"Markaziy Osiyoda suv taqsimoti masalalari va ularning hal etilish istiqbollari" mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar to`g`risida ma`lumotnoma
21.02.2022 2253
2022-yil 18-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashining uchinchi yig`ilishi doirasida tashkil etilgan “Markaziy Osiyoda suv taqsimoti masalalari va ularning hal etilish istiqbollari” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar to`g`risida
MA`LUMOTNOMA
2022-yil 18-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashining faoliyati doirasida “Markaziy Osiyoda suv taqsimoti masalalari va ularning hal etilish istiqbollari” mavzusidagi ilmiy-amaliy seminar o`tkazildi.
Metodologik kengash yig`ilishi va ilmiy-amaliy seminarning ochilishi qismida kirish so`zi bilan O`zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining Birinchi o`rinbosari va JIDU Rektori Metodologik Kengashning Raisi S.S. Safoyev so`zga chiqdi.
Metodologik kengash yig`ilishining asosiy qismi doirasida ilmiy seminarda JIDU rahbariyati va professor-o`qituvchilari, doktorant va tadqiqotchilari oldida O`zbekiston Respublikasi Suv xo`jaligi vazirining birinchi o`rinbosari A.S.Nazarov, OQXJning O`zbekistondagi Orol dengizi havzasi loyihalarini amalga oshirish agentligi rahbari V.I.Sokolov, Davlatlararo suv xo`jaligini muvofiqlashtiruvchi komissiyaning Ilmiy-axborot markazi direktori v.b. D.R.Ziganshina so`zga chiqdilar.
Nazarov A.S. o`z nutqida Markaziy Osiyoda suv taqsimotining bugungi holati, muammolari va istiqbollariga alohida e`tibor qaratdi. Jumladan, ma`ruzada O`zbekiston iqtisodiyoti tarmoqlarida suvdan foydalanish muammolariga to`xtalib, iqlim o`zgarishi, aholi sonining o`sishi, urbanizatsiya va iqtisodiy rivojlanish kabi mamlakatning suv xo`jaligi rivojlanishiga bo`lgan tahdidlar, chaqiriqlar va vazifalar belgilab berildi. Ekspert tomonidan Markaziy Osiyoda transchegaraviy suvdan foydalanish doirasida O`zbekiston Respublikasi xalqaro huquqning umume`tirof etilgan normalar asosida va o`zaro hurmat hamda mintaqaning barcha davlatlari manfaatlarini hisobga olishi bilan ifodalangan suv resurslarning taqsimlanishi bilan bog`liq barcha masalalarni izchillik bilan ko`rib chiqishi va hal etishi borasidagi konstruktiv siyosati ko`rib chiqildi. Markaziy Osiyo barcha mamlakatlarining manfaatlari inobatga olingan sharoitda transchegaraviy suv resurslarini boshqarish o`zaro maqbul mexanizmlarining belgilanishi va ishlab chiqilishi O`zbekiston zamonaviy taraqqiyotining hozirgi bosqichida qabul qilingan “2020–2030-yillarda O`zbekiston Respublikasining suv resurslarini rivojlantirish konsepsiyasi”da ham o`z ifodasini topmoqda.
