Markaziy Osiyo davlatlari ayollar salohiyatidan to‘liq foydalanish orqali gender tengligiga erishish yo‘lida
15.11.2021 1932
2021-yilning 10-12-noyabr kunlari Toshkent viloyatining Bo‘staliq tumanida Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti shafeligida Markaziy Osiyoda yetakchilik, murabbiylik va gender tengligi bo‘yicha qizlar uchun mintaqaviy o‘quv lageri bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati tomonidan BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi va “BMT Ayollar” tashkiloti ko‘magida tashkil etildi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollar muloqoti raisi Tanzila Narboyeva va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska tabrik so‘zlari bilan chiqdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xotin-qizlar masalalari va gender tengligi qo‘mitasi raisi Malika Qodirxonova o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish maqsadida Bo‘staliq tumaniga tashrif buyurdi.
O‘quv-mashg‘ulot yig‘inida O‘zbekiston yoshlar parlamenti vakillari, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmanistondan kelgan qizlar ishtirok etdi.
Mintaqaviy o'quv-mashg'ulot yig'ini quyidagi maqsadlarda o'tkazildi:
- qizlarning salohiyati, intellektual qobiliyatlari va kasbiy mahoratini rivojlantirish;
- tinchlik va xavfsizlikni ta'minlash jarayonlarida ayollarning faolligini rivojlantirish;
- iqtidorli qizlarning qobiliyatlarini aniqlash va oshirish, bo‘lajak yetakchi ayollarni tayyorlash;
- Markaziy Osiyodagi ijtimoiy, siyosiy, akademik va biznes masalalarda ayollarni, jumladan, yosh ayollarni jalb qilishni oshirish.
Trening davomida ishtirokchilar gender tengligini ta’minlash bo‘yicha xalqaro me’yorlar, 2030 yilgacha Barqaror rivojlanish kun tartibining asosiy jihatlari, Markaziy Osiyo jamiyatlari va mamlakatlarida ayollarning roli evolyutsiyasi, qizlarning yetakchilik salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalalari bilan tanishdilar. Barqaror rivojlanish, profilaktik diplomatiya, fan, innovatsiyalar va biznes sohalari. Ayollar, tinchlik va xavfsizlik (WPS) global kun tartibining dolzarbligi muhokama qilindi.
Ishtirokchilar uchun qizlar va ayollar tadbirkorligi o‘rtasida ilmiy salohiyatni rivojlantirishga bag‘ishlangan alohida sessiyalar o‘tkazildi, bu esa yetakchilik va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish hamda gender tengligi masalalarini chuqurroq va kengroq tushunishga zamin yaratdi.
Yig‘ilish yakunida mintaqaviy o‘quv-mashg‘ulot yig‘ini ishtirokchilari Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti a’zolariga Murojaatnomani tuzdilar. Murojaat maktubida mintaqa mamlakatlari ayollarini kasbiy mahoratini oshirish orqali qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha takliflar hamda turli sohalarda ayollar va qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berilgan.
“Biz sizning mintaqadagi barqaror rivojlanish jarayonlariga hissa qo‘shish, siyosat, iqtisodiyot, ta’lim, fan sohalarida o‘z salohiyatingizni ro‘yobga chiqarishga ko‘maklashish, atrof-muhitni muhofaza qilishning dolzarb muammolari yechimini topish, barqarorlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlaringiz, intilishlaringizni qo‘llab-quvvatlaymiz. O’ylaymizki bu harakatlar tinchlik va barqarorlik, mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik va sheriklik rishtalarini mustahkamlashga xizmat qiladi” - Tanzila Narboyeva
“Mintaqa mamlakatlari iqlim oʻzgarishidan tortib iqtisodiyot va jamiyatni tiklashgacha boʻlgan barcha sohalardagi hayotiy muammolarni hal qilish uchun ayollar yetakchiligi, ayollar va qizlarning koʻnikma va isteʼdodlariga muhtoj” - Matilda Dimovska

On November 10-12, 2021, in Bostalyk district of Tashkent region, under the auspices of the Dialogue of Women Leaders of Central Asian Countries, a Regional Training Camp for girls on leadership, mentoring and gender equality was held.
The event was organized by the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan jointly with the United Nations Development Program with the support of the United Nations Regional Center for Preventive Diplomacy for Central Asia and UN Women.
Welcoming speeches were made by Tanzila Narbaeva – the Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and Chairperson of the Central Asia Women Leaders Caucus, and Matilda Dimovska – the UNDP Resident Representative in Uzbekistan.
The session was opened by Malika Kadirkhanova – the Chairperson of the Committee on Women Affairs and Gender Equality of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
The participants of the training camp were representatives of the Youth Parliament of Uzbekistan, promising girls from Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan.
The regional training camp was aimed to:
• develop the potential of girls, their intellectual abilities and professional skills;
• increase the involvement of women in the processes of ensuring peace and security;
• identify and improve the abilities of talented girls, prepare future women leaders;
• enhance the role of women and young girls, in resolving public, political, academic and business issues of Central Asian countries.
During the Regional Training Camp, the participants got acquainted with international norms on ensuring gender equality, key aspects of the 2030 Agenda for Sustainable Development, the evolution of the role of women in societies and countries of Central Asia, issues of realizing the leadership potential of girls in the areas of sustainable development, preventive diplomacy, science, innovation and business. The relevance of the global agenda for women, peace and security (WPS) was discussed.
For the participants, separate sessions were held on the development of scientific potential among girls and women's entrepreneurship, which laid the foundation for a deeper and broader understanding of leadership and the achievement of the Sustainable Development Goals and the advancement of the gender agenda.
In the end of the session, the participants of the regional training camp composed the Appeal letter to the members of the Dialogue of Women Leaders of Central Asian Countries. The appeal letter included proposals on supporting women from the countries of the region through developing their professional skills and recommendations for further empowering women and girls in various fields.
«We believe in you and we will support your efforts to contribute to the sustainable development of the region, to realize your potential in politics, economy, education and science, to find solutions resolving environmental issues, to maintain peace and stability, to strengthen the bonds of friendship and partnership between our countries.» - Tanzila Narbaeva
«Countries in the region need women's leadership, the skills and talents of women and girls to tackle vital challenges in all areas, from climate change to economic and community recovery» - Matilda Dimovska