O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan joriy yilning 19 aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Pekin universiteti xalqaro tadqiqotlar vakillari va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasi bilan videokonferensiya bo‘lib o‘tdi. O'zbek delegetsiyasi tomoni bilan uchrashuvda:  O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori - Safoyev S.S,  JIDU birinchi prorektori- Amanov.D.U,  Xalqaro ishlar bo‘yicha prorektori - Saidqosimov S.S, JIDU ilmiy va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori - Ismailova G.S va Xalqaro bo‘lim boshlig‘i- Muxitdinov A.I. ishtirok etishgan bo'lsa, Xitoy delegatsiyasi tomonidan : Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti prezidenti - Ji Jinbiao,  Vitse-prezident - Chjen Chengjun, Prezident yordamchisi - Zou Tongqian, Xalqaro bo'lim boshlig'i - Yu Gang, Yan Xong – Xalqaro departament direktori o‘rinbosari hamda O‘zbekiston Respublikasining Xitoy Xalq Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi – Farhod Nuritdinovich Arziev ikki tomonlama uchrashuv vositachisi sifatida hamda, savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchi- Mamajonov N, elchixona konsuli- Yahyaev B. ishtirok etishdi.
O‘zbekistonning XXRdagi  elchisi F.N.Arziyev so'z boshlar ekan, mehmonlarni tanishtirdi va O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar haqida qisqacha fikr bildirdi, JIDU va Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti o‘rtasidagi hamkorlik rivojiga umid bildirdi.
Universitet rektori Safoev S.S. Xitoy va O‘zbekiston universitetlari o‘rtasidagi aloqalar mamlakatimizni rivojlantirish strategiyasi doirasidagi muhim siyosiy tarkibiy qism ekanligini va bu respublikada ilmiy va ta’lim faoliyatini modernizatsiya qilish, kengaytirish bo‘yicha harakatlar dasturiga kiritilganini ta’kidladi. Ushbu uchrashuv 2022-yilning ikkinchi yarmida O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan ShHTga a’zo davlatlar rahbarlarining sammiti arafasida o‘tkazilayotgani alohida ta’kidlandi.
Ismailova G.S JIDUning intellektual salohiyati va imkoniyatlarini yoritib berish bilan birga, mehmonlarga JIDUda 100 dan ortiq talaba xitoy tilini o‘rganishi haqida ma’lumot berdi.
Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti prezidenti Ji Jinbyao o‘z nutqida joriy yilda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan ShHTga a’zo davlatlar rahbarlarining sammiti muhimligini ta’kidladi. Yosh diplomatlarni tayyorlaydigan o‘z universiteti haqida taqdimot qildi.Mazku universitet bitiruvchilari XXRdan dunyoning turli mamlakatlaridagi elchisi bo‘lishdi. Hozirda universitetda 10 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda, ulardan 1 mingga yaqini chet ellik talabalardir. O'qituvchilar tarkibidan 1 ming kishi bor bo'lib, shundan qaryib 60 nafari chet ellik ustozlardir.29 ta xorijiy tillar oʻrgatiladi. Hozirda iqtisodiyot, menejment, moliya, turizm va hokazo fakultetlari faoliyat ko‘rsatmoqda. Xulosa o‘rnida Ji Jinbiao hamkorlik memorandumini tuzish, muhokama etilayotgan masalalarni o‘rganish va tayyorlash bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh tuzishni taklif qildi hamda qulay epidemiologik vaziyatda JIDU rahbariyatini Pekin xalqaro tadqiqotlar universitetiga taklif qildi.
Pekin xalqaro tadqiqotlar universitetining xalqaro ishlar bo‘yicha vitse-prezidenti talabalar almashinuvi, o‘qituvchilar malakasini oshirish, ilmiy tadqiqot va xalqaro konferensiyalar, qo‘shma o‘quv dasturlari, onlayn darslar, axborot-kutubxona resurslari va kitoblar almashish kabi sohalarda hamkorlikni taklif qildi.
Prof. Saidqosimov S.S JIDUning xalqaro aloqalari haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi, hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qator takliflarni bildirdi. Xususan : o‘quv dasturlarini yangilash, o‘quv jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etish, raqamli iqtisodiyot, raqamli huquq, diplomatiya, raqamli texnologiyalar bo‘yicha qo‘shma o‘quv dasturlarini ishlab chiqish masalalarini ko‘rib chiqishni taklif qildi. Xalqaro savdo oliy maktabini tashkil etish ham bundan mustasno emas. Talabalar uchun ma’ruza mavzulari qatorida “Xalqaro savdo va moliyaviy tashkilotlarda Xitoy tajribasi” kabi mavzular ham bor edi. JSTda “Zamonaviy iqtisodiy muammolarni hal etishning innovatsion usuli”, “Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va ulardan foydalanish boʻyicha Xitoy tajribasi”, “Bir kamar – bir yoʻl” va boshqalar.
