O'zbekiston bo'ylab II Respublika "Kitobxonlik haftaligi" o’tkazilmoqda
Mamlakatimiz Prezidenti Yoshlar ma'naviyatini yuksaltirish, ularning bo'sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo'yicha 5 ta muhim tashabbuslaridan biri 4-tashabbusi yoshlarni kitobxonlikka qiziqtirish bo’lib kitobxonlik madaniyatini shakllantirish borasida olib borilayotgan ishlarda muhim dasturi amal bo‘lmoqda.
Joriy yilning 20-aprel sanasida Xalqaro munosabatlar fakulteti 3-bosqich talabalari O'zbekiston bo'ylab II Respublika “Kitobxonlik haftaligi”da faol qatnashdilar.
Bugungi kunda kitobxonlikni zaruratga aylantirish kerak. Italyan yozuvchisi Seneka: "Kitoblarning soni emas, ularning yaxshisi foyda keltiradi”, - deb aytgan edi.
Xulosa qilib aytganda, komil inson bo‘lib yetishish uchun kitobning o‘rni beqiyosdir. Talabalarni kitob bilan ishlashga odatlantirish ham tarbiyaviy ahamiyatga ega. Kitobxonlik yoshlarning ma’naviy boyligini oshiradi, ularni mehnat va ijodiy yo‘lga boshlaydi. Kitob hayotning ulug‘vorligini anglab olishga, u haqida mustaqil fikr yuritishga yordam beradi.

Одной из пяти важнейших инициатив Президента страны по поднятию морального духа молодежи, содержательной организации ее досуга является 4-я инициатива по привлечению молодежи к чтению.
20 апреля студенты 3 курса факультета "Международные отношения" приняли активное участие во II Республиканской «Неделе чтения».
Сегодня тяга к книгам должно стать необходимостью.  Итальянский писатель Сенека однажды сказал: «Выигрывает не количество книг, а лучшие из них».
Роль книг в становлении совершенным человеком неоценима. Чтение увеличивает духовное богатство молодежи, побуждает ее к труду и творчеству.  Книга помогает нам понять величие жизни и развивает самостоятельное мышление.