Tarix, bugun va kelajakni o’zida mujassam etgan "Ikki avlod uchrashuvi"
Joriy yilning 9 – aprel sanasida JIDU Xalqaro aloqalar boʻyicha prorektori, Favqulodda va Muxtor Elchi S.Saidqosimov universitet talabalari, yosh olimlari bilan ochiq muloqot bo’lib o’tdi.
Tadbirda rektor maslahatchisi O.Turdimatov, Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov, barcha fakultet dekanlari, professor o’qituvchilar, talaba-yoshlar hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xotin – qizlar maslahat kengashi qoshidagi Mirzo Ulugʼbek tumanidagi 20 ta mahalla fuqarolar yigʼinidan “Olima ayollar” ishtirok etishdi.
Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha birinchi prorektor O. Yusupdjanov kirish so’zlarini aytib, Amir Temur merosi shijoat, mardlik va adolat namunasi sifatida qadr va e’zoz topayotganini ta’kidladi. Binobarin, Sohibqiron qudratli davlat asoschisi, ilm-fan, madaniyat va ma’naviyat homiysi, dunyo sivilizatsiyasiga beqiyos hissa qo‘shgan buyuk bunyodkordir.
Bugungi ochiq muloqot O‘zbek davlatchilik tarixida buyuk nom qoldirgan ulug‘ sarkarda Amir Temur xotirasini yod etish, yoshlar qalbiga tarixiy xotira, buyuk o‘tmishga daxldorlik va vatanparvarlik tuyg‘usini yanada chuqurroq singdirish maqsadida tashkil etilgan bo’lib, talabalarning taklif va mulohazalari bilan erkin muloqotga kirishishga chaqirdi.
Prezidentimiz tashabbusi bilan mamlakatimizda yoshlarga oid davlat siyosati yanada yuqori bosqichga ko‘tarilganligi, yoshlarning o‘z iqtidor va salohiyatlarini yuzaga chiqarishlari uchun keng imkoniyatlar yaratib berilayotganligi, yoshlar har jihatdan qo‘llab-quvvatlanayotganligi ta’kidlandi.
S.Saidqosimov o‘z nutqida universitetda yaratilgan sharoitlar havas qilgudek, shunga yarasha uni sifat va mazmun bilan boyitish kerakligi, mustaqil tarzda yuqori darajalarini egallashi kerakligi va buning uchun ko‘proq amaliyotni o‘rganish kerakligini ta’kidladi.
Tadbirning eng qiziqarli tomoni shunda bo‘ldiki, S.Saidqosimov talabalarni dunyo qarashi, fikrlashini oshirish uchun bir qancha tarixiy voqealar bilan o’rtoqlashti. Talabalar o’zlari qiziqtirgan savollarning barchasiga javob oldilar.
Muloqot so’ngida S.Saidqosimov tomonidan kelajakka qadam qo‘yishda poydevor bo‘lib xizmat qiladigan bir qancha maslahatlar berildi.

"Meeting of two generations", which has absorbed history, present and future
On April 9 of this year, the Vice-Rector for International Relations, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary S.Saidkosimov held an open dialogue with students and young scientists of the University.
The event was attended by the rector's advisor O.Turdimatov, the first vice-rector for Spiritual and Educational Work and Youth Issues O.Yusupdjanov, deans of faculties, faculty members, students, as well as “Women scientists” from 20 mahallas of Mirzo-Ulugbek district under the Women's Advisory Council of the University of World Economy and Diplomacy
In the opening speech, the First Vice-Rector for Youth Affairs and Spiritual and Educational Work O. Yusupdjanov noted that the legacy of Amir Temur is valued and revered as a model of courage and justice. Consequently, Sakhibkiran is the founder of a powerful state, the patron of science, culture and spirituality, a great ancestor who has made an invaluable contribution to world civilization.
This open dialogue, organized in order to perpetuate the memory of the great commander Amir Temur, who left a great name in the history of Uzbek statehood, a deeper penetration into the hearts of young people of a sense of historical memory, belonging to the great past and patriotism, called for an open dialogue with suggestions and opinions of students.
It was noted that at the initiative of the President of our country, the state youth policy in our country has risen to a higher level, broad opportunities for self-realization of young people are being created, comprehensive support for young people is being carried out.
S.Saidkosimov noted that the conditions created at the university need to be enriched with quality and content, to achieve higher goals independently, and for this it is necessary to practice more.
The culmination of the event was that S. Saidkosimov shared several historical events in order to expand the worldview and thoughts of students. The students received answers to all their questions.
At the end of the meeting, S. Saidkosimov gave some tips that will serve as a basis for further steps.