O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi munosabati bilan joriy yilning 19 aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Pekin universiteti xalqaro tadqiqotlar vakillari va Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti delegatsiyasi bilan videokonferensiya bo‘lib o‘tdi. O'zbek delegetsiyasi tomoni bilan uchrashuvda:  O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori - Safoyev S.S,  JIDU birinchi prorektori- Amanov.D.U,  Xalqaro ishlar bo‘yicha prorektori - Saidqosimov S.S, JIDU ilmiy va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori - Ismailova G.S va Xalqaro bo‘lim boshlig‘i- Muxitdinov A.I. ishtirok etishgan bo'lsa, Xitoy delegatsiyasi tomonidan : Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti prezidenti - Ji Jinbiao,  Vitse-prezident - Chjen Chengjun, Prezident yordamchisi - Zou Tongqian, Xalqaro bo'lim boshlig'i - Yu Gang, Yan Xong – Xalqaro departament direktori o‘rinbosari hamda O‘zbekiston Respublikasining Xitoy Xalq Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi – Farhod Nuritdinovich Arziev ikki tomonlama uchrashuv vositachisi sifatida hamda, savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchi- Mamajonov N, elchixona konsuli- Yahyaev B. ishtirok etishdi.
O‘zbekistonning XXRdagi  elchisi F.N.Arziyev so'z boshlar ekan, mehmonlarni tanishtirdi va O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligiga bag‘ishlangan tadbirlar haqida qisqacha fikr bildirdi, JIDU va Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti o‘rtasidagi hamkorlik rivojiga umid bildirdi.
Universitet rektori Safoev S.S. Xitoy va O‘zbekiston universitetlari o‘rtasidagi aloqalar mamlakatimizni rivojlantirish strategiyasi doirasidagi muhim siyosiy tarkibiy qism ekanligini va bu respublikada ilmiy va ta’lim faoliyatini modernizatsiya qilish, kengaytirish bo‘yicha harakatlar dasturiga kiritilganini ta’kidladi. Ushbu uchrashuv 2022-yilning ikkinchi yarmida O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan ShHTga a’zo davlatlar rahbarlarining sammiti arafasida o‘tkazilayotgani alohida ta’kidlandi.
Ismailova G.S JIDUning intellektual salohiyati va imkoniyatlarini yoritib berish bilan birga, mehmonlarga JIDUda 100 dan ortiq talaba xitoy tilini o‘rganishi haqida ma’lumot berdi.
Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti prezidenti Ji Jinbyao o‘z nutqida joriy yilda O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan ShHTga a’zo davlatlar rahbarlarining sammiti muhimligini ta’kidladi. Yosh diplomatlarni tayyorlaydigan o‘z universiteti haqida taqdimot qildi.Mazku universitet bitiruvchilari XXRdan dunyoning turli mamlakatlaridagi elchisi bo‘lishdi. Hozirda universitetda 10 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda, ulardan 1 mingga yaqini chet ellik talabalardir. O'qituvchilar tarkibidan 1 ming kishi bor bo'lib, shundan qaryib 60 nafari chet ellik ustozlardir.29 ta xorijiy tillar oʻrgatiladi. Hozirda iqtisodiyot, menejment, moliya, turizm va hokazo fakultetlari faoliyat ko‘rsatmoqda. Xulosa o‘rnida Ji Jinbiao hamkorlik memorandumini tuzish, muhokama etilayotgan masalalarni o‘rganish va tayyorlash bo‘yicha qo‘shma ishchi guruh tuzishni taklif qildi hamda qulay epidemiologik vaziyatda JIDU rahbariyatini Pekin xalqaro tadqiqotlar universitetiga taklif qildi.
Pekin xalqaro tadqiqotlar universitetining xalqaro ishlar bo‘yicha vitse-prezidenti talabalar almashinuvi, o‘qituvchilar malakasini oshirish, ilmiy tadqiqot va xalqaro konferensiyalar, qo‘shma o‘quv dasturlari, onlayn darslar, axborot-kutubxona resurslari va kitoblar almashish kabi sohalarda hamkorlikni taklif qildi.
Prof. Saidqosimov S.S JIDUning xalqaro aloqalari haqida batafsil to‘xtalib o‘tdi, hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qator takliflarni bildirdi. Xususan : o‘quv dasturlarini yangilash, o‘quv jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etish, raqamli iqtisodiyot, raqamli huquq, diplomatiya, raqamli texnologiyalar bo‘yicha qo‘shma o‘quv dasturlarini ishlab chiqish masalalarini ko‘rib chiqishni taklif qildi. Xalqaro savdo oliy maktabini tashkil etish ham bundan mustasno emas. Talabalar uchun ma’ruza mavzulari qatorida “Xalqaro savdo va moliyaviy tashkilotlarda Xitoy tajribasi” kabi mavzular ham bor edi. JSTda “Zamonaviy iqtisodiy muammolarni hal etishning innovatsion usuli”, “Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va ulardan foydalanish boʻyicha Xitoy tajribasi”, “Bir kamar – bir yoʻl” va boshqalar.
