Al-Xorazmiy ijodi va merosi tarixning murakkabligi va ko‘pqirrali tabiatining yorqin ifodasidir
2022-yil 5-mart kuni O‘zbekiston zamonaviy san’at markazida, O‘zbekistonning Venetsiyada bo‘lib o‘tadigan 59-xalqaro biennalesi-“La Biennale Di Venezia”dagi ishtirokiga bag‘ishlangan ochiq muhokama bo‘lib o‘tdi. Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi 59-Xalqaro san’at ko‘rgazmasi – Venetsiya biennalesida “Dixit Algorizmi – The garden of knowledge” ko‘rgazmasini taqdim etishdan mamnun. Ko‘rgazma davomida pavilon uchrashuv va fikrlar almashinuvi maydoni sifatida qayta ishlangan bo‘lib, unda bizning davrimizni belgilab beradigan texnologiyalarning kam o‘rganilgan manbalariga bag‘ishlangan tadbirlar, mahorat-darslari, takliflar va suhbatlarning ommaviy dasturi o‘tkaziladi.
“Dixit Algorizmi” da zamonaviy dunyoda ko‘p holatlar uchun javobgar bo‘ladigan algoritmlar konsepsiyasiga hamda uning ixtirochisi, IX-asrda hozirgi Oʻzbekiston hududidagi Xiva shahrida tugʻilib oʻsgan bilimdon, “algebraning otasi” va “informatikaning ajdodi” deb hisoblanadigan Muhammad ibn Muso al-Xorazmiyga alohida e’tibor qaratiladi. O‘zbekiston pavilonining dizayni ana shu an’anaga roiya etgan holda joylashtiriladi, islomiy bog‘ an’analarini yig‘ish va tajriba almashish joyi sifatida qayta talqin etiladi hamda tadqiqot, mulohaza va tajribalar uchun texnologik jihatdan takomillashtirilgan makonga aylanadi.
Ochiq muhokamada JIDU talabalari faol ishtirok etishdi. Yakuniy qismda suhbatdan olgan taassurotlari va o‘z fikrlari haqida telekanal muxbirlariga intervyu berishdi.

5.03.2022 An open discussion was held at the Uzbek Center for Contemporary Art on the participation of Uzbekistan in the 59th Venice International Biennale - La Biennale Di Venezia.  The Art and Culture Development Foundation (ACDF) of the Republic of Uzbekistan is pleased to present Dixit Algorizmi – The Garden of Knowledge at the 59th International Art Exhibition – La Biennale di Venezia. Throughout the course of the exhibition, the pavilion will be recast as a space of gathering and exchange that will host a public program of events, workshops, performances and conversations critically exploring the under-examined origins of the ideas and technologies that define our era.
Dixit Algorizmi places a particular focus on the concept of the algorithm—an invention responsible for much of the way the modern world operates—and its originator, the 9th century polymath, “father of algebra” and “grandfather of computer science” Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi, who was born and raised in the present-day Uzbek city of Khiva. The design of the Uzbek Pavilion will reference this tradition in its spatial arrangement, recasting the Islamic tradition of the garden as a place of gathering and exchange as a technologically-augmented space of research, reflection and experimentation.
UWED students took an active part in the open discussion. In the final part, they have interviewed by TV channels about their impressions and opinions.