“Yangi Oʼzbekiston Lider ayollari” shiori ostida oʼtkazilgan birinchi seminar trening muvaffaqiyatli yakunlandi
18.03.2022 2189
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 19 yanvardagi “Mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-92 sonli qarori va 2022 yil 7 martdagi “Oila va xotin-qizlarni tizimli qoʼllab –quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PF-87 Farmoni bandlarini tizimli bajarish maqsadida, joriy yilning 16 mart kuni, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Xotin – qizlar maslaxat kengashi qoshidagi “Olima ayollar” va “Lider qizlar” klubi faollari tomonidan “Yangi Oʼzbekiston Lider ayollari” mavzusidagi seminar trening boʼlib oʼtdi.
Seminar treningda, Mirzo Ulugʼbek tumanidagi 20 ta mahalla fuqarolar yigʼinidan “Yoshlar va xotin-qizlar yetakchilari” jalb etilgan boʼlib, yetakchilarga qonun ijodkorligi hamda 2022 yil 7 martdagi “Oila va xotin-qizlarni tizimli qoʼllab –quvvatlashga doir ishlarni yanada jadallashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PF-87 Farmoni bandlari batafsil tushuntirib berildi. Shuningdek, universitet yetakchi qizlari tomonidan “Jahon va yangi Oʼzbekiston lider ayollari”ning siyosat va jamiyatdagi oʼrni haqida taqdimot qilib berildi.
Seminar trening soʼngida kelgusidagi rejalar boʼyicha fikr almashilib, tumandagi MFY “Yoshlar va xotin-qizlar yetakchilari” tomonidan, joylarda ham shu kabi oʼquv kurslari tashkil etilishi haqida JIDU XQMK kengashi tomonidan taklif berildi.
Seminar trening ishtirokchilari oʼzlariga kerakli maʼlumotlarni oldilar va kelgusida yana shunday uchrashuvlar tashkil etilishi haqida kelishib olindi.

В целях полномерной реализации Постановлений Президента Республики Узбекистан № УК-92 от 19 января 2022 г. «О мерах по коренному совершенствованию системы работы с молодежью по месту жительства» и от 7 марта 2022 г. «О мерах по дальнейшему ускорению работы по систематической поддержке семьи и женщин», в частности положений Постановления УК-87, 16 марта текущего года активистки клуба «Женщины-ученые» и «Девушки-лидеры» при Женском консультативном совете Университета мировой экономики и Дипломатии провели семинар на тему «Женщины-лидеры Нового Узбекистана».
В ходе семинара к обучению были привлечены молодежные и женские лидеры из 20 махаллей Мирзо-Улугбекского района, подробно разъяснены положения Постановления УК-87 от 07.03.2022 г. Ведущие девушки активистки университета, также выступили с докладом о роли женщин-лидеров мира и нового Узбекистана в политике и обществе.
В конце семинара состоялся обмен мнениями о планах на будущее, в ходе которого представители районных махалинских комитетов  «Молодежь и женщины-лидеры» предложили организовать аналогичные обучающие курсы на местах.
Участники семинара получили необходимую информацию и договорились о проведении подобных встреч в будущем.