Vatanimiz bayrog‘i-faxrimiz, g‘ururimiz!
Bu yil 18-noyabrda mustaqil, ozod va obod Vatanimiz, hurligimiz ramzi – O‘zbekiston Respublikasi Bayrog‘i qabul qilinganligiga 30 yil to‘ladi. Shu munosabat bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Vatanimiz bayrog‘i-faxrimiz, g‘ururimiz” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy tadbir tashkil etildi. Tadbirda ishtirok etgan “Taraqqiyot strategiyasi” markazi bo‘lim boshlig‘i, yuridik fanlar nomzodi N.Nodirxonova “O’zbekiston Respublikasi davlat bayrog’i to‘g‘risida”gi Qonuning mazmun mohiyati asosida “Vatanimiz bayrog‘i-faxrimiz, g‘ururimiz!” mavzusida ma’ruza qildi.
O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i O‘zbekiston Respublikasi davlat suverenitetining ramzidir. O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i xalqaro munosabatlarda O‘zbekiston Respublikasining timsoli bo‘ladi.
Talabalarning she’riy chiqishlari tadbirga o‘zgacha kayfiyat bag‘ishladi. Shuningdek, universitet talabalari tomonidan tayyorlangan videorolik ham namoyish etildi.
Ko‘kda hilpirar mag‘rur, O‘zbekiston bayrog‘i
Dillarga solar g‘urur, O‘zbekiston bayrog‘i
“O‘z bayrog‘im” deb xalqim, dilda qilar iftixor
Undagi har bir rangning, o‘z ramzi, ma’nosi bor
Darhaqiqat, bu kabi tadbirlar talaba-yoshlarda ma’naviy-axloqiy fazilatlar, vatanparvarlik, davlat ramzlariga hurmat tuyg‘usini shakllantirishga muhim ahamiyat kasb etadi.
Zero, Davlat ramzlari hamisha muqaddas va ulug‘ sanaladi. Chunki u xalqning o‘tmishi, buguni va kelajagini o‘zida mujassam etgan Vatanning yorqin timsolidir.

Our national flag is our pride!
This year, on November 18, the flag of the Republic of Uzbekistan – the symbol of our independence, free and prosperous Motherland, freedom-was adopted for 30 years. In this regard, the University of world economy and diplomacy organized a spiritual and educational event under the motto “flag of our motherland-our pride!”. Head of the Department of “Development Strategy” Center, candidate of Legal Sciences N.Nodirkhonova participated in the event on the basis of the content of the law “on the state flag of the Republic of Uzbekistan”- the flag of our homeland-our pride!" made a report on the topic.
The state flag of the Republic of Uzbekistan is a symbol of the state sovereignty of the Republic of Uzbekistan. The state flag of the Republic of Uzbekistan shall be the symbol of the Republic of Uzbekistan in international relations.
The poetic performances of the students gave a special mood to the event. There was also a video prepared by university students.
Swings in the sky proudly, the flag of Uzbekistan
Presents pride to hearts, flag of Uzbekistan
People gets proud of it by saying "My own flag"
Each color own meaning in the flag of Uzbekistan!
In fact, such activities play an important role in the formation of a sense of moral qualities, patriotism, respect for state symbols in students.
After all, state symbols are always sacred and majestic. Because it is a bright embodiment of the Motherland, which embodies the past, present and future of the people.