JIDU Kanadaning Karlton universiteti bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalalarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Oliy Majlisi Senati raisining birinchi oʻrinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev va Oʻzbekiston elchisi Javlon Vahobov Kanadaning Karlton universiteti prezidentining oʻrinbosari Karen Shvars bilan onlayn-muloqot oʻtkazdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Muzokaralarda, shuningdek, Norman Paterson nomidagi Xalqaro munosabatlar maktabi (NPSIA) direktori Iagadisen Sami va NPSIA huzuridagi Yevropa, Rossiya va Yevrosiyo tadqiqotlari institutining rahbari Krin Vidju-Milyushevich ishtirok etdi.
Videokonferensiya davomida ikki oliy taʼlim muassasasi faoliyati, xalqaro kadrlar tayyorlash sohasida oʻzaro hamkorlikni kengaytirish uchun ilmiy salohiyat va imkoniyatlar, universitetlar oʻrtasida talabalar, tadqiqotchilar va oʻqituvchilar almashuvini yanada muvofiqlashtirishning amaliy jihatlari toʻgʻrisida atroflicha maʼlumotlar almashildi.
Kanada vakillari Oʻzbekiston uchun oliy taʼlim sohasidagi xalqaro hamkorlikni mustahkamlash borasidagi ustuvor vazifalar bilan batafsil tanishtirildi. Xorijiy davlatlar, xususan, Kanada universitetlari bilan bevosita hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish zarurligiga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Rektor Sodiq Safoyev JIDUning tashkil etilishi tarixi, tarkibiy boʻlinmalari, taʼlim yoʻnalishlari, xalqaro hamkorligi, shuningdek, universitetning kelgusi yillarga moʻljallangan rivojlanish rejasi haqida toʻxtaldi.
Rektor hozirgi kunda 81 nafar oʻzbekistonlik talaba “El-yurt umidi” jamgʻarmasi grantlari hisobidan AQSHning 29 ta universitetida tahsil olayotganini taʼkidladi. Ulardan 63 nafari bakalavr, 17 nafari magistr va 2 nafari esa doktorantura dasturlarida oʻqishmoqda. JIDUning yana bitta vakili Kanadada taʼlim olmoqda. Shu munosabat bilan, Karlton universitetida oʻzbekistonlik talabalarning iqtisodiyot, huquq va xalqaro munosabatlar sohasidagi mashgʻulotlarini tashkil etish taklif etildi.
Yevroosiyo, MDH va Markaziy Osiyo boʻyicha qoʻshma mintaqaviy tadqiqotlar oʻtkazish hamkorlikning yana bir yoʻnalishi sifatida belgilandi. Sodiq Safoyev universitet ushbu hududlardagi vaziyatni tahlil qilish uchun tajribali mutaxassislar va tadqiqotchilarga ega ekanini maʼlum qildi. Shu munosabat bilan, JIDU rektori ikki universitet olimlari oʻrtasida oʻzaro hamkorlikda ilmiy-amaliy tadqiqotlar olib borish tashabbusini ilgari surdi.
Karlton universiteti prezidentining xalqaro aloqalar boʻyicha oʻrinbosari Karen Shvars JIDU bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish tashabbusini olqishlar ekan, Kanada tomoni Karlton universitetining Oʻzbekiston bilan sheriklik aloqalarini oʻrnatishdan manfaatdor ekanini bildirdi. Uning soʻzlariga koʻra, universitet JIDU bilan oʻzaro Anglashuv memorandumi loyihasini koʻrib chiqishga tayyor.
Karen Shvarsning taʼkidlashicha, ushbu hujjat samarali va uzoq muddatli aloqalarni yanada rivojlantirishga koʻmaklashadi, professor-oʻqituvchilar va talabalar almashuviga asos boʻladi, shuningdek, universitetlar oʻrtasidagi turli ilmiy loyihalarga zamin yaratadi. “Karlton universiteti xalqaro tadqiqot loyihalarini faol amalga oshirib kelmoqda va dunyodagi koʻplab sheriklar bilan strategik tadqiqotlar sohasida aloqalar oʻrnatgan, - dedi u. - JIDU ham bu boradagi ishonchli sherik boʻlishi mumkin”.
Suhbat yakunida yaqin kelajakda hamkorlar oʻrtasida oʻzaro Anglashuv memorandumini tayyorlash va imzolash toʻgʻrisidagi kelishuvga erishildi.
