Shu yilning 13 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti yuridik klinikasida O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi vakillari, JIDU yuridik klinikasi va Xalqaro huquq fakultetining 2-3 kurs talabalari va professor-o‘qituvchilari ishtirokida fuqarolik ishlari bo‘yicha sud simulyatsiyasi o‘tkazildi. Simulyatsiya davomida ikkita holat ko'rib chiqildi: yolg'iz ota tomonidan farzandni qaynonasidan olib qo'yish va o'g'li ruxsat bermagan kvartirani bo'lish va onani ko'chirish uchun mulk ishi. Ta'kidlash joizki simulyatsiyaviy sud jarayoni JIDU va Sudyalar oliy maktabi o‘rtasida  imzolangan memorandum asosida o'tkazildi. Bunda maqsad ikki oliy ta’lim muassasasi o‘rtasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan.
Simulyatsiya jarayonidan oldin kirish so‘zi bilan JIDU yoshlar va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektori O.Yusupdjanov, yuridik fanlar doktori, Oliy sudning sobiq raisi, Sudyalar oliy maktabi o‘qituvchisi - F. Muxitdinova, Yuridik klinika mudiri yuridik fanlar doktori Z.Ubaydullaev, Xalqaro huquq fakulteti dekani U.Yakubxo‘jaevlar murojat qilishdi.
O.Yusupjonov bu kabi simulyatsiyalarda ishtirok etish talabalarning yuridik faoliyat sohasida amaliy ko‘nikmalarni egallashiga yordam berishini va kelajakda o‘z mevasini berishini ta’kidladi hamda Sudyalar oliy maktabiga hamkorlik va simulyatsiyani tashkil etganliklari uchun minnatdorchilik bildirdi. Z.Ubaydullayev talabalar ishtirokidagi bunday simulyatsiya birinchi marta amalga oshirilayotgani va bu ikki ta’lim muassasasi o‘rtasidagi hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishini ta’kidladi. So‘zga chiqqanlar talabalarga omad va samarali faoliyat tiladilar.
Birinchi ko‘rilgan ish oilaviy masalalar bo‘lib, talabalar oila huquqi sohasida o‘z ko‘nikma va bilimlarini qo‘llash imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Sudyalar oliy maktabidan kelgan mehmonlar talabalarga sud majlisini o‘tkazish jarayonini namoyish etishdi. Birinchi sud majlisida sudya sifatida Andijon viloyati sudi raisining yordamchisi Sh.Muxammedovich ishtirok etdi. Sudyalar oliy maktabi vakillari sud majlisida ishtirokchi sifatida qatnashishdi.
Ko'rib chiqilgan ikkinchi ish onaning o'z kvartirasiga ko'chib o'tishi bilan bog'liq. Simulyatsiyada Sudyalar oliy maktabidan 6 nafar vakil ishtirok etdi. Sudya vazifasini Samarqand viloyati sudi vakili yordamchisi X.Kattabekov bajardi. Sudyalar oliy maktabi elchilari sud jarayonida da’vogar va javobgar, advokat va boshqa ishtirokchilar sifatida ishtirok etdilar.
Shuningdek, talabalar o'z bilimlarini sinab ko'rish imkoniyatiga ega bo'ldilar va ular sud jarayonida ishtirokchilarga savollar berishdi. Tajribali huquqshunoslar, Sudyalar oliy maktabi talabalari, sud majlisi ishtirokchilari sud jarayonida ishtirok etayotgan barcha hayajon va hissiy tuyg‘ularni to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib bera oldilar.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha ko‘rgazmali sud jarayonlari  yuqori saviyada o‘tkazildi va JIDU rahbariyati mehmonlarga ishtiroki uchun minnatdorchilik bildirdi, talabalar ko‘rgazmali amaliyot o‘tkazilib, o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olishga muvaffaq bo‘lishdi.

13 мая текущего года в юридической клинике Университета мировой экономики и дипломатии была проведена симуляция суда по гражданским делам с участием представителей Вышей школы судей при Высшем судейском Совете Республики Узбекистан, преподавателей Юридической клиники УМЭД и студентов 2-3 курсов факультета международного права. В ходе симуляции были рассмотрены два кейса: отобрание ребенка одиноким отцом у свекрови и имущественное дело по разделу квартиры и вселению туда матери, которую сын не пускал. Стоит отметить, что симуляционный судебный процесс прошел на основе меморандума, подписанного между   УМЭД и Вышей школой судей, который направлен на выстраивание плодотворного сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями.
Перед симуляционным процессом с вступительной речью выступили первый проректор УМЭД по работе с молодежью и духовно-просветительской работе О. Юсупджанов, доктор юридических наук, экс-председатель Верховного суда, преподаватель Высшей школы судей Ф. Мухитдинова, руководитель Юридической клиники доктор права З. Убайдуллаев и декан факультета Международного права У. Якубходжаев.
О. Юсупджанов отметил, что участие в подобных симуляциях (имитации судебных процессов) поможет студентам приобрести практические навыки в сфере юридической деятельности и даст свои плоды в будущем и выразил благодарность Высшей школе судей за сотрудничество и организацию симуляции судебного процесса. З. Убайдуллаев подчеркнул, что подобная симуляция с участием студентов проводится впервые и что она выведет сотрудничество между двумя учебными заведениями на качественно новый уровень. Выступающие пожелали студентам удачи и плодотворной работы.
Первое рассматриваемое дело касалось семейных вопросов, и студенты получили возможность применить свои навыки и знания в отрасли семейного права.
Гости из Высшей школы судей продемонстрировали студентам процесс проведения судебного заседания. В качестве судьи на первом процессе выступал Ш. Мухаммедович, помощник председателя суда Андижанской области. Представители Высшей школы судей выступали в качестве участников судебного процесса.
В ходе симуляции студентам была предоставлена возможность задавать вопросы ответчику, истцу, свидетелям и другим участникам. В конечном итоге, дело было решено в пользу свекрови, у которой пытались отобрать ребенка и исковое заявление отца этого четырехлетнего ребенка было отказано судом.
Второе рассмотренное дело относится вселению матери в собственную квартиру. В симуляции приняли участие 6 представителей из Высшей школы судей.   В роли судьи выступал Х. Каттабеков, помощник представителя суда Самаркандской области.  Амбассадоры Высшей школы судей выступили в качестве истцов и ответчиков, адвокатов и других участников судебного процесса.  Также студентам была дана возможность испытать свои знания, и они смогли задать вопросы участникам судебного процесса. Опытные юристы слушатели Высшей школы судей участники судебного процесса смогли передать весь азарт и эмоциональные чувства сторон судебного процесса.
Показательные судебные процессы по гражданским делам (имитации реальных судебных процессов) прошли на высшем уровне и руководство УМЭД выразила благодарность гостям за участие, было отмечено, что студенты получили наглядную практику и смогли получить ответы на все свои вопросы.