Joriy yilning 26-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Oʻzbekiston Respublikasi iqtisodiyotining jahon iqtisodiyotiga integratsiyasi: yangi vazifalar va imkoniyatlar” mavzusidagi keng doirada Respublika ilmiy-amaliy konferensiya tashkil qilindi.
Konferensiyada 10dan ziyod oʻz sohasining notiqlari, iqtisodchilar, Favqulodda va Muxtor Elchilar, vazir oʻrinbosarlari, bank xodimlari, boshqa oliy ta’lim muassasalari hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-oʻqituvchilari, bakalavr bosqich talabalari, magistrant va doktorantlar ishtirok etishdi.
Konferensiyada muhim masalalar, xususan, mehnat migratsiyasi, Oʻzbekiston iqtisodiy diplomatiyasi, sanksiyalar davrida jahon iqtisodiyotidagi ayrim tendensiyalar, Oʻzbekiston Respublikasiga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, tashqi savdoni tartibga solishni liberallashtirish, oziq-ovqat muammolari hamda uni yechimi va boshqa bir qator muhim masalalar koʻrib chiqildi.

26 апреля в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась масштабная Республиканская научно-практическая конференция на тему «Интеграция экономики Республики Узбекистан в мировое хозяйство: новые задачи и возможности».
В конференции приняли участие более 10 спикеров своих направлений, экономисты, послы, заместители министров, банкиры, профессора и преподаватели других вузов и Университета мировой экономики и дипломатии, активные студенты бакалавриата, магистранты и докторанты.
На конференции обсуждались важные вопросы, в частности, трудовая миграция, экономическая дипломатия Узбекистана, некоторые тенденции в мировой экономике в период санкций, привлечение прямых иностранных инвестиций в Республику Узбекистан, либерализация внешнеторгового регулирования, продовольственная проблема и ее решение и ряд других важных вопросов.