14.02.2022y.  Oʻzbekiston Respublikasining Xalqaro shartnomalar toʻgʻrisidagi  Qonuni qabul qilingan kuni munosabati bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari toʻgʻrisida”gi Qonun: amaliyot va takomillashtirish istiqbollari” mavzusida davra suhbati boʻlib oʻtdi.
Mazkur davra suhbatida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi “Xalqaro ishlar va parlametlararo aloqalar qoʻmitasi» rahbari  Fayziyeva Dilorom Husnitdinovna va qoʻmita rahbari oʻrinbosari Joʻrayev Qodir Asadovich, Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Shartnoma-huquq boshqarmasi boshligʻi, yu.f.d., professor Rashidov Komil Kayumovich va boshqarma aʼzolari, shuningdek JIDUning professor-oʻqituvchilari oʻz maʼruzalari bilan ishtirok etdilar. Davra suhbati yakunida ishtirokchilar  “Xalqaro shartnomalarni ishlab chiqishda qiyosiy-huquqiy tahlil, tajriba va monitoring amaliyoti” , “Xalqaro shartnomalar sohasidagi qonunchilikni takomillashtirish masalalari”  kabi mavzular boʻyicha fikr almashdilar.

Круглый стол на тему "Закон Республики Узбекистан о международных договорах: практика и перспективы совершенствования"
15.02.2022 1793
14.02.2022г. ко дню принятия Закона Республики Узбекистан о международных договорах в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол на тему «Закон Республики Узбекистан о международных договорах: практика и перспективы совершенствования».
На данном мероприятии приняли участие своими докладами Председатель и Комитета по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан - Файзиева Дилором Хуснитдиновна и заместитель Председателя Комитета Джураев Кадыр Асадович, заведующий договорно-правовым управлением, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан к.ю.н., профессор Рашидов Комил Каюмович и члены управления, а также профессорско-преподавательский состав УМЭД. В завершение круглого стола участники обменялись мнениями по таким вопросам, как «Сравнительно-правовой анализ, опыт и практика мониторинга при разработке международных договоров», «Вопросы совершенствования законодательства в сфере международных договоров».