JIDU parijning Panteon-Assas universiteti bilan hamkorlikni yo’lga qo’yadi
2022-yilning 6-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti va Parijning Panteon-Assas universiteti oʻrtasida oʻzaro hamkorlikning turli yoʻnalishlari muhokamasiga bagʻishlangan onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda O’zbekiston Respublikasining Fransiya bilan hamdo’stlik aloqalari, oliy ta’lim muassasalari o’rtasida hamkorlik hamda kelgusi istiqbolli rejalar xususida so’z yuritildi.
Uchrashuv davomida tomonlar o’rtasida ta’lim almashinuvi dasturlarini joriy etish hamda memorandumlar imzolash hamda moliyaviy masalalarga alohida to’xtalib o’tildi. Parijning Panteon-Assas universiteti vakili tomonidan ta’lim almashinuvi dasturlari asosan xalqaro huquq, yevropa ittifoqi huquqi hamda arbitraj huquqi sohasida bo’lishi haqida aytib o’tildi.
Shuningdek, videokonferensiya davomida hamkorlikning keyingi bosqichlari xususida kelishib olindi.
Parij II Panteon-Assas universiteti to‘g‘risida
1257-1970-yillarga qadar faoliyat olib borgan Parij universitetining “Huquqshunoslik va iqtisodiyot” fakulteti vorisi bo‘lib hisoblanadi. 1971 yildan boshlab rasman hozirgi nomi bilan faoliyat yuritishni boshlagan. Huquqshunoslik sohasida Fransiyaning eng ilg‘or o‘quv dargohi. “QS Top Universities” reytingida huquqshunosliq yo‘nalishi bo‘yicha 62-o‘rinni egalaydi.
Ta’lim muassasi bugungi kunga qadar 300 ta xalqaro hamkorlik va almashinuv bitimlarini imzolagan bo‘lib, ular doirasida 3 mingga yaqin chet ellik talaba Parij II Panteon-Assas universititida ta’lim olmoqda va 150 ta xorijiy professor har yili ishga taklif qilinadi.
Bugungi kunda fransuz universiteti mamlakat bo‘ylab 17 ta kampusga, shu jumladan Singapur, Dubay va Mavrikiy orollarida o‘zining xorijiy filiallariga ega.

УМЭД наладит сотрудничество с парижским университетом Пантеон-Ассас
6 января 2022 года состоялась онлайн-встреча между Университетом мировой экономики и дипломатии и Парижским университетом Пантеон-Ассас, посвященная обсуждению различных направлений сотрудничества. В ходе встречи были обсуждены дружественные отношения Республики Узбекистан с Францией, вопросы сотрудничества между высшими учебными заведениями, а также перспективные планы на будущее.
В ходе встречи особое внимание было уделено внедрению программ образовательного обмена между сторонами, а также подписанию меморандумов и финансовым вопросам. Представитель Парижского университета Пантеон-Ассас отметил, что программы образовательного обмена будут в основном в области международного права, права Европейского союза и арбитражного права.
Также в ходе видеоконференции была достигнута договоренность о дальнейших этапах сотрудничества.
О Парижском университете II Пантеон-Ассас
Данный университет является преемником факультета “Права и экономики” Парижского университета, который действовал с 1257 по 1970 год. В 1971 году он официально начал работать под своим нынешним названием. Это самый передовой университет во Франции в области права. В рейтинге “QS Top Universities” занимает 62-е место по юриспруденции.
На сегодняшний день учебным заведением подписано 300 международных соглашений о сотрудничестве и обмене, в рамках которых в Университете Париж II Пантеон-Ассас обучается около 3000 иностранных студентов, а на работу ежегодно приглашается 150 иностранных профессоров.
Сегодня французский университет имеет 17 кампусов по всей стране, в том числе зарубежные филиалы в Сингапуре, Дубае и на Маврикии.