Bo‘lajak xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya va seminarlar mavzulari sifatida “ShHT doirasida mintaqaviy xavfsizlik va Markaziy Osiyo mintaqasining barqaror rivojlanishini ta’minlash masalalari”, “Afg‘on inqirozini hal qilish yo‘llari va istiqbollari” va hokazolar taklif etildi.
Uchrashuv yakunida Safoev S.S. JIDUning “Xalqaro munosabatlar” jurnali haqida so'z ochdi va xitoylik olimlarni ushbu jurnalda chop etish uchun ilmiy maqolalar tayyorlashga taklif qildi. Shuningdek, Pekin xalqaro tadqiqotlar universiteti rahbariyatini o‘zaro kelishilgan sanada JIDU ga tashrif buyurishni taklif qildi.

19 апреля 2022г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась видеоконференцсвязь с Пекинским университетом международных исследований (КНР). Со стороны УМЭД приняли участие: Сафоев С.С. – первый заместитель Председателя Сената РУз, Ректор УМЭД, Аманов Д.У. – первый проректор, Саидкасымов С.С. – проректор по международным связям, Исмаилова Г.С. – проректор по науке и инновациям, Мухитдинов А.И. – начальник международного отдела.
Китайскую сторону представляли: Цзи Цзиньбяо – Президент Пекинского университета международных исследований, Чжэн Чэнцзюнь - вице-президент, Ли Сяому - вице-президент, Чжан Янь - вице-президент, Цзоу Тунцянь – помощник президента, Ю Ган - директор международного отдела, Янь Хун – зам. директора международного отдела.
В онлайн-встрече также участвовали Арзиев Ф.Н. – Посол Узбекистана в КНР, Мамажонов Н. - советник по торгово-экономическим вопросам, Яхяев Б. – консул посольства.
Открывая встречу, посол Узбекистана в КНР Ф.Н.Арзиев представил гостей и кратко прокомментировал мероприятия, посвященные 30-летию установления дипломатических отношений между Узбекистаном и КНР,  выразил надежду на развитие сотрудничества между УМЭД и Пекинским университетом международных исследований.
Ректор университета Сафаев С.С. подчеркнул, что связи между вузами КНР и Узбекистана являются важной политической составляющей в рамках стратегии развития нашей страны и это входит в программу действий модернизации, расширения научно-образовательной деятельности в республике. Особо было отмечено, что данная встреча проходит в преддверии саммита глав государств-участниц ШОС, который состоится в Узбекистане во второй половине 2022 года.
Исмаилова Г.С. раскрыла интеллектуальный потенциал УМЭД, его возможности, а также проинформировала гостей о том, что в УМЭД китайский язык изучают более 100 студентов.
Президент Пекинского университета международных исследований Цзи Цзиньбяо в своём выступлении подчеркнул важное значение саммита глав государств-участниц ШОС, который состоится в Узбекистане в текущем году. Он сделал презентацию о своем университете, в котором осуществляется подготовка молодых дипломатов. Его выпускники стали послами КНР в разных странах мира. В настоящее время в вузе обучается свыше 10 тыс. студентов, в т.ч. 1 тыс. иностранных студентов. Работает 1 тыс. человек из числа профессорско-преподавательского состава, из которых 60 – иностранных. Преподается 29 иностранных языков. Имеются факультеты экономики, менеджмента, финансов, туризма и др. В заключении Цзи Цзиньбяо предложил заключить Меомрандум о сотрудничестве, создать совместную рабочую группу по изучению и подготовке обсуждаемых вопросов, а также пригласил руководство УМЭД посетить Пекинский университет международных исследований при благоприятной эпидемиологической ситуации.
Вице-президент по международным связям Пекинского университета международных исследований предложил сотрудничество в таких сферах, как студенческий обмен, стажировка преподавателей, проведение научных исследований и международных конференций, реализация совместных учебных программ, проведение он-лайн занятий, совместное использование информационно-библиотечных ресурсов и книг.
Проф.Саидкасымов С.С. подробно рассказал о международных связях УМЭД, озвучил целый ряд предложений по развитию сотрудничества, предложил рассмотреть вопросы актуализации учебных программ, внедрения цифровых технологий в учебный процесс, разработки совместных учебных программ по цифровой экономике, цифровому праву, цифровой дипломатии, организации “Высшей школы международной торговли”. В числе тем лекций для студентов были названы такие темы, как “Опыт работы Китая в международных торговых и финансовых организациях”, в т.ч. в ВТО, “Инновационный метод решения современных экономических проблем” , “Опыт КНР в привлечении и использовании иностранных инвестиций”, “Один пояс – один путь” и др. В качестве тем на предстоящих международных научно-практических конференциях и семинарах были предложены “Вопросы обеспечения региональной безопасности и стабильного развития центрально-азиатского региона в рамках ШОС”, “Пути и перспективы решения афганского кризиса” и др.
В заключение встречи Сафаев С.С. рассказал о журнале УМЭД “Международные отношения”, предложил китайским ученым подготовить научные статьи для публикаций в этом журнале, а также пригласил руководство Пекинского университета международных исследований посетить УМЭД во взаимно согласованные сроки.
В ходе переговоров достигнута договоренность о заключении в ближайшее время Меморандума о сотрудничестве.