальные стратегии цифрового развития, направленные на комплексную цифровизацию государственных, общественных, образовательных и других процессов. Бурное развитие происходит и в сфере международных отношений, где прочно закрепился термин «цифровая дипломатия». В Узбекистане Указом Президента страны принята «Стратегия «Цифровой Узбекистан – 2030». В этот масштабный программный документ включены «дорожные карты» по цифровой трансформации приоритетных отраслей экономики и регионов страны.
Университет мировой экономики и дипломатии совместно с компанией «Huawei Technologies» начал реализацию концепции создания единой IT экосистемы - «Smart University», составной частью которой является открываемый сегодня Центр инкубации и акселерации. Он предназначен создать наиболее благоприятные условия для раскрытия идеи талантливых студентов и послужит стимулом для создания стартап-проектов.
Долгосрочными целями и задачами центра является:
• развитие высоких инновационных технологий;
• развитие малого бизнеса инновационной направленности, обеспечение благоприятных условий ведения проектной деятельности для студентов;
• налаживание связей между студентами и опытными специалистами;
• создание новых рабочих мест.
Для центра на территории университета, выделены оборудованные аудитории, среди них аудитория на 60 человек для проведения интерактивных занятий, комната переговоров, которая так же может быть использована для проведения мозгового штурма идей. Имеется отдельный коворкинг офис со всем необходимым оборудованием, специализированная аудитория для проведения презентаций этапов проекта. В рамках деятельности центра будут проводиться консультации для студентов, различные конкурсы, хакатоны и воркшопы. Также студенты будут вовлечены в программы инкубации, включающие в себя 8 модулей:
• Введение – студенты научаться ставить цели, создавать команду и работать с ней;
• Возможности проекта – студенты изучат методику, которая помогает использовать научный подход для построения растущего бизнеса и избегать лишних затрат;
• Рынок – в данном модуле студенты будут работать с маркетинговыми исследованиями, определят свою целевую аудиторию, произведут анализ конкурентов;
• Продукт – на данном этапе обучения у резидентов сформируется продукт, обладающий минимальными, но достаточными для удовлетворения первых потребителей функциями;
• Бизнес моделирование – данный обучающий модуль даст студентам навыки написания бизнес-плана и работы с инвестициями;
• Открытие компании – юридическое сопровождение и налогообложение будущего бизнес проекта;
• Маркетинг – PR и продвижение продукта;
• Demo Day на котором студенты продемонстрируют свои навыки публичных выступлений и презентуют свои проекты.
Данные модули будут проводиться с участием спикеров из разных отраслей бизнеса, что позволит студентам продуктивно и детально развивать свой проект. За период программы инкубации, профессорско-преподавательский состав УМЭД поможет студентам обрести знания по маркетингу, проектному управлению, юриспруденции, составлению маркетинговых исследований и бизнес планов и так далее. К моменту окончания программы инкубации, у студента будет готовый всесторонне разработанные презентации для дальнейшего сотрудничества с инвестиционными фондами. На ряду с обучением в каждом модуле резидентам будет предоставлена экспертная сессия с координатором для работы над ошибками и развитием продукта.
В рамках мероприятия также гостям были представлены презентации стартап идей студентов Университета Рузимуратова Р., Хасанова Д., Мамадюнусова Д. и Исмоилова Ф. в сфере образования и строительства. Помимо прочего, выпускником УМЭД Ахмедовым А., руководителем юридической консалтинговой фирмы Black Swan Consulting, проведено интерактивное занятие на тему «Перспективы развития стартапов и венчурных инвестиций: нормативно-правовая основа, пробелы в законодательстве, действующая и зарубежная практика».