Yoshlarda milliy g‘ururni shakllantirishda tarixiy allomalarning o’rni
v O‘zbek xalqining ma’naviyatida millatning o‘tmishi, hozirgi kuni o‘z ifodasini topgan. Bizning ozod O‘zbekiston dunyoda madaniyatning barcha sohalarida minglab jahonshumul ulug‘ zotlar, allomalar, davlat arboblarini yetishtirib bergan.
Universitetda 2022-yil 11-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektorining O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining 2022-yil 6-yanvardagi 2-sonli “Ta’lim muassasalarida 2021/2022-o‘quv yilining ikkinchi yarmini yangicha tartibda boshlash uchun to‘liq va puxta tayyorgarlik ko‘rish hamda qishki ta’til davrini mazmunli o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyrug‘ining 6-bandi hamda “2021/22-o‘quv yilida yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar yo’nalishida amalda oshiriladigan ishlar rejasi”ning 19 va 45 bandlari ijrosini ta’minlash maqsadida “Yoshlarda milliy g‘ururni shakllantirishda tarixiy allomalarning o‘rni” mavzusida tashkil etilgan onlayn davra suhbati ham talaba-yoshlarda milliy g‘urur va iftixor tuyg‘ularini tarbiyalashga qaratildi. Ushbu ma’naviy-ma’rifiy tadbirda “Siyosatshunoslik” kafedrasi professori, siyosiy fanlar doktori E.Sultanova mavzuga oid taqdimot bilan ma’ruza qilib, unda jahon madaniyatining ajralmas uzviy qismi hisoblangan o‘zbek milliy-ma’naviyati, Sharq Uyg‘onish davri, O‘rta asrlar Sharq allomalari va mutafakkirlarining tarixiy merosi, uning zamonaviy sivilizatsiya rivojidagi roli va ahamiyati xususida to‘xtalib o‘tdilar. Shuningdek, suhbat davomida XX asr boshlarida o‘zining ma’rifatparvarlik faoliyati va fidokorona xizmatlari bilan milliy ta’lim-tarbiya tizimini yaratish hamda yurtimiz istiqloli, xalqimizning ozodligi va erkinligi, kelajak avlodlarning obod va farovon hayotini ta’minlashga beqiyos hissasi qo‘shgan Jadidchilik harakati namoyondalari (Аbdulla Аvloniy, Mahmudxo‘ja Behbudiy va Munavvarqori Аbdurashidxonov) adabiy merosi haqida ma’lumotlar berildi. Xalqaro munosabatlar fakulteti dekan muovini S.Tillaxo‘jayeva ham yoshlarning ma’naviyatini yuksaltirish, barkamol shaxs tarbiyasida buyuk bobolarimiz asarlarini o‘rganishning ahamiyati haqida aytib o‘tdilar. Onlayn suhbatda talabalar ham mavzu bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. O‘z buyuk ajdodlarini e’zozlagan, ularning ilmiy merosi, bunyodkor g‘oyalarini o‘zining ma’naviy taraqqiyoti mayog‘i sifatida tutgan xalq hech qachon kam bo‘lmaydi. Shunday ekan, barchamiz yurtimiz kelajagi va rivoji uchun daxldorlik hissi bilan yashashimiz, faxrlansak arziydigan tarixi va qadriyatlari bor Vatanimizga xizmat qilishni o‘zimizning burchimiz deb qarashimiz, shunday e’tiqodga ega bo’lishlari zarur.

The role of historians in the formation of national pride among young people
National pride is a personal, material, and spiritual heritage left by ancestors, which is formed based on national identity and the contribution of the people to world civilization, as well as the dignity of other people, a reputation that can only be proud of.
Attention and respect are when they feel a sense of devotion to their homeland. The past and present of the nation are reflected in the spirituality of the Uzbek people. Independent Uzbekistan has brought up thousands of world-famous personalities, scientists, and statesmen in all spheres of the culture of the world.
On January 11, 2022, the rector of the University of World Economy and Diplomacy signed an order of the Minister of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan dated January 6, 2022 "On the 2021/2022 academic year in educational institutions." 6 of the order "On complete and thorough preparation for the beginning of the second half of the new order and meaningfully spent winter holidays" and "Issues of youth in the 2021/22 academic year and an online roundtable on the topic" The role of historians in the formation of national pride among young people "To ensure the implementation of paragraphs 19 and 45 of the" Plan of work in the field of spiritual and educational work "aimed at fostering a sense of national pride and dignity. Professor of the Department of Political Science, Doctor of Political Sciences E. Sultanova made a presentation on the topic: “Uzbek national spirituality, which is an integral part of the world culture of the Eastern period of revival. The historical heritage of the Middle Ages, oriental scientists and thinkers, their role and significance in the development of modern civilization”. During the conversation, Jadidism was analyzed, which at the beginning of the twentieth century made an invaluable contribution to the creation of the national education system, the independence of our country, the freedom of our people, the prosperity and well-being of future generations with its educational activities and selfless merits. Information was provided on the literary heritage of the representatives of the movement (Abdulla Avloni, Mahmudhoja Behbudi, and Munavvarkori Abdurashidkhonov). Deputy Dean of the Faculty of International Relations S. Tillahodzhaeva also spoke about the importance of raising the morale of young people, studying the works of our great ancestors in the upbringing of a harmoniously developed personality. In an online chat, students also shared their thoughts on this topic.
There will never be fewer people who respect their great ancestors, who consider their scientific heritage and creative ideas a beacon of their spiritual development. Therefore, we must all live with a sense of responsibility for the future development of our country, consider it our duty to serve the Motherland, which has a history and values to be proud of.