Eslatib oʻtamiz, Karlton universiteti 1942-yilda oʻz faoliyatini boshlagan va u 6 ta fakultetdan tashkil topgan. Ayni paytda universitetda 24 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda. “UI GreenMetric” maʼlumotlariga koʻra, 2020-yilda ushbu oliy taʼlim maskani jahon universitetlari reytingida barqaror rivojlanish koʻrsatkichi boʻyicha Ontario provinsiyasida birinchi, Kanadada esa ikkinchi oʻrinni egalladi.
Karlton universiteti huzuridagi Norman Paterson nomidagi xalqaro munosabatlar maktabi Kanadada yetakchi oʻringa ega va xalqaro aloqalar boʻyicha professional taʼlim muassasasi hisoblanadi. 1965-yilda tashkil etilgan ushbu maktab Kanadaning Xalqaro aloqalar professional maktablari assotsiatsiyasidagi yagona toʻla huquqli aʼzosi hisoblanadi.

Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев и Посол Узбекистана Жавлон Вахабов провели онлайн-встречу с заместителем президента канадского Университета Карлтона Карен Шварц, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В переговорах также приняли участие директор Школы международных отношений имени Нормана Патерсона (NPSIA) Иагадисеном Сами и руководитель Института европейских, российских и евразийских исследований в NPSIA Крин Виджу-Милюшевич.
В ходе видеоконференции был проведен обстоятельный обмен информацией о деятельности двух высших учебных заведений, научном потенциале и возможностях для расширения двустороннего сотрудничества в сфере подготовки кадров-международников, обсуждены практические вопросы дальнейшей координации обмена студентами, исследователями и преподавателями между двумя вузами.
В начале переговоров канадская сторона подробно ознакомлена с приоритетными для Узбекистана задачами в области укрепления международного сотрудничества в сфере высшего образования. Особое внимание обращено на необходимость установления прямых партнерских отношений с вузами зарубежных стран, в частности Канады. Ректор Содик Сафоев рассказал об истории создания, структурных подразделениях, образовательных направлениях и международном сотрудничестве УМЭД, изложил план развития университета на ближайшие годы.
Ректор также отметил, что в настоящее время 81 узбекский студент обучается в 29 вузах США и один наш представитель – в Канаде за счет грантов Фонда «Эл-Юрт умиди», из которых 63 обучаются по программе бакалавриата, 17 – магистратуры и 2 –  докторантуры. В этой связи, было предложено организовать аналогичное обучение узбекских студентов в Университете Карлтона в области экономики, права и международных отношений.
Еще одним направлением сотрудничества было определено проведение совместных региональных исследований по Евразии, СНГ и Центральной Азии. Содик Сафоев подчеркнул, что университет имеет опытных специалистов и исследователей для анализа ситуации в этих регионах. В этой связи ректор УМЭД предложил провести совместные научно-практические исследования между учеными двух вузов.
Заместитель президента Университета Карлтона по международным отношениям Карен Шварц приветствовала инициативу налаживания сотрудничества с УМЭД. Канадская сторона заявила, что Университет Карлтона заинтересован в налаживании партнерских отношений с узбекской стороной. Она сообщила, что канадский вуз готов рассмотреть проект Меморандума о взаимопонимании с УМЭД. По ее словам, этот документ станет опорой для дальнейшего развития плодотворных и долгосрочных связей, основой обмена профессорами и студентами, а также будет способствовать проведению различных исследовательских проектов между вузами. «У Университета Карлтона есть международные исследовательские проекты и многие партнеры по всему миру вносят свой вклад в стратегические области исследований, и УМЭД может стать надежным партнером», - отметила Карен Шварц.
По итогам беседы достигнута договоренность о подготовке и подписании Меморандума о взаимопонимании между партнерами в ближайшее время.
Напомним, Университет Карлтона основан в 1942 году, состоит из 6 факультетов, где получают образование более 24 тысяч студентов. Согласно «UI GreenMetric», в 2020 году вуз занял первое место в провинции Онтарио и 2-е место в Канаде в области устойчивого развития в рейтинге мировых университетов.
Школа международных отношений имени Нормана Патерсона при Университете Карлтона считается первостепенной и профессиональной школой международных отношений в Канаде с 1965 года и является единственным полноправным членом Канады в Ассоциации профессиональных школ международных отношений.