2021-yil 30-noyabr kuni O’zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligida “O’zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish hamda ushbu sohada xalqaro huquqiy hamkorlikning dolzarb masalalari” mavzusida tadbir bo’lib o’tdi. Tadbirda Vazirlik xodimlari, O’zbekistonning chet eldagi elchixonalari va konsullik muassasalari vakillari (onlayn) hamda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o’qituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
Tadbirda O’zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Korrupsiyaga qarshi kurash Agentligi vakillari so’zga chiqib, korrupsiyaga qarshi kurash sohasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, samarali hal etish mexanizmlari, milliy va xalqaro institutlar, xalqaro korrupsiyaga doir indekslarni e’lon qiluvchi saytlar va institutlar, shuningdek mansab vakolatidan kelib chiqqan holda sodir etiladigan jinoyatlarga sabab bo’luvchi Ijtimoiy, siyosiy, huquqiy va iqtisodiy omillar haqida atroflicha to’xtalib o’tildi. Shu bilan birga tadbir davomida, mazkur illat davlatning turli sohalariga, mamlakatning xalqaro maydondagi imidji va investitsiyaviy jozibadorligiga salbiy taʼsir ko‘rsatishi aytib o’tildi.
Mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish hamda ushbu turdagi jinoyatlarni sodir etilishini oldini olishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar tizimli ravishda amalga oshirilishi zarurligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari onlayn tarzda ishtirok etgan O’zbekistonning chet eldagi elchixonalari va konsullik muassasalari vakillari mavzuga doir fikr-mulohazalar va takliflarini bildirdilar.

"Борьба с коррупцией - главная задача для всех нас"
30 ноября 2021 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялось мероприятие на тему «Совершенствование системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан и актуальные вопросы международно-правового сотрудничества в этой сфере». В мероприятии приняли участие сотрудники министерства, представители посольств и консульств Узбекистана за рубежом (онлайн), а также профессора и студенты Университета мировой экономики и дипломатии. На мероприятии выступили представители Генеральной прокуратуры, Антикоррупционного агентства Республики Узбекистан, затронув социальные, политические, правовые и экономические факторы, которые приводят к преступлениям, совершаемым на основании должностных полномочий. При этом было отмечено, что коррупционная деятельность негативно сказывается на различных секторах государства, имидже страны и инвестиционной привлекательности на международной арене. Было отмечено, что в нашей стране должны быть приняты комплексные меры по борьбе с коррупцией и предотвращению совершения подобных преступлений.
Кроме того, представители посольств и консульств Узбекистана за рубежом, которые участвовали в онлайн-конференции, высказали свои мнения и предложения по данному поводу.