Joriy yilning 4 mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti,  O‘zbekistonda SHHTning Xalq diplomatiyasi markazi,  xamda “Olima” ayollar uyushmasi bilan hamkorlikda 8 Mart - xalqaro xotin-qizlar kuniga bag‘ishlangan bayram tadbiri tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qonunchilik palatasi, maktabgacha ta’lim, innovatsiya, sog‘liqni saqlash, mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirliklari, O‘zbekiston xotin-qizlar qo‘mitasi, shuningdek, O‘zbekistonda akkreditatsiyadan o‘tgan xalqaro tashkilotlar va diplomatik vakolatxonalar rahbarlarining rafiqalari, JIDU o‘qituvchi va talabalari ishtirok etdilar.
Bayram tadbiri jamiyatimizning faol va iste’dodli ayollari ishtirokida o‘tdi. Har bir ishtirokchi dilni ilhomlantiruvchi va bayramona shukuhni his etdi. Tadbirda Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori S.Safoyev mehmonlarga qutlov tabrigi bilan murojaat qildi.
S.Safoyev zamonaviy dunyoda ayollarning o‘rni beqiyos ekanligi, nozik hilqat vakillari nafaqat o‘zlarini iqtisodiyot, siyosat, fan, ta’lim, madaniyat, sog‘liqni saqlash, ijtimoiy va boshqa sohalarda ijobiy va ijodiy energiyalarini sarflamoqdalar, balki ushbu sohalarni rivojlantirish tendensiyalarining shakllanishiga salmoqli hissalarini qo‘shib kelmoqdalar.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Xalqaro ishlar va parlamentlararo aloqalar qo‘mitasi raisi Dilorom Fayziyeva o‘z nutqida, O‘zbekiston xotin-qizlari mamlakatimizning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotidagi o‘rni tobora ortib borayotganligini, bu davlat darajasida qo‘llab-quvvatlanayotganini ta’kidladi. Yangi va jadal rivojlanib borayotgan bugungi kunda dunyoda ayollarning ta’sir kuchlaridan unumli foydalanish va sayyoramizda havfsizlik va barqarorlikni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.
O‘zbekistonda SHHTning Xalq diplomatiyasi markazi direktori Q.Sabirovning ta’kidlashicha, xalq diplomatiyasini rivojlantirishda xotin-qizlar hissasi beqiyosdir. Ayollar hushmuomala, g‘amxo‘r va mehribon bo‘libgina qolmay, mamlakatlar o‘rtasida tinchlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini mustahkamlashda ham jonbozlik ko‘rsatib kelmoqdalar, nizolarni bartaraf etish va davlatlar o‘rtasida konstruktiv muloqot o‘rnatishga intilmoqdalar. Xotin-qizlar faoliyatidagi yana bir muhim vazifa - an’anaviy insoniy qadriyatlarni asrab-avaylash va avloddan-avlodga o‘tkazishga qaratilgan madaniy-gumanitar hamkorlikni faollashtirish hisoblanadi. Qobiljon Sabirovning fikricha, jamiyatda ayollarning siyosiy va ijtimoiy roli vaqt o‘tishi bilan faqat ortib boradi.
Tadbir ishtirokchilariga Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Szyan Yan xonim ham murojaat qildi. Xitoy diplomatik missiyasi rahbari o‘z tabrik videomurojaatida tadbir qatnashchilarini va O‘zbekiston Respublikasining barcha ayollarini 8 mart-Xalqaro xotin-qizlar kuni bilan tabriklab, dunyoning barcha mamlakatlarida jamiyatni rivojlantirish va shakllantirishda ayollarning roli muhim, bebaho ekanligini izohlab o‘tdi.
Toshkent shahar “Olima” ayol olimlar uyushmasi raisi E.Sultonova o‘z nutqida mamlakatimizning barcha sohalarida kuzatilayotgan tub o‘zgarishlarda xotin-qizlarning ahamiyati va ishtirokini oshirishga qaratilgan O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligini takomillashtirish haqida gapirib o‘tdi. U  SHHT doirasida amalga oshirilayotgan ishlarda ushbu mamlakatlar rivojlanishida yetakchi rol o‘ynaydigan ayollar tashkilotlari ishtirokisiz tasavvur etish mumkin emasligini ta’kidladi.
