2022-yil 12-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektorining “O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining 2022-yil 6-yanvardagi 2-sonli “Ta’lim muassasalarida 2021/2022-o‘quv yilining ikkinchi yarmini yangicha tartibda boshlash uchun to‘liq va puxta tayyorgarlik ko‘rish hamda qishki ta’til davrini mazmunli o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyrug‘ining 6-bandi ijrosini ta’minlash haqida”gi buyrug‘iga ko‘ra universitet Yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha prorektori O.Yusupjanov, Yoshlarni ma’naviy-ma’rifiy tarbiyalash bo‘limi boshlig‘i F.Yaxshiyev, universitet psixologi O.Arziyev hamda tyutorlar tomonidan 2 kurs talabalari uchun “Talabalarning bilim olish ishtiyoqini yanada oshirish" mavzusida onlayn psixologik trening tashkil etdilar.
Treningda universitet psixologi talabalar bilan yaqindan ochiq muloqot qilgan holda ularning bilim olishga bo’lgan qiziqish, ishtiyoqni yanada oshirish usullari haqida savol-javoblar orqali suhbat qildilar.
Shuningdek, yoshlarga kelajakdagi maqsadlarini aniqlash, unga erishish yo’lida qay tarzda harakat qilish lozimligi, ulardagi mavjud ichki qo’rquv va to’siqlarni yenga olish, o’ziga bo’lgan ishonchni oshirish   kabi mavzularga ham alohida to’xtalib, zarur tavsiyalar berib o’tildi. Trening yakunida psixolog talaba-yoshlarni qiziqtirgan turli muammo va savollariga individual yondashgan holda javob berdi.
Qiziqarli tarzda o’tgan ushbu onlayn psixologik trening talaba-yoshlarni bilim olishlariga, muvaffaqqiyat sari ildam qadam qo’yishga motivatsiya berdi. Trening yakunida yoshlarni qiziqtirgan turli mavzular bo’yicha bunday treninglarni ko'proq o’tkazish taklifi talabalar tomonidan qo’llab-quvvatlandi.

In accordance with the Resolution of the Rector of the University of World Economy and Diplomacy dated 12 January 12 2022 “On the implementation of paragraph 6 of the Order of the Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan No. 2 dated 6 January 6 2022 “On full and thorough preparation for the beginning of the second half of the 2021/2022 academic year in a new order in educational organizations and meaningful winter holidays”, Vice-Rector for Youth and Spiritual Education O.Yusupzhanov, Head of the Department of Spiritual and Educational Education of Youth F.Yakhshiev, University psychologist O.Arziev and tutors of the 2nd course organized a psychological online training on the topic "Increasing students' interest in obtaining knowledge."
During the training, the university psychologist interacted closely with students, asking and answering questions about how to increase their interest in learning.
He also touched on issues such as defining the future goals of youth, how to work towards their achievement, overcoming existing internal fears and obstacles, increasing self-confidence and gave the necessary recommendations. At the end of the training, the psychologist answered various problems and questions of students with an individual approach.
This interesting psychological online training motivated students to learn and take a step towards success. At the end of the training, students supported the proposal to conduct more such trainings on various topics of interest to young people.