O`z navbatida Sokolov V.I. dastlab OQXJning uzoq muddatli faoliyati to`g`risida fikrlar bildirib, o`z taqdimotida O`zbekistonning qo`shni mamlakatlar bilan hamkorligida Amudaryo havzasidagi suv resurslarini boshqarilishi bo`yicha diagnostik sharhini quyidagi yo`nalishlar doirasida belgilab berdi: (i) Amudaryo havzasining asosiy xarakteristikasi, (ii) Amudaryo havzasidagi tabiiy daryo oqimining o`ziga xosligi, (iii) iqlim o`zgarishi va Orol dengizining ekologik inqirozi natijasida Amudaryoning gidrologik rejimining o`zgarishi va Markaziy Osiyoda havo va namlik aylanish tizimiga ta`sir ko`rsatgan omillar, (iv) maxsus suv omborlari orqali Amudaryo oqimini tartibga solish masalalari, (v) “qaytib keladigan” (oqim) suvlarning tavsifi, (vi) Amudaryoning suv resurslari taqsimlanish tamoyillari, (vii) Amudaryoning suv xo`jaligi kompleksini boshqarishning murakkabliklari, (viii) Janubiy Orol bo`yining asosiy suv havzalari muammolari va (ix) suv havzalarining barqaror holati uchun ushbu mintaqada suvga bo`lgan real ehtiyojlarning baholanishi, (x) Amudaryo havzasidagi suv resurslarini birgalikda boshqarish va foydalanish masalalari bo`yicha ikki tomonlama munosabatlarning o`ziga xos xususiyatlari. Ma`ruzada ta`kidlanganidek, hozirgi bosqichda Amudaryo havzasi suv resurslaridan foydalanishning dolzarb masalalaridan biri bu Afg`oniston bilan suv taqsimoti tamoyillarini muvofiqlashtirish, shuningdek, Afg`oniston va Tojikiston tomonidan Pyanj daryosi bo`yicha suv resurslarini birgalikda rivojlantirishdan vujudga kelishi mumkin bo`lgan ta`sirdir.
“Markaziy Osiyoda transchegaraviy suvdan foydalanish masalalari: diplomatiya, huquq, ilm-fan” mavzusidagi ma`ruzasida Ziganshina D.R. DMSXK doirasida umumiy suv xo`jaliklari masalalari bo`yicha qarorlar, rejalashtirilgan qo`shma dasturlarni amalga oshirish chora-tadbirlari, shuningdek ishtirokchi mamlakatlar milliy va mintaqaviy manfaatlarining o`zaro bog`liqligi sharoitida Markaziy Osiyo davlatlari ijroiya organlari va suv xo`jaligi muassasalari o`zaro kelishuv va muvofiqlashitirishga asoslangan hamkorlik modelining o`ziga xos jihatlarini belgilab berdi. Mutaxassis Markaziy Osiyo mamlakatlari taraqqiyoti va hamkorlikning umumiy maqsadlarini ilgari surishda an`anaviy diplomatiyadan farqli bo`lgan zamonaviy diplomatik mexanizmlar va kanallarning afzal tomonlarini, xususan, “suv” diplomatiyasida ham ifodalanayotgan, ko`p darajali va tarmoqli o`zaro hamkorlikda, ekspertlar hamjamiyatlari doirasida, fanning turli tarmoqlar/sohalar vakillarining hamkorligida deb belgiladi.
Ilmiy-amaliy seminarning yakuniy qismida savol-javoblar doirasida tadbir ishtirokchilari mutaxassislarga qiziqtirgan dolzarb savollar bilan murojaat etdilar, muhokama etilayotgan mavzular yuzasidan fikr-mulohazalar bildirdilar, “suv” iqtisodiyotini belgilash, Markaziy Osiyoda transchegaraviy suv resurslari bilan bog`liq muammolarni hal etish sohasida “suv” attashelarining maqomi va diplomatik faoliyati tuzilmalarining boshqa shakllari borasidagi tashabbuslarini ilgari surdilar, mazkur mavzuning O`zbekiston Respublikasi Tashqi siyosiy faoliyati konsepsiyasining yangi tahririni ishlab chiqishdagi ahamiyatini ham ta`kidlab o`tdilar.

Краткий обзор научно-практического семинара на тему: "Проблемы водных ресурсов Центральной Азии и перспективы их решения"
21.02.2022 2252
Краткий обзор
научно-практического семинара на тему: «Проблемы водных ресурсов Центральной Азии и перспективы их решения», проведенного в рамках третьего заседания Методологического Совета Университета мировой экономики и дипломатии 18 февраля 2022 г.
18 февраля 2022 года в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках деятельности Методологического Совета состоялся научно-практический семинар на тему: «Проблемы водных ресурсов Центральной Азии и перспективы их решения».
На открытии заседания Методологического Совета и научно-практического семинара с приветственной речью выступил Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Ректор УМЭД Председатель Методологического совета УМЭД Сафоев С.С.
