Yangi O‘zbekistonda ayol imidji
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti bilan hamkorlikda “Yangi O‘zbekistonda ayol imidji: nazariya va amaliyot” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan siyosiy fanlar doktori, professor E. Sultanova ayollarga quydagicha ta’rif berdi: “Hozirgi paytda faol xotin-qizlarimizni davlat va jamoat tashkilotlarida, siyosiy partiyalarda, ilg‘or tadbirkorlar qatorida, olim-u shoiralar safida istagancha uchratish mumkin. Nazarimda, ayrim sohalarda ayollar o‘z salohiyatlari, mehnatkashliklari bois erkaklardan ham o‘zib ketdi. Jamiyatimizda raqamli iqtisodiyotning rivojlanishini ko‘rsatayotgan hozirgi yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida fidokorona mehnatda aynan ayollarimizning ma’lum bir qatlami zamon talablariga “labbay” deb javob bermoqda”.
Ma’ruzaga chiqqan JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovuni Tillaxodjayeva Sayyora Kabuldjanovna jamiyatni demokratlashtirish, erkinlashtirish va sog‘lomlashtirish sharoitida xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy va ma’naviy-huquqiy mavqeini oshirish omillari takomillashmoqda ekanligini ta’kidladi. Ayollarimiz ijtimoiy hayotning hamma sohalarida o‘z aql-zakovati, bilimdon va shijoatlarini namoyon etmoqdalar. Yurtimizda davlat va jamiyat ishlarida ayollar ishtirokini ta’minlashda huquqiy kafolatlar yaratish, ularni ta’lim-tarbiya ishlarida, rahbarlik lavozimiga ko‘tarishga katta ahamiyat berilmoqda. Shuning uchun talaba qizlarni jamiyatdagi o‘rni hozirgi kunda oshib borayotganligini asoslab berdi.
Bu tadbirda JIDUning LIDER qizlar klubi raisi 3 kurs Xalqaro munosabatlar fakulteti talabasi Ilmiddinova Madina, LIDER qizlar klubi raisi muovini 2 kurs siyosatshunoslik yo‘nalishi talabasi Satarova Saida zamonaviy talaba qizlarning imidji va kiyinish uslubi bo‘yicha taqdimot qilishdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan JIDU Siyosatshunoslik kafedrasi doktoranti Zakirova Munisa quyidagi fikrlarni bildirdi: “Ayolni ulug‘lash – oilani, vatanni, hayotni ulug‘lashdir. Chunki, oilani ham jamiyat va millatni birlashtirib, unga fayz-baraka kiritadigan xonadonlarimiz mehr-muhabbat, iffat-nafosat, ezgulik va yaxshilik hamda saxovat nuri bilan munavvar qiladigan zotlar moʻtabar onalarimiz, opa-singillarimizdir. Ular o‘zlarining oqil-u donoligi, samimiy, xushfe’lligi, oriyat-u latofati, saxovati bilan oila, jamiyat va jamoadagi sog‘lom muhit va muvozanatni saqlab turadi. Shuning uchun ayollarimizni yurtboshimiz, hayotimiz chirog‘i, umrimiz guli, odob gultoji deb e’zozlaydi. Mamlakatning mustahkamligi - oilalarimizning mustahkamligidir. Aqlli ayollarimiz esa mustahkamligimiz tayanchidir”.
Ushbu tadbirda shuningdek, TDIU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, iqtisod fanlari doktori, professor Gulnora Abduraxmonova so‘zga chiqdi. U quyidagilarni ta’kidlab o‘tdi: “Har bir davlatning barqaror taraqqiyotini ta’minlashda asosiy poydevor - inson omili, uning intellektual salohiyati bilan uzviy bog‘liq”.
So‘ngra talabalar qiziqtirgan savollarga atroflicha javob berildi. Talabalar faol ishtirok etgan holda o‘zlarining fikr-mulohazalari bilan uchrashuvning ikki tomonlama foydali bo‘lishiga o‘z xissalarini qo‘shishdi.
O‘tkazilgan tadbir har taraflama o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlarga erishdi, shu yo‘nalishda LIDER qizlar klubi bilan turli uchrashuv va tadbirlar o‘tkazish bo‘yicha har ikkala taraflar kelishib olishdi.

Университет мировой экономики и дипломатии совместно с Ташкентским государственным экономическим университетом провели мероприятие на тему “Имидж женщины в новом Узбекистане: теория и практика”.
Выступившая на мероприятии доктор политических наук, профессор Э. Султанова так охарактеризовала женщин: «Сегодня наших активных женщин можно найти в государственных и общественных организациях, политических партиях, среди ведущих предпринимателей, ученых и поэтов. На мой взгляд, в некоторых областях женщины опережают мужчин по своему потенциалу и трудолюбию. Определенная часть наших женщин усердно работает над построением нового современного Узбекистана, отражающего развитие цифровой экономики в нашем обществе».
Выступившая с докладом заместитель декана факультета международных отношений УМЭД Тиллаходжаева Сайёра Кабульджановна отметила, что в условиях демократизации, либерализации и оздоровления общества совершенствуются факторы повышения социально-политического и духовно-правового статуса женщин. Наши женщины проявляют свой интеллект, эрудицию и амбиции во всех сферах общественной жизни. В нашей стране большое значение придается созданию правовых гарантий в обеспечении участия женщин в государственных и общественных делах, их продвижению в учебно-воспитательной работе, на руководящие должности. Поэтому роль девочек в обществе в настоящее время возрастает.
С докладами об образе и стиле современных студенток выступили Мадина Ильмиддинова, студентка 3 курса политологии, и Саида Сатарова, студентка 2 курса факультета международных отношений.
Выступая на мероприятии, докторант кафедры политологии УМЭД Закирова Муниса высказала следующее мнение: “Прославление женщины – это прославление семьи, родины, жизни. Потому что наши семьи, объединяющие и семью, и общество, и нацию, приносящие ей благополучие, наполненные добротой, нежностью, светом добра и щедрости,-это прекрасные матери, сестры. Они сохраняют здоровую атмосферу и баланс в семье, обществе благодаря своей мудрости, искренности, вежливости, преданности, щедрости. Поэтому наш президент почитает женщин как как яркий луч жизни, как цветок жизни и нравственности. Сила страны-это прочность наших семей. А наши умные женщины-основа нашей стойкости".
На мероприятии также выступила проректор по научной работе и инновациям, доктор экономических наук, профессор Гульнора Абдурахманова. Она подчеркнула, что фундаментальная основа обеспечения устойчивого развития каждого государства-человеческий фактор, неразрывно связанный с его интеллектуальным потенциалом.
Затем были даны ответы на интересующие студентов вопросы. Студенты активно участвовали и внесли свой вклад в двустороннюю полезность встречи своими отзывами.
Проведенное мероприятие было нацелено на достижение целей, поставленных каждой из сторон, в этом направлении обе стороны договорились с клубом девушек-лидеров о проведении различных встреч и мероприятий.