JIDU talabasi Rossiya Tashqi ishlar vazirligi Diplomatik Akademiyasining BMT modelida g'olibi bo'ldi
14.02.2022 1576
Xalqaro munosabatlar fakulteti 3-bosqich talabasi, Umarova Nilufar Behzodovna, Jahon Sog'liqni Saqlash Tashkiloti (JSST) qo'mitasining "Eng yaxshi delegati" nominatsiyasi bo'yicha Xitoy delegatsiyasini taqdim etib, Rossiya tashqi ishlar vazirligi Fiplomatik akademiyasining BMT modelida g'olib bo'ldi.
Qo'mita kun tartibida ikkita asosiy masala ko'rib chiqildi:
- №1 Vaksinalar uchun global harakat rejasi
- №2 Dunyo aholisining salomatligi va tashqi siyosati: sog'liqni saqlash tizimining barcha tibbiyot xizmatlari orqali barqarorligini mustahkamlash.
Avval xabar qilinganidek, 2022-yil 7-fevraldan 12-fevralgacha Rossiya tashqi ishlar vazirligi Diplomatik akademiyasida BMTning xalqaro modeli bo'lib o'tdi, unda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari ham faol ishtirok etishdi.

Студентка 3 курса факультета «Международные отношения» Умарова Нилюфар Бехзодовна стала победительницей в номинации «Лучший делегат» комитета Всемирной Организации Здравоохранения (ВОЗ), представляя китайскую делегацию, в Модели ООН Дипломатической академии МИД России.
Повестка комитета состояла из рассмотрения двух ключевых проблем:
• №1 Глобальный план действий в отношении вакцин
• №2 Здоровье населения мира и внешняя политика: укрепление устойчивости системы здравоохранения посредством доступного медицинского обслуживания для всех.
Как сообщалось ранее, с 7 по 12 февраля 2022 года в очно-дистанционном формате в Дипломатической академии МИД России проводилась международная Модель ООН, где также активно принимали участие студенты Университета мировой экономика и дипломатии.