Yoshlarda milliy g‘ururni shakllantirishda tarixiy allomalarning o’rni
v O‘zbek xalqining ma’naviyatida millatning o‘tmishi, hozirgi kuni o‘z ifodasini topgan. Bizning ozod O‘zbekiston dunyoda madaniyatning barcha sohalarida minglab jahonshumul ulug‘ zotlar, allomalar, davlat arboblarini yetishtirib bergan.
Universitetda 2022-yil 11-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektorining O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining 2022-yil 6-yanvardagi 2-sonli “Ta’lim muassasalarida 2021/2022-o‘quv yilining ikkinchi yarmini yangicha tartibda boshlash uchun to‘liq va puxta tayyorgarlik ko‘rish hamda qishki ta’til davrini mazmunli o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyrug‘ining 6-bandi hamda “2021/22-o‘quv yilida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar yo’nalishida amalda oshiriladigan ishlar rejasi”ning 19 va 45 bandlari ijrosini ta’minlash maqsadida “Yoshlarda milliy g‘ururni shakllantirishda tarixiy allomalarning o‘rni” mavzusida tashkil etilgan onlayn davra suhbati ham talaba-yoshlarda milliy g‘urur va iftixor tuyg‘ularini tarbiyalashga qaratildi. Ushbu ma’naviy-ma’rifiy tadbirda “Siyosatshunoslik” kafedrasi professori, siyosiy fanlar doktori E.Sultanova mavzuga oid taqdimot bilan ma’ruza qilib, unda jahon madaniyatining ajralmas uzviy qismi hisoblangan o‘zbek milliy-ma’naviyati, Sharq Uyg‘onish davri, O‘rta asrlar Sharq allomalari va mutafakkirlarining tarixiy merosi, uning zamonaviy sivilizatsiya rivojidagi roli va ahamiyati xususida to‘xtalib o‘tdilar. Shuningdek, suhbat davomida XX asr boshlarida o‘zining ma’rifatparvarlik faoliyati va fidokorona xizmatlari bilan milliy ta’lim-tarbiya tizimini yaratish hamda yurtimiz istiqloli, xalqimizning ozodligi va erkinligi, kelajak avlodlarning obod va farovon hayotini ta’minlashga beqiyos hissasi qo‘shgan Jadidchilik harakati namoyondalari (Аbdulla Аvloniy, Mahmudxo‘ja Behbudiy va Munavvarqori Аbdurashidxonov) adabiy merosi haqida ma’lumotlar berildi. Xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovini S.Tillaxo‘jayeva ham yoshlarning ma’naviyatini yuksaltirish, barkamol shaxs tarbiyasida buyuk bobolarimiz asarlarini o‘rganishning ahamiyati haqida aytib o‘tdilar. Onlayn suhbatda talabalar ham mavzu bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. O‘z buyuk ajdodlarini e’zozlagan, ularning ilmiy merosi, bunyodkor g‘oyalarini o‘zining ma’naviy taraqqiyoti mayog‘i sifatida tutgan xalq hech qachon kam bo‘lmaydi. Shunday ekan, barchamiz yurtimiz kelajagi va rivoji uchun daxldorlik hissi bilan yashashimiz, faxrlansak arziydigan tarixi va qadriyatlari bor Vatanimizga xizmat qilishni o‘zimizning burchimiz deb qarashimiz, shunday e’tiqodga ega bo’lishlari zarur.

Национальная гордость – это личностное, материальное и духовное наследие, оставленное предками, которое сформировано на основе национального самосознания и вклада народа в мировую цивилизацию, а также достоинства других народов, репутацией, которой можно только гордиться.
Внимания и уважение — это когда испытывают чувство преданности к своей родине. Прошлое и настоящее нации нашли отражение в духовности узбекского народа. Свободный Узбекистан воспитал тысячи всемирно известных личностей, ученых и государственных деятелей во всех сферах культуры мира.
11 января 2022 года ректор Университета Мировой Экономики и Дипломатии подписал приказ Министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан от 6 января 2022 года «О 2021/2022 учебном году в организациях образования». 6 приказа «О полной и тщательной подготовке к началу второй половины нового порядка и содержательно проведенных зимних каникулах» и «Вопросы молодежи в 2021/22 учебном году и проведении круглого стола в режиме онлайн на тему «Роль ученых-историков в формировании национальной гордости у молодежи» в целях обеспечения выполнения пунктов 19 и 45 «Плана работ в области духовно-воспитательной работы», направленных на воспитание чувства национальной гордости и достоинства. Профессор кафедры политологии, доктор политических наук Э.Султанова выступила с докладом на тему: «Узбекская национальная духовность, являющаяся неотъемлемой частью мировой культуры восточного периода возрождения. Историческое наследие средневековья, восточные ученые и мыслители, их роль и значение в развитии современной цивилизации». В ходе беседы был проанализирован джадидизм, который в начале ХХ века своей просветительской деятельностью и бескорыстными заслугами внес неоценимый вклад в создание национальной системы образования, независимости нашей страны, свободы нашего народа, процветания и благополучия бытия будущих поколений. Была предоставлена ​​информация о литературном наследии представителей движения (Абдулла Авлони, Махмудходжа Бехбуди и Мунавваркори Абдурашидхонов). Заместитель декана факультета международных отношений С.Тиллаходжаева также рассказала о важности поднятия морального духа молодежи, изучения трудов наших великих предков в воспитании гармоничного развитой личности. В онлайн-чате студенты также поделились своими мыслями на эту тему.
Никогда не будет меньше людей, уважающих своих великих предков, считающих их научное наследие и творческие идеи маяком своего духовного развития. Поэтому мы все должны жить с чувством ответственности за будущее развитие нашей страны, считать своим долгом служить Родине, у которой есть история и ценности, которыми можно гордиться.