Bo‘lajak xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya va seminarlar mavzulari sifatida “ShHT doirasida mintaqaviy xavfsizlik va Markaziy Osiyo mintaqasining barqaror rivojlanishini ta’minlash masalalari”, “Afg‘on inqirozini hal qilish yo‘llari va istiqbollari” va hokazolar taklif etildi.
Uchrashuv yakunida Safoev S.S. JIDUning “Xalqaro munosabatlar” jurnali haqida so'z ochdi va xitoylik olimlarni ushbu jurnalda chop etish uchun ilmiy maqolalar tayyorlashga taklif qildi. Shuningdek, Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti rahbariyatini o‘zaro kelishilgan sanada JIDU ga tashrif buyurishni taklif qildi.

On April 19th, 2022, a videoconference with the Beijing International Studies University took place at the University of world economy and diplomacy. Attendees from the side of UWED were: Safoev S.S. – First Deputy Chairman of the Senate of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED, Amanov D.U. – First Vice–rector, Saidkasymov S.S. - Vice-rector for International Relations, Ismailova G.S. – Vice-rector for Science and Innovation, Mukhitdinov A.I. – Head of the International Department.
The Chinese side was represented by: Ji Jinbiao – President of the Beijing International Studies University, Zheng Chengjun - Vice President, Li Xiaomu - Vice President, Zhang Yan - Vice President, Zou Tongqian - Assistant to the President, Yu Gang - Director of the International Department, Yan Hong – Deputy director of the International Department.
Online meeting was also attended by F.N. Arziev, Ambassador of Uzbekistan to China, N. Mamazhonov, Adviser on trade and economic issues, B. Yahyaev, consul of the Embassy.
The Ambassador of Uzbekistan to China F.N. Arziyev opened the meeting by introducing the guests and briefly commenting on the events dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and China and expressed hope for the strengthening of cooperation between UWED and Beijing International Studies University.
Rector of the University Safaev S.S. stressed that the relations between universities of China and Uzbekistan are an important political component within the framework of the development strategy of our country and it is included in the program of modernization, expansion of scientific and educational activities in the Republic. It was particularly noted that this meeting is taking place on the canon of the summit of the heads of the SCO member states, which will be held in Uzbekistan in the second half of 2022.
Ismailova G.S. made a brief presentation about the intellectual potential of UWED, its capabilities, and also informed the guests that more than 100 students study Chinese at UWED.
President of the Beijing International Studies University Ji Jinbiao, in his speech, stressed the importance of the summit of the heads of the SCO member states, which will be held in Uzbekistan this year. He made a presentation about his university, which trains young diplomats. Its graduates have become ambassadors of the People's Republic of China in different countries of the world. Currently, more than 10 thousand students study at the university, including 1 thousand foreign students. 1 thousand people work at the university as a part of the teaching staff, 60 of which are foreigners. 29 foreign languages are taught at Beijing International Studies University. There are faculties of Economics, Management, Finance, tourism, etc. In conclusion, Ji Jinbiao proposed to sign a Memorandum of Cooperation, create a joint working group to study and overview the questions discussed, and also invited the administration of UWED to visit the Beijing International Studies University once epidemiological situation is favorable.
The Vice President for International Relations of the Beijing International Studies University proposed cooperation in such areas as student exchange, teacher training, conducting research and international conferences, implementing joint educational programs, conducting online classes, sharing information and library resources and books.
Prof. Saidkasymov S.S. spoke in detail about the international relations of UWED, voiced a number of proposals for the development of cooperation, proposed to consider the issues of updating curriculum, the introduction of digital technologies in the educational process, the development of joint training programs on digital economy, digital law, digital diplomacy, the organization of the “Higher School of International Trade”. Among the topics of lectures for students were such topics as “China's experience in international trade and financial organizations,” including in the WTO, “Innovative method of solving modern economic problems”, “China's experience in attracting and using foreign investment”, “One Belt, One Road”, etc. “Issues of ensuring regional security and stable development of the Central Asian region within the framework of the SCO”, “Ways and prospects of solving the Afghan crisis”, etc. were proposed as topics at upcoming international scientific and practical conferences and seminars.
At the end of the meeting, Safaev S.S. spoke about UWED journal “International Relations”, invited Chinese scientists to prepare scientific articles for publication in this journal, and also invited the leadership of the Beijing International Studies University to visit UWED in mutually agreed terms.
During the negotiations, an agreement was reached to sign a Memorandum of cooperation in the near future.