В основной части заседания Методологического Совета на семинаре перед руководящим и профессорско-преподавательским составом, докторантами и исследователями УМЭД выступили Первый заместитель министра водного хозяйства Республики Узбекистан Назаров А.С., Руководитель Агентства по реализации проектов Международного фонда спасения Арала (МФСА) в Узбекистане Соколов В.И., И.о. директора Научно-информационного центра Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссии Центральной Азии (НИЦ МКВК) Зиганшина Д.Р.
В своём выступлении Назаров А.С. уделил особое внимание современному состоянию, вызовам и перспективам распределения воды в Центральной Азии. Докладчиком были обозначены проблемы водопользования в секторах экономики Узбекистана и определены вызовы водному хозяйству страны, выраженные в вопросах изменения климата, роста населения, урбанизации и экономического развития. В рамках трансграничного водопользования была отмечена конструктивная политика Республики Узбекистан, которая последовательно выступает за рассмотрение и решение всех вопросов, связанных с использованием трансграничных водных ресурсов Центральной Азии на основе общепризнанных норм международного права, взаимного уважения и учета интересов всех государств региона. На современном этапе развития страны принята «Концепция развития водного хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы», в рамках которой предусматривается разработка и продвижение взаимоприемлемых механизмов по совместному управлению трансграничными водными ресурсами при условии обеспечения баланса интересов всех стран Центральной Азии.
В свою очередь Соколов В.И., предварительно остановившись на многолетней деятельности МФСА, в своей презентации представил оценочный, диагностический обзор сотрудничества Узбекистана с соседними государствами по совместному управлению водными ресурсами в бассейне реки Амударья через призму (i) ключевой характеристики бассейна реки Амударья, (ii) специфики природного речного стока в бассейне Амударьи, (iii) данных о трансформации гидрологического режима реки Амударьи в результате климатических изменений и последствий экологического кризиса Аральского моря, отразившихся на системе циркуляции воздуха и влаги на территории Центральной Азии, (iv) вопросов регулирования стока реки Амударьи водохранилищами, (v) особенностей возвратных вод, (vi) принципов распределения водных ресурсов реки Амударья и (vii) сложностей управления водохозяйственным комплексом Амударьи, (viii) проблем ключевых водоемов Южного Приаралья и (ix) оценки реальной потребности в воде для стабильного состояния водоемов Южного Приаралья, (x) специфике двухсторонних отношений в вопросах совместного управления и использования водных ресурсов бассейна Амударьи. Как было отмечено докладчиком, одним из актуальных вопросов использования водных ресурсов бассейна Амударьи на современном этапе выступает согласование принципов вододеления с Афганистаном, а также вопросы возможного влияния совместного освоения Афганистаном и Таджикистаном водных ресурсов реки Пяндж.
Зиганшина Д.Р. в своем докладе «Вопросы трансграничного водопользования в Центральной Азии: дипломатия, право, наука» обозначила специфику модели взаимодействия в рамках МКВК посредством коллегиальности и согласованности исполнительных органов и водохозяйственных ведомств стран Центральной Азии в принятии решений по общим водохозяйственным вопросам, а также мер по реализации совместно намечаемых программ в контексте взаимообусловленности национальных и региональных интересов стран-участниц. Эксперт особо подчеркнула преимущества современных дипломатических механизмов и каналов в отличие от традиционных, в частности, в реализации т.н. «водной» дипломатии, выраженных в многоуровневом и сетевом взаимодействии, кооперации экспертных сообществ, представителей различных отраслей науки в продвижении общих целей развития и сотрудничества стран Центральной Азии.
В завершительной части научно-практического семинара в рамках сессии вопросов и ответов выступили участники мероприятия с актуальными вопросами экспертам, комментариями по обсуждаемой тематике, инициативами по определению «водной» экономики, созданию статуса «водных» атташе и других форм структуризации дипломатической деятельности в сфере разрешения вопросов трансграничных водных ресурсов в Центральной Азии, значимости данной тематики при разработке новой редакции Концепции внешнеполитической деятельности Республики Узбекистан.