"Oʻzbekistonda siyosiy fanlarning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari" mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasini oʻtkazish rejalashtirilgan
16.05.2022 1990
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Siyosatshunoslik” kafedrasi tomonidan 2022-yilning 25-may (14:00 da) kunida “Oʻzbekistonda siyosiy fanlarning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy konferensiyasini oʻtkazish rejalashtirilgan.
Konferensiyani oʻtkazishdan maqsad: Oʻzbekistonda siyosiy fanlar sohasida mutaxassislar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash muammolari va siyosiy fanlarni oʻqitish masalalarini tahlil qilish, siyosiy fanlarni oʻqitishda zamonaviy xalqaro tajribaga asoslangan ilgʻor uslubiyatni qoʻllash, hamda boshqa oʻquv yurtlarining siyosatshunoslik yoʻnalishdagi kafedralari bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyishdan iborat.
Anjumanda barcha oliy taʼlim muassasalarining professor-oʻqituvchilari, doktorant va boshqa tadqiqotchilar ilmiy maqolalari bilan ishtirok etishlari mumkin.
Konferensiyaning yoʻnalishlari:
- Siyosiy fanlar sohasida kadrlar tayyorlashning muammo va yechimlari;
- Siyosiy fanlarga oid tadqiqotlarning nazariy-uslubiy muammolari;
- Siyosiy fanlarni oʻqitishda zamonaviy uslubiy tendensiyalardan foydalanish.
Mavzuda koʻtarilgan muammo, uning yechimi, ilmiy-amaliy ahamiyati va xulosasi aniq bayon qilinishi hamda havolalar satr ostida taqdim etilishi lozim. Ilmiy maqolalarni tanlashda konferensiya yoʻnalishlariga mosligi eʼtiborga olinadi. Toʻplamga kiritiladigan materiallar mazmuni va ularning toʻgʻriligiga mualliflar javobgar hisoblanadi.
Ilmiy maqolalar matni 5-8 betda, elektron shaklida (MS Word, Times New Roman), 14 shriftda, 1,5 intervalda rasmiylashtirilishi lozim. Maqolada oʻrtadan katta harflar bilan maqola nomi, keyingi qatorda kichik harflar bilan oʻrtadan muallifning ismi, familiyasi, ilmiy darajasi va unvoni, lavozimi, keyingi qatorda ish (yoki oʻqish) joyi, telefon raqami yoki elektron pochtasi koʻrsatiladi.
Ilmiy maqolalarni konferensiya toʻplamiga kiritish uchun 2022-yil 22-mayga qadar tashkiliy qoʻmitaga taqdim etish lozim. Maqolalar elektron pochta (kafsiyosat@gmail.com) orqali qabul qilinadi. Anjuman oʻtkazilish joyi, vaqti va formati haqida qoʻshimcha maʼlumot beriladi. Savollar boʻyicha yuqoridagi elektron manzil orqali murojaat etishingiz mumkin.

Республиканская научно-практическая конференция на тему "Современное состояние и перспективы политической науки в Узбекистане"
16.05.2022 1992
Кафедра «Политология» Университета мировой экономики и дипломатии планирует провести 25 мая 2022 года (в 14:00) республиканскую научно-практическую конференцию на тему «Современное состояние и перспективы политической науки в Узбекистане».
Целями конференции являются анализ проблем подготовки специалистов и научно-педагогических кадров в области политологии в Узбекистане, использование передовых методов в преподавании политологии на основе современного мирового опыта, в том числе и налаживание сотрудничество с кафедрами политологии других учебных заведений.
В конференции могут принять участие докторанты и другие исследователи с научными статьями, а также профессора и преподаватели всех высших учебных заведений.
Направления конференции:
- Проблемы и решения подготовки кадров в области политических наук
- Теоретико-методологические проблемы политологических исследований;
- Использование современных методологических направлений в преподавании политических наук.
Поднятая в теме проблема, ее решение, научная и практическая значимость и выводы должны быть четко изложены, а также ссылки должны быть указаны под строкой. Отбор научных статей осуществляется с учетом актуальности направлений конференции. Авторы несут ответственность за содержание и достоверность материалов, включенных в сборник.
Объем научных статей должен быть 5-8 страниц, в электронном виде (MS Word, Times New Roman), и оформлено шрифтом 14, интервалом 1,5. Название статьи должно быть указано прописными буквами посередине, строкой ниже посередине строчными буквами обозначается имя, фамилия, ученая степень и звание, должность автора, далее в следующей строке следует указать место работы (или учебы), номер телефона или электронную почту.
Научные статьи должны быть представлены в оргкомитет до 22 мая 2022 г. для включения в сборник материалов конференции. Статьи принимаются по электронной почте (kafsiyosat@gmail.com). Дополнительная информация о месте, времени и формате конференции будет предоставлена дополнительно. Если у вас есть какие-либо вопросы, пожалуйста, свяжитесь с нами по адресу электронной почты, указанному выше.