Tarix, bugun va kelajakni o’zida mujassam etgan "Ikki avlod uchrashuvi"
Joriy yilning 9 – aprel sanasida JIDU Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektori, Favqulodda va Muxtor Elchi S.Saidqosimov universitet talabalari, yosh olimlari bilan ochiq muloqot bo’lib o’tdi.
Tadbirda rektor maslahatchisi O.Turdimatov, Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov, barcha fakultet dekanlari, professor o’qituvchilar, talaba-yoshlar hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xotin – qizlar maslahat kengashi qoshidagi Mirzo Ulugʼbek tumanidagi 20 ta mahalla fuqarolar yigʼinidan “Olima ayollar” ishtirok etishdi.
Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov kirish so’zlarini aytib, Amir Temur merosi shijoat, mardlik va adolat namunasi sifatida qadr va e’zoz topayotganini ta’kidladi. Binobarin, Sohibqiron qudratli davlat asoschisi, ilm-fan, madaniyat va ma’naviyat homiysi, dunyo sivilizatsiyasiga beqiyos hissa qo‘shgan buyuk bunyodkordir.
Bugungi ochiq muloqot O‘zbek davlatchilik tarixida buyuk nom qoldirgan ulug‘ sarkarda Amir Temur xotirasini yod etish, yoshlar qalbiga tarixiy xotira, buyuk o‘tmishga daxldorlik va vatanparvarlik tuyg‘usini yanada chuqurroq singdirish maqsadida tashkil etilgan bo’lib, talabalarning taklif va mulohazalari bilan erkin muloqotga kirishishga chaqirdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosati yanada yuqori bosqichga ko‘tarilganligi, yoshlarning o‘z iqtidor va salohiyatlarini yuzaga chiqarishlari uchun keng imkoniyatlar yaratib berilayotganligi, yoshlar har jihatdan qo‘llab-quvvatlanayotganligi ta’kidlandi.
S.Saidqosimov o‘z nutqida universitetda yaratilgan sharoitlar havas qilgudek, shunga yarasha uni sifat va mazmun bilan boyitish kerakligi, mustaqil tarzda yuqori darajalarini egallashi kerakligi va buning uchun ko‘proq amaliyotni o‘rganish kerakligini ta’kidladi.
Tadbirning eng qiziqarli tomoni shunda bo‘ldiki, S.Saidqosimov talabalarni dunyo qarashi, fikrlashini oshirish uchun bir qancha tarixiy voqealar bilan o’rtoqlashti. Talabalar o’zlari qiziqtirgan savollarning barchasiga javob oldilar.
Muloqot so’ngida S.Saidqosimov tomonidan kelajakka qadam qo‘yishda poydevor bo‘lib xizmat qiladigan bir qancha maslahatlar berildi.

"Встреча двух поколений", вобравшая в себя историю, настоящее и будущее
9 апреля текущего года проректор по международным связям УМЭД, Чрезвычайный и Полномочный Посол С.Саидкосимов провел открытый диалог со студентами и молодыми учеными Университета.
На мероприятии приняли участие советник ректора О.Турдиматов, первый проректор по духовно-просветительской работе и вопросам молодежи О.Юсупджанов, деканы факультетов, профессорско-преподавательский состав, студенческая молодежь, а также “Учёные женщины” из 20 махаллей Мирзо-Улугбекского района при Женском консультативном совете Университета мировой экономики и дипломатии
Выступая с вступительной речью, первый проректор по делам молодежи и духовно-просветительской работе О.Юсупджанов отметил, что наследие Амира Темура ценится и почитается как образец мужества и справедливости. Следовательно, Сахибкиран – основатель могущественного государства, покровитель науки, культуры и духовности, великий созидатель, внесший неоценимый вклад в мировую цивилизацию.
Данный открытый диалог, организованный в целях увековечения памяти великого полководца Амира Темура, оставившего великое имя в истории узбекской государственности, более глубокого проникновения в сердца молодежи чувства исторической памяти, сопричастности к великому прошлому и патриотизма, призывал к открытому диалогу с предложениями и мнениями студентов.
Было отмечено, что по инициативе Президента нашей страны государственная молодежная политика в нашей стране поднялась на более высокий уровень, создаются широкие возможности для самореализации молодежи, проводится всесторонняя поддержка молодежи.
В своем выступлении С.Саидкосимов отметил, что условия, созданные в университете, необходимо обогащать качеством и содержанием, самостоятельно получать более высокие цели, а для этого необходимо больше практиковаться.
Кульминацией мероприятия заключалось в том, что С.Саидкосимов поделился несколькими историческими событиями, чтобы расширить мировоззрение и мышление студентов. Студенты получили ответы на все интересующие их вопросы.
В конце встречи, С.Саидкосимов дал несколько советов, которые послужат основой для дальнейших шагов.