2022-yil 7-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashining to`rtinchi yig`ilishi doirasida “To`rtinchi sanoat inqilobi va uning jahon taraqqiyotiga bo`lgan ta`siri” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar o`tkazildi.
Metodologik  kengash yig`ilishini O`zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining Birinchi o`rinbosari va JIDU Rektori, Metodologik Kengashning Raisi S.S. Safoyev boshlab berdi.
Metodologik kengash yig`ilishining asosiy qismi doirasida Atabekov A.I., O`zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi Raqamli texnologiyalar va sun`iy intellektni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti direktori, “Sun`iy intellekt 4.0-Sanoat drayveri sifatida” mavzusidagi ma`ruzasi bilan, hamda Maxmudov R.B., JIDU xalqaro munosabatlar fakulteti “Xalqaro muammolarning amaliy tahlili” kafedrasi dotsenti, “To`rtinchi sanoat inqilobi: siyosiy va iqtisodiy sharh” mavzusidagi ma`ruzasi bilan so`zga chiqdilar.
Maxmudov R.B. o`zining ma`ruzasi va taqdimotida dolzarb bo`lgan quyidagi yo`nalishlarni belgilab berdi, bular: (i) I-IV-sanoat inqiloblarining o`ziga xosligi; (ii) har bir sanoat inqilobiga xos bo`lgan energiya manbalari (neft, ko`mir, gaz, suv, yadro energiyasi), asosiy innovatsiyalar (bug` mashinasi, stanoklar va frezerlar, parovoz va temir yo`llar, elektr va elektromagnit telegraf, ichki yonuv dvigateli, avtomobillardan boshlab to mikroprotsessorlar va shaxsiy kompyuterlarni elektrlashtirish, sanoat robotlari, atom energiyasi, Internet, sun`iy intellekt, “yashil” energetika va kelajakda termoyadroviy energetikagacha) va ular yaratilishining manzilli bo`lgan davri; (iii) texnologik zonalar, ularning tuzilmasi (texnologik metropoliya, ta`sir doirasi, ta`sir doirasida o`z mavqeini saqlab qolish vositalari), texnologik zonalarning tarixi va qarama-qarshiligi (Britaniya, Germaniya, Amerika, Yaponiya, o`z davrida Sovet Ittifoqi kabi texnologik zonalar); (iv) Xitoy texnologik zonasining barpo etilishining hal qiluvchi omillari. Ma`ruza yakunida 4-sanoat inqilobi davrida “yangi ish o`rinlarini yaratish” dilemmasi mavzusi muallif tomonidan alohida ta`kidlandi.
Atabekov A.I. “Sun`iy intellekt 4.0-Sanoati drayveri sifatida” mavzusidagi ma`ruzasi va taqdimotida quyidagi masalalarni belgilab berdi, bular: (i) O`zbekiston IT brendining tarkibiy qismlari bo`lgan inson kapitali, IT eksporti, biznesni qo`llab-quvvatlash, IT-park rezidentlari; (ii) 4-sanoat inqilobining qisqacha tavsifi sifatidagi avtomatlashtirish, sun`iy intellekt va IT-tuzilmalaridir; (iii) O`zbekistonning raqamli rivojlanishi istiqbollarini aniqlash borasidagi davlat boshqaruvi jarayonlarini avtomatlashtirish, mashinalar yordamida o`qitish va sun`iy intellektdan foydalangan holda ma`lumotlar bazalarining integratsiyasidir; (iv) O`zbekistonning kelajakda IT poytaxtiga aylanishi uchun mavjud imkoniyatlar va salohiyatini yuzaga chiqaradigan demografik dividend, Markaziy Osiyo, MDH va Osiyoning barcha bozorlari bilan to`g`ridan-to`g`ri va foydali savdo va hamkorlik aloqalari, IT vizasi, IT sohasidagi qonunchilik bazasi, O`zbekiston IT parki infratuzilmasini yaratilishi kabi omillardir.
Ilmiy-amaliy seminarning yakuniy qismida savol-javoblar doirasida dolzarb masalalar, tanqidiy mulohazalar va muhokama etilayotgan mavzu borasidagi realistik baho berish takliflari bilan tadbir ishtirokchilari so`zga chiqdilar.

On April 7, 2022 the Methodological Council of the University of World Economy and Diplomacy arranged the academic discussion on “Fourth Industrial Revolution and its impact on World development” with opening remarks by the First Deputy Chairman of the Senate of Uzbekistan, Rector of UWED and Head of UWED Methodological Council S. Safoev.
In the main part of the event as key speakers A. Atabekov, Director of Research Institute of Digital Technologies and Artificial Intelligence under the Ministry for Development of Information technologies and communications of the Republic of Uzbekistan, with his report entitled as “Artificial Intelligence as driver of Industry 4.0”, and R. Makhmudov, Assistant Professor at the Department of “Applied analysis of international affairs”, IR Faculty, UWED, with his report on “Fourth Industrial Revolution: the political-and-economic review”  shared their views on the announced issue.
In his report and presentation R.Makhmudov delineated following key dimensions of various waves of industrial revolutions as: (i) the specifics of industrial revolutions I-IVth; (ii) main energy sources inherent in/to each revolution (mainly oil, coal, gas, water, and nuclear energy), crucial innovations (from the steam engine, lathes and milling-machines, steam locomotive and railways, electric and electromagnetic telegraph, internal combustion engine, automobile, and electrification to microprocessors and PCs, industrial robots, nuclear energy, the Internet, AI, “green” energy and, even, thermonuclear/fusion energy) and the exact/relevant date and timing of inventions; (iii) technological zones, their structure (comprised from technological metropolitan power, sphere of influence, and means of ‘keeping in’ the sphere of influence), the history and struggle among technological zones (for ex., British, German, American, Japanese, Soviet one in the fullness of its time); (iv) determinants of Chinese technological zone`s emergence. In concluding part of his speech author particularly referred to the dilemma of “labor demand/workforce” (creating new jobs) during the 4th industrial revolution.
In his presentation on “Artificial Intelligence as the driver of Industry 4.0” A.Atabekov featured the following: (i) components of Uzbekistan`s IT brand as human capital, IT exports, business support, and IT park residents; (ii) a brief description of the 4th industrial revolution in terms of automation, artificial intelligence, and IT structures; (iii) prospects for digital development of Uzbekistan expressed/identified in automation of government processes, integration of databases using machine learning and artificial intelligence; (iv) the opportunities and potential of Uzbekistan in its future transformation to IT capital with  demographic dividend, direct and profitable trade and cooperation ties with all markets of Central Asia, the CIS and Asia, IT visa, legislative and legal framework for IT, and enhancement of Uzbekistan`s IT Park infrastructure.
The closing part of the academic discussion was followed by the Q&A session, when participants of the event commented with critical views on raised issues and shared a realistic assessment of the topics under discussion.