Markaziy Osiyo davlatlari ayollar salohiyatidan to‘liq foydalanish orqali gender tengligiga erishish yo‘lida
15.11.2021 1932
2021-yilning 10-12-noyabr kunlari Toshkent viloyatining Bo‘staliq tumanida Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti shafeligida Markaziy Osiyoda yetakchilik, murabbiylik va gender tengligi bo‘yicha qizlar uchun mintaqaviy o‘quv lageri bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati tomonidan BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi va “BMT Ayollar” tashkiloti ko‘magida tashkil etildi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi, Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollar muloqoti raisi Tanzila Narboyeva va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska tabrik so‘zlari bilan chiqdi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xotin-qizlar masalalari va gender tengligi qo‘mitasi raisi Malika Qodirxonova o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish maqsadida Bo‘staliq tumaniga tashrif buyurdi.
O‘quv-mashg‘ulot yig‘inida O‘zbekiston yoshlar parlamenti vakillari, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmanistondan kelgan qizlar ishtirok etdi.
Mintaqaviy o'quv-mashg'ulot yig'ini quyidagi maqsadlarda o'tkazildi:
- qizlarning salohiyati, intellektual qobiliyatlari va kasbiy mahoratini rivojlantirish;
- tinchlik va xavfsizlikni ta'minlash jarayonlarida ayollarning faolligini rivojlantirish;
- iqtidorli qizlarning qobiliyatlarini aniqlash va oshirish, bo‘lajak yetakchi ayollarni tayyorlash;
- Markaziy Osiyodagi ijtimoiy, siyosiy, akademik va biznes masalalarda ayollarni, jumladan, yosh ayollarni jalb qilishni oshirish.
Trening davomida ishtirokchilar gender tengligini ta’minlash bo‘yicha xalqaro me’yorlar, 2030 yilgacha Barqaror rivojlanish kun tartibining asosiy jihatlari, Markaziy Osiyo jamiyatlari va mamlakatlarida ayollarning roli evolyutsiyasi, qizlarning yetakchilik salohiyatini ro‘yobga chiqarish masalalari bilan tanishdilar. Barqaror rivojlanish, profilaktik diplomatiya, fan, innovatsiyalar va biznes sohalari. Ayollar, tinchlik va xavfsizlik (WPS) global kun tartibining dolzarbligi muhokama qilindi.
Ishtirokchilar uchun qizlar va ayollar tadbirkorligi o‘rtasida ilmiy salohiyatni rivojlantirishga bag‘ishlangan alohida sessiyalar o‘tkazildi, bu esa yetakchilik va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish hamda gender tengligi masalalarini chuqurroq va kengroq tushunishga zamin yaratdi.
Yig‘ilish yakunida mintaqaviy o‘quv-mashg‘ulot yig‘ini ishtirokchilari Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollari muloqoti a’zolariga Murojaatnomani tuzdilar. Murojaat maktubida mintaqa mamlakatlari ayollarini kasbiy mahoratini