"Ayol baxtli boʻlsa - jamiyat baxtli boʻladi"
Goʻzal diyorimizga barchamiz sogʻinib kutgan baxor nafasi kirib keldi. Bahor tobora kuchga kirib, tabiat uygʻonib borayotgan damda biz bahor va ayol soʻzlarining naqadar uygʻun va hamoxang ekanini yanada chuqur anglaymiz. Ayol zoti chindan ham oʻz timsolida goʻzallik va nafosat, ezgulik va fidoiylik kabi oliyjanob insoniy fazilatlarni mujassam etganiga yana va yana bir bor ishonch hosil qilamiz. Ayol-borliq koʻzgusi.
Bugungi kunda Prezidentimiz Sh.M.Mirziyoyev tomonidan xotin-qizlar masalalariga qaratilgan bir necha qaror va farmoyishlar qabul qilingan boʻlib, prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar jarayonida xotin-qizlarning ijtimoiy-siyosiy faolligini yuksaltirish, huquq va manfaatlarini taʼminlash, salomatligini mustahkamlash, onalik va bolalikni muhofaza qilishga alohida eʼtibor qaratilayapti. Ilm-fan sohasida izlanayotgan xotin-qizlar har tomonlama qoʻllab-quvvatlanib, olima ayollar tajribasini ommalashtirish, ularning ilmiy-tadqiqot va izlanishlar olib borishi uchun sharoit yaratish, innovatsion ishlanmalarini hayotga tatbiq etish va ilmiy toʻplamlarini nashr qilishga koʻmaklashish borasida zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
“Xalqimiz bizdan rozi boʻlsin, desak, avvalo, muhtaram onaxonlarimiz, opa-singillarimiz, qizlarimiz uchun munosib turmush sharoitini yaratishimiz kerak”, deydi muhtaram prezidentimiz.
Barchamizga ayonki, onalarni, ayol zotini eʼzozlash el-yurtimiz uchun azal-azaldan ezgu qadriyat boʻlib kelgan. Biz mehr-muhabbat va odamiylikning ilk saboqlarini aziz onalarimizdan, ularning beshigimiz uzra parvona boʻlib aytgan alla ohanglaridan olamiz. Darxaqiqat, biz hayotimiz mazmuni boʻlgan sevgi va sadoqat , mehr-muhabbat, nazokat va latofat kabi eng nozik, sirli tuygʻularni Yaratganimizning beqiyos moʻjizasi boʻlmish ayol zotisiz aslo tasavvur eta olmaymiz.
Gender tengligini taʼminlash, davlat va jamiyat barqarorligining asosi boʻlgan siyosiy ijtimoiy-iqtisodiy vazifalarni amalga oshirishda ayollarning toʻliq ishtirokini taʼminlashga doir koʻplab ishlar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda xotin-qizlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish, oila mustahkamligini taʼminlash borasidagi davlat siyosati bilan har qancha faxrlansak arziydi.

В наш прекрасный край ворвалось дыхание весны, которое мы все ждали с нетерпением. В тот момент, когда весна набирает силу и природа пробуждается, мы все глубже и глубже осознаем, насколько гармоничны и взаимосвязаны слова весна и женщина. Мы снова и снова убеждаемся, что женская порода действительно воплощает в своем обличье такие благородные гуманистические качества, как красота и элегантность, доброта и самоотверженность. Женщина – зеркало бытия.
На сегодняшний день Президентом нашей страны Ш.М.Мирзиеевым принято несколько постановлений и распоряжений, направленных на вопросы женщин, в ходе осуществляемых под руководством главы государства последовательных реформ особое внимание уделяется повышению общественно-политической активности, обеспечению прав и интересов женщин, укреплению их здоровья, охране материнства и детства. Женщинам, ищущим работу в области науки, оказывается всесторонняя поддержка, осуществляются необходимые меры по популяризации опыта женщин-ученых, созданию условий для их научно-исследовательской деятельности, внедрению в жизнь инновационных разработок и изданию научных сборников.
Чтобы наш народ был доволен нами, мы должны, прежде всего, создать достойные условия жизни для наших уважаемых матерей, сестер, дочерей”,-сказал уважаемый Президент.
Всем нам известно, что уважение к матерям, к женскому роду издревле было благородной ценностью для нашего народа. Первые уроки доброты и человечности мы получаем от наших дорогих мам, от мелодий аллы, воспеваемых ими над нашей колыбелью. Действительно, мы никогда не представим себя без таинственных чувств, таких как любовь и верность, привязанность, нежность и ласка, которые являются смыслом нашей жизни, создаваемые женским родом, который является непревзойденным творением Всевышнего.
Проводится большая работа по обеспечению гендерного равенства, полному участию женщин в реализации политических социально-экономических задач, являющихся основой стабильности государства и общества. Сегодня стоит гордиться государственной политикой по всесторонней поддержке женщин, охране материнства и детства, обеспечению прочности семьи.