“Modellashtirish asosida pul-kredit siyosatini tahlil qilish va prognozlash”
Joriy yil 17-yanvar kuni, qishki taʼtil davrida talabalar uchun tashkil etiladigan maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar rejasiga muvofiq, universitet Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori O.Yusupjanov, Yoshlarni ma’naviy-ma’rifiy tarbiyalash bo‘limi boshlig‘i F.Yaxshiyev, Iqtisodiyot nazariyasi kafedrasi mudiri L.M.Toshpo‘latova, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki, Pul-kredit siyosati departamenti boshlig‘i N.Ochilovlar tomonidan “Modellashtirish asosida pul-kredit siyosatini tahlil qilish va prognozlash” mavzusida navbatdagi onlayn mahorat darsi tashkil etildi.
Mahorat darsida, L.M.Toshpo‘latova, N.Ochilov Zamonaviy pul-kredit siyosati, pul-kredit siyosati konsepsiyalari, pul-kredit siyosati maqsad va vazifalari, makroiqtisodiy prognozlash, Keyns modeli haqida talabalarga kerakli va qiziqarli ma’lumotlarni aytib o‘tdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining pul-kredit siyosati haqida talabalarga o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.
Bundan tashqari, ushbu mahorat darsi savol-javoblarga boy bo‘ldi.Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

17 января т.г., в соответствии с планом духовно-просветительских мероприятий для студентов в период зимних каникул, проректор по работе с молодежью и духовному просвещению О.Юсупжанов, Начальник отдела Духовно-просветительской работы молодежи Ф.Яхшиев, Заведующая кафедрой экономической теории Л.М.Тошполатова, Центральный банк Республики Узбекистан, Начальник отдела денежно-кредитной политики Н.Очилов организовали очередной онлайн мастер-класс по тему: «Анализ и прогнозирование денежно-кредитной политики на основе моделирования».
На мастер-классе Л.М.Тошполатова, Н.Очилов рассказали студентам о современной денежно-кредитной политике, концепциях денежно-кредитной политики, целях и задачах денежно-кредитной политики, макроэкономическом прогнозировании, кейнсианской модели.
Они также рассказали студентам о денежно-кредитной политике Республики Узбекистан.
Кроме того, этот мастер-класс был насыщен вопросами и ответами, студенты получили ответы на свои вопросы.