Professor Tomas Kottierning tomonidan Jahon savdo tashkiloti huquqi va amaliyoti bo‘yicha mehmon ma’ruzasi
28.04.2022 1913
2022-yilning 25-aprel sanasida JIDUning “Xalqaro huquq” fakultetining bir guruh talabalari uchun JST huquqi va xalqaro iqtisodiy huquq bo‘yicha taniqli ekspert, Ko‘p tomonlama vaqtinchalik apellatsiya arbitraji kelishuvi (Multi-Party Interim Appeal Arbitration Arrangement – MPIA) doimiy hakamlaridan biri professor Tomas Kottier (Thomas Cottier) tomonidan MPIA bo‘yicha mehmon ma’ruza tashkil etildi. Ushbu interfaol mashg‘ulot davomida talabalar MPIA arbitraj qoidalari va tartiblari, shuningdek JST nizolarni hal qilish tizimining amaliy masalalari bilan tanishdilar.
Ma’ruzachining tarjimai holi
Tomas Kottier Jahon savdo institutining (JSI) sobiq boshqaruvchi direktori, Bern universitetining Yevropa va xalqaro iqtisodiy huquq professori. U konstitutsiyaviy nazariya va intellektual mulk huquqiga alohida e’tibor qaratgan holda xalqaro iqtisodiy huquq sohasida ko‘plab maqolalar nashr etgan. U 2006-yildan 2014-yilgacha JSI tomonidan olib borilgan savdo huquqi va siyosati bo‘yicha milliy tadqiqot dasturini boshqargan. Professor bir nechta jurnallarning tahririyat a’zosi hisoblanadi. U mehmon professor sifatida Jeneva, Parij I Sorbonna, Barselona universitetiga tashrif buyurgan, Germaniyaning Saarbr Yevropa institutida, Xitoyning Vuxan universitetida, Torino universitetida va Kanadaning Ottava universitetida muntazam ravishda dars berib kelmoqda. Tomas Kottier 1997-yildan 2004-yilgacha Shveytsariya Milliy tadqiqot kengashining a’zosi bo‘lgan va shu davrda Rim xalqaro o‘simliklarning genetik resurslari instituti (IPGRI) kengashida ishlagan. Professor Kottier shuningdek 1998–2005 yillarda Baker & McKenzie yuridik firmasida maslahatchi sifatida faoliyat olib borgan. U Shveytsariyaning Tashqi iqtisodiy aloqalar idorasida bir qancha lavozimlarda ishlagan va Shveytsariya Intellektual mulk idorasi bosh direktorining o‘rinbosari bo‘lgan. Kottier GATT/JST doirasida uzoq faoliyat yuritgan. U 1986-1993 yillarda Urugvay ko‘ptomonlama muzokaralarida Shveytsariya muzokaralar guruhida ishlagan, avval Shveytsariya uchun nizolarni hal qilish va subsidiyalar bo‘yicha va keyinchalik TRIPSda bosh muzokarachi sifatida ishlagan. U bir nechta GATT va JST panellarining a’zosi yoki raisi bo‘lib ishlagan va hozirgi kunda esa Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining Xalqaro sog‘liqni saqlash qoidalarini ko‘rib chiqadigan yuqori darajadagi panelda xizmat qilmoqda.
Mehmon ma’ruzalar haqida
Mehmon ma’ruzalar seriyasi “Xalqaro huquq” fakulteti (JIDU) bakalavriat talabalari uchun “JST huquqi va amaliyoti” tanlov kursi doirasida tashkil etilgan. Ushbu kurs Bern universitetining Jahon savdo instituti ekspertlari tomonidan Yevropa Ittifoqi moliyalashtirayotgan hamda Xalqaro savdo markazi (Jeneva, Shveytsariya) va O‘zbekiston Respublikasining Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshiriladigan “O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilish jarayoniga ko‘maklashish” loyihasi doirasida ishlab chiqilgan.
Ushbu semester davomida yana quyidagi masofaviy mehmon ma’ruzalari tashkil etiladi:
- Maykl Xan tomonidan “Yevropa Ittifoqi – Savdo siyosati bo‘yicha so‘nggi o‘zgarishlar” mavzusidagi ma’ruza (30 May 2022, Toshkent vaqti bilan 13:00 dan 14:20 gacha)
- Xong Chjao tomonidan “Xitoy – savdo siyosati bo‘yicha so‘nggi o‘zgarishlar” mavzusidagi ma’ruza (6 iyun 2022, Toshkent vaqti bilan 13:00 dan 14:20 gacha)
- Juneyoung Li tomonidan “JSTga a’zo bo‘lish” mavzusidagi ma’ruza (13 iyun 2022, Toshkent vaqti bilan 13:00 dan 14:20 gacha)

Guest lecture by professor Thomas Cottier on WTO law and practice
On 25 April 2022, Professor Thomas Cottier – a prominent expert on WTO Law and International Economic Law, one of the standing arbitrators of the Multi-Party Interim Appeal Arbitration Arrangement – gave a guest lecture on the Multi-Party Interim Appeal Arbitration Arrangement (MPIA) to a group of students of the International Law Faculty (UWED). During this interactive session, students were acquainted with the rules and procedures of MPIA arbitration, as well as with some practical issues of the WTO dispute settlement system.
Speaker’s biography
Thomas Cottier, former Managing Director of the World Trade Institute (WTI), is Professor Emeritus of European and International Economic Law at the University of Bern. He published widely in the field of international economic law, with a particular focus on constitutional theory and intellectual property. He directed the national research programme on trade law and policy (NCCR International Trade Regulation: From Fragmentation to Coherence) located at the WTI from 2006 to 2014. He is an associate editor of several journals. He was a visiting professor at the Graduate Institute, Geneva, the Paris I Sorbonne, University of Barcelona, and regularly teaches at the Europa Institut Saarbrücken, Germany, at Wuhan University, China, at the University of Torino and more recently at the University of Ottawa, Canada. He was a member of the Swiss National Research Council from 1997 to 2004 and served on the board of the International Plant Genetic Resources Institute (IPGRI) Rome during the same period. He served the Baker & McKenzie law firm as a counsel from 1998 to 2005. He held several positions in the Swiss External Economic Affairs Department and was the Deputy-Director General of the Swiss Intellectual Property Office. Prof. Cottier has a long-standing involvement in GATT/WTO activities. He served on the Swiss negotiating team of the Uruguay Round from 1986 to 1993, first as Chief negotiator on dispute settlement and subsidies for Switzerland and subsequently as Chief negotiator on TRIPs. He has served as a member or chair of several GATT and WTO panels and currently serves on a high-level panel reviewing the International Health Regulations of the World Health Organization.
About guest lecture series
The guest lecture series is organized within the elective course on ‘WTO Law and Practice’ for the undergraduate students of the International Law Faculty (UWED). This course was designed and developed by the WTI in the realization of the project: “Facilitating the Process of Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization”, which is funded by the European Union and implemented by the International Trade Centre (Geneva, Switzerland) in cooperation with the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan.
This spring term the series will also include the following online guest lectures:
- “Recent developments on trade policy – EU” by Michael Hahn (Monday 30 May 2022, 13:00 PM to 14:20 PM Tashkent time)
- “Recent developments on trade policy – China” by Hong Zhao (Monday 6 June 2022, 13:00 PM to 14:20 PM Tashkent time)