Bayram dasturining badiiy qismida “So‘g‘diyona” o‘zbek xalq cholg‘ulari davlat kamer orkestri ijrosida xalqimiz boy madaniy merosi, O‘zbekistonda hukm surayotgan do‘stlik, tinchlik va farovonlikni tarannum etgan kuy va qo‘shiqlar taqdim etildi. Tadbir yakunida anjuman ishtirokchilariga esdalik sovg‘alar va gullar topshirildi.

В четвертый весенний день текущего года Университет мировой экономики и дипломатии в сотрудничестве ЦНД ШОС и Ассоциацией женщин-ученых «Олима», организовали  праздничное мероприятие, посвящённое Международному Дню - 8 марта.
В мероприятии приняли участие представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, министерств дошкольного образования, инновации, здравоохранения, по поддержке махалли и семьи Республики Узбекистан, женщины-лидеры Узбекистана, Ассоциации женщин-ученых «Олима», а также супруги глав дипломатических миссий и руководители-женщины международных организаций, аккредитованных в Узбекистане, преподаватели и студенты УМЭД.
На праздничном мероприятии собралось множество целеустремленных, активных, талантливых женщин из разных стран мира. Воодушевляющую и позитивную атмосферу почувствовал каждый участник. С приветственным словом ко всем собравшимся обратился Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии С.Сафаев.
Он отметил, что роль женщин в современном мире невозможно переоценить. Представительницы прекрасного пола не просто активно заявляют о себе в экономике, политике, науке, образовании, культуре, здравоохранении, общественной деятельности и других областях, но и во многом способствуют формированию тенденций развития данных сфер, вкладывают в работу позитивную и творческую энергию.
В своем выступлении, председатель Комитета  по международным делам и межпарламентским связям Законодательной Палаты Олий Мажлиса Д.Файзиева отметила о возрастающей роли женщин Узбекистана в политической, экономической и социальной жизни страны, которое поддерживается и на государственном уровне. Женщины стран, входящих в новые, динамично развивающиеся международные объединения, должны использовать свое растущее влияние, координировать меры по обеспечению всеобъемлющей безопасности на планете.
По мнению директора Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане К.Сабирова, особый вклад женщины вносят и в народную дипломатию. Будучи от природы нежными, заботливыми и добрыми, они способствуют укреплению мира и добрососедских отношений между странами, всегда стремятся сгладить любые конфликты и наладить конструктивный диалог. Еще одна важная задача в деятельности женщин — активизация культурно-гуманитарного сотрудничества, направленного в том числе на сохранение, передачу из поколения в поколение традиционных человеческих ценностей. Социальная роль женщины со временем будет только возрастать, считает Кабулжон Сабиров. В этом заинтересованы как сами представительницы прекрасного пола, так и общество в целом.
К участников мепроприятия также обратилась госпожа Цзян Янь, посол Китайской Народной Республики в Республике Узбекистан. В своем поздравительном видеообращении глава дипмисии Китая поздравила собравшихся и всех женщин Республики Узбекистана с Международным женским днем 8 Марта и отметила о важной, неоценимой роли женщин в развитии и становлении китайского общества.
Завершая официальную часть мероприятия, Э.Султанова - Председатель Ассоциации женщин учёных «Олима» города Ташкента, рассказала о коренных преобразованиях во всех сферах, о совершенствовании законодательства Республики Узбекистан, которое направлено на повышение роли и участия женщин в процессах развития общества. В своей речи она отметила, что работа, осуществляемая в рамках ШОС невозможна без участия женских организаций, которые играют ведущую роль развитии своих стран.
В художественное части праздничной программы прозвучали мелодии с участием Узбекского камерного оркестра народных музыкальных инструментов “Согдиана”, творчество которых осветило богатое культурное наследие узбекского народа, дружбу, мир и благополучие, царящее в Узбекистане. По окончанию праздничного мероприятия всем женщинам были вручены цветы и подарки.