Yangi O‘zbekistonda ayol imidji
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti bilan hamkorlikda “Yangi O‘zbekistonda ayol imidji: nazariya va amaliyot” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan siyosiy fanlar doktori, professor E. Sultanova ayollarga quydagicha ta’rif berdi: “Hozirgi paytda faol xotin-qizlarimizni davlat va jamoat tashkilotlarida, siyosiy partiyalarda, ilg‘or tadbirkorlar qatorida, olim-u shoiralar safida istagancha uchratish mumkin. Nazarimda, ayrim sohalarda ayollar o‘z salohiyatlari, mehnatkashliklari bois erkaklardan ham o‘zib ketdi. Jamiyatimizda raqamli iqtisodiyotning rivojlanishini ko‘rsatayotgan hozirgi yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida fidokorona mehnatda aynan ayollarimizning ma’lum bir qatlami zamon talablariga “labbay” deb javob bermoqda”.
Ma’ruzaga chiqqan JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovuni Tillaxodjayeva Sayyora Kabuldjanovna jamiyatni demokratlashtirish, erkinlashtirish va sog‘lomlashtirish sharoitida xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy va ma’naviy-huquqiy mavqeini oshirish omillari takomillashmoqda ekanligini ta’kidladi. Ayollarimiz ijtimoiy hayotning hamma sohalarida o‘z aql-zakovati, bilimdon va shijoatlarini namoyon etmoqdalar. Yurtimizda davlat va jamiyat ishlarida ayollar ishtirokini ta’minlashda huquqiy kafolatlar yaratish, ularni ta’lim-tarbiya ishlarida, rahbarlik lavozimiga ko‘tarishga katta ahamiyat berilmoqda. Shuning uchun talaba qizlarni jamiyatdagi o‘rni hozirgi kunda oshib borayotganligini asoslab berdi.
Bu tadbirda JIDUning LIDER qizlar klubi raisi 3 kurs Xalqaro munosabatlar fakulteti talabasi Ilmiddinova Madina, LIDER qizlar klubi raisi muovini 2 kurs siyosatshunoslik yo‘nalishi talabasi Satarova Saida zamonaviy talaba qizlarning imidji va kiyinish uslubi bo‘yicha taqdimot qilishdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan JIDU Siyosatshunoslik kafedrasi doktoranti Zakirova Munisa quyidagi fikrlarni bildirdi: “Ayolni ulug‘lash – oilani, vatanni, hayotni ulug‘lashdir. Chunki, oilani ham jamiyat va millatni birlashtirib, unga fayz-baraka kiritadigan xonadonlarimiz mehr-muhabbat, iffat-nafosat, ezgulik va yaxshilik hamda saxovat nuri bilan munavvar qiladigan zotlar moʻtabar onalarimiz, opa-singillarimizdir. Ular o‘zlarining oqil-u donoligi, samimiy, xushfe’lligi, oriyat-u latofati, saxovati bilan oila, jamiyat va jamoadagi sog‘lom muhit va muvozanatni saqlab turadi. Shuning uchun ayollarimizni yurtboshimiz, hayotimiz chirog‘i, umrimiz guli, odob gultoji deb e’zozlaydi. Mamlakatning mustahkamligi - oilalarimizning mustahkamligidir. Aqlli ayollarimiz esa mustahkamligimiz tayanchidir”.
Ushbu tadbirda shuningdek, TDIU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, iqtisod fanlari doktori, professor Gulnora Abduraxmonova so‘zga chiqdi. U quyidagilarni ta’kidlab o‘tdi: “Har bir davlatning barqaror taraqqiyotini ta’minlashda asosiy poydevor - inson omili, uning intellektual salohiyati bilan uzviy bog‘liq”.
So‘ngra talabalar qiziqtirgan savollarga atroflicha javob berildi. Talabalar faol ishtirok etgan holda o‘zlarining fikr-mulohazalari bilan uchrashuvning ikki tomonlama foydali bo‘lishiga o‘z xissalarini qo‘shishdi.
O‘tkazilgan tadbir har taraflama o‘z oldiga qo‘ygan maqsadlarga erishdi, shu yo‘nalishda LIDER qizlar klubi bilan turli uchrashuv va tadbirlar o‘tkazish bo‘yicha har ikkala taraflar kelishib olishdi.

University of World Economy and Diplomacy together with Tashkent State University of Economics, carried out round table on  “The image of a woman in the new Uzbekistan: theory and practice".
Doctor of Political Sciences, Professor E. Sultanova described women as following: "Today we can find our active women in state and public organizations, political parties, among leading entrepreneurs, scientists and poets. In my opinion, in some areas women are ahead of men in their potential and hard work. A certain part of our women are working hard to build a new modern Uzbekistan that reflects the development of the digital economy in our society."
Deputy Dean of the Faculty of International Relations of UMED Tillakhodzhayeva Sayera Kabuljanovna, who made a report, noted that in the conditions of democratization, liberalization and improvement of society, the factors of increasing the socio-political and spiritual and legal status of women are being improved. Our women show their intelligence, erudition and ambitions in all spheres of public life. In our country, great importance is attached to the creation of legal guarantees in ensuring the participation of women in State and public affairs, their promotion in educational work, to leadership positions. Therefore, the role of girls in society is currently increasing.
Madina Ilmitdinova, a third year student of International Relations, and Saida Satarova, a second year student of Political Science, made presentations on the image and style of modern female students.
Speaking at the event, the doctoral student of the Department of Political Science UWED Zakirova Munisa expressed the following opinion: “The glorification of a woman is the glorification of family, homeland, life. They maintain a healthy atmosphere and balance in the family and society thanks to their wisdom, sincerity, politeness, devotion, generosity. Therefore, our president honors women as a bright ray of life, as a flower of life and morality. The strength of the country is the strength of our families. And our smart women are the basis of our resilience."
The Vice-Rector for Research and Innovation, Doctor of Economics, Professor Gulnora Abdurakhmanova also spoke at the event. She stressed that the fundamental basis for ensuring the sustainable development of each state is the human factor, inextricably linked with its intellectual potential.
Then the answers to the students' questions were given. Students actively participated and contributed to the bilateral usefulness of the meeting with their feedback.
The event was aimed at achieving the goals set by each of the parties, in this direction both sides agreed with the club of girl leaders to hold various meetings and events.