"Ayol baxtli boʻlsa - jamiyat baxtli boʻladi"
Goʻzal diyorimizga barchamiz sogʻinib kutgan baxor nafasi kirib keldi. Bahor tobora kuchga kirib, tabiat uygʻonib borayotgan damda biz bahor va ayol soʻzlarining naqadar uygʻun va hamoxang ekanini yanada chuqur anglaymiz. Ayol zoti chindan ham oʻz timsolida goʻzallik va nafosat, ezgulik va fidoiylik kabi oliyjanob insoniy fazilatlarni mujassam etganiga yana va yana bir bor ishonch hosil qilamiz. Ayol-borliq koʻzgusi.
Bugungi kunda Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev tomonidan xotin-qizlar masalalariga qaratilgan bir necha qaror va farmoyishlar qabul qilingan boʻlib, prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar jarayonida xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini yuksaltirish, huquq va manfaatlarini taʼminlash, salomatligini mustahkamlash, onalik va bolalikni muhofaza qilishga alohida eʼtibor qaratilayapti. Ilm-fan sohasida izlanayotgan xotin-qizlar har tomonlama qoʻllab-quvvatlanib, olima ayollar tajribasini ommalashtirish, ularning ilmiy-tadqiqot va izlanishlar olib borishi uchun sharoit yaratish, innovatsion ishlanmalarini hayotga tatbiq etish va ilmiy toʻplamlarini nashr qilishga koʻmaklashish borasida zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
“Xalqimiz bizdan rozi boʻlsin, desak, avvalo, muhtaram onaxonlarimiz, opa-singillarimiz, qizlarimiz uchun munosib turmush sharoitini yaratishimiz kerak”, deydi muhtaram prezidentimiz.
Barchamizga ayonki, onalarni, ayol zotini eʼzozlash el-yurtimiz uchun azal-azaldan ezgu qadriyat boʻlib kelgan. Biz mehr-muhabbat va odamiylikning ilk saboqlarini aziz onalarimizdan, ularning beshigimiz uzra parvona boʻlib aytgan alla ohanglaridan olamiz. Darxaqiqat, biz hayotimiz mazmuni boʻlgan sevgi va sadoqat , mehr-muhabbat, nazokat va latofat kabi eng nozik, sirli tuygʻularni Yaratganimizning beqiyos moʻjizasi boʻlmish ayol zotisiz aslo tasavvur eta olmaymiz.
Gender tengligini taʼminlash, davlat va jamiyat barqarorligining asosi boʻlgan siyosiy ijtimoiy-iqtisodiy vazifalarni amalga oshirishda ayollarning toʻliq ishtirokini taʼminlashga doir koʻplab ishlar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda xotin-qizlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish, oila mustahkamligini taʼminlash borasidagi davlat siyosati bilan har qancha faxrlansak arziydi.

"When a woman is happy, society is happy"
The breath of spring burst into our beautiful land, which we were all looking forward to. At the moment when spring is gaining strength and nature is awakening, we are becoming more and more aware of how harmonious and interconnected the words spring and woman are. We are convinced again and again that the female breed really embodies in its guise such noble humanistic qualities as beauty and elegance, kindness and selflessness. A woman is a mirror of being.
To date, the President of our country Sh.M.Mirziyoyev has adopted several resolutions and orders aimed at women's issues, in the course of consistent reforms carried out under the leadership of the head of state, special attention is paid to increasing socio-political activity, ensuring the rights and interests of women, strengthening their health, protecting motherhood and childhood. Comprehensive support is provided to women seeking work in the field of science, the necessary measures are being taken to popularize the experience of women scientists, create conditions for their research activities, implement innovative developments and publish scientific collections.
“In order for our people to be satisfied with us, we must, first of all, create decent living conditions for our respected mothers, sisters, and daughters," the distinguished President said.
We all know that respect for mothers, for the female family, has been a noble value for our people since ancient times. The first lessons of kindness and humanity we receive from our dear mothers, from the melodies of alla, sung by them over our cradle. Indeed, we will never imagine ourselves without mysterious feelings, such as love and loyalty, affection, tenderness and affection, which are the meaning of our life, created by the feminine gender, which is an unsurpassed creation of the Almighty.
A lot of work is being done to ensure gender equality, full participation of women in the implementation of political socio-economic tasks that are the basis for the stability of the state and society. Today we should be proud of the state policy on comprehensive support of women, protection of motherhood and childhood, ensuring the strength of the family.