Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida "Global jarayonlar va ularning Markaziy Osiyoga ta’siri" nomli respublika ilmiy-amaliy konferensiya bo`lib o`tdi
06.05.2022 1787
2022-yilning 5-may sanasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Global processes and their influence on Central Asia” (“Global jarayonlar va ularning Markaziy Osiyoga ta’siri”) mavzusida doktorantlar ishtirokidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo`lib o`tdi.
Ushbu konferensiya O`zbekiston Respublikasi Prezidentining “2022–2026-yillarga mo`ljallangan Yangi O`zbekistonning Taraqqiyot Strategiyasi to`g`risida”gi Farmonida belgilangan vazifalardan kelib chiqib, xalqaro munosabatlarda kechayotgan siyosiy, iqtisodiy hamda huquqiy jarayonlar, tendensiyalar, muammo va istiqbollarni o`rganish hamda ularning Markaziy Osiyo va O`zbekiston Respublikasiga ta`sirini tadqiq qilish muhim ekanligini e`tirof etgan holda tashkil etildi.
Konferensiya quyidagi sho`balarda o`tkazildi:
- Xalqaro munosabatlarda kechayotgan siyosiy jarayonlar va ularning Markaziy Osiyoga ta`siri;
- Jahon tarixida ro`y bergan siyosiy voqealar, ularning sivilizatsiyalar rivoji hamda xalqaro munosabatlar transformatsiyasidagi o`rni;
- Jahonda yuz berayotgan iqtisodiy tendensiyalar hamda ularning Markaziy Osiyodagi istiqbollari;
- Xalqaro huquq sohasidagi zamonaviy muammolar va ularning yechimlari.
Mazkur konferensiyada Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, O`zbekiston Respublikasi Qurolli kuchlari akademiyasi, O`zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Tarix instituti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti doktorantlari hamda mustaqil izlanuvchilari, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tahlil instituti va Taraqqiyot strategiyasi markazi xodimlari o`zlarining olib borayotgan ilmiy izlanishlari doirasida ma`ruzalar tayyorlab, taqdimot qilishdi.
Konferensiya davomida ishtirokchilar o`rtasida fikr-mulohazalar almashildi.
Konferensiya yakunlari bo`yicha ilmiy maqolalar va konferensiya tezislari to`plamini ishlab chiqish rejalashtirilgan.

Republican scientific-practical conference "Global processes and their influence on Central Asia" was held at the University of World Economy and Diplomacy
06.05.2022 1755
On May 5, 2022 a republican scientific-practical conference was held at the University of World Economy and Diplomacy with the participation of doctoral students on the topic: “Global processes and their influence on Central Asia”.
This conference was organized on the basis of the goals specified in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, dated January 28, 2022, “On the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026” and was dedicated to the research of trends, problems and perspectives of political, economic and legal processes in international relations and their impact on Central Asia and Uzbekistan, in particular.
The conference was held in the following sections:
- Political processes in international relations and their impact on Central Asia;
- Political events in world history and their role in development of civilizations and transformation of international relations;
- World economic trends and their perspectives in Central Asia;
- Current problems of international law and their solutions.
The scientific-practical conference was attended by doctoral students and independent researchers from the University of World Economy and Diplomacy, Academy of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan, Institute of History under the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Tashkent State Law university, Tashkent State Economic university, as well as staff members of the Institute for strategic and regional studies under the President of the Republic of Uzbekistan and Development Strategy Center.
During the conference participants made presentations in the framework of their research and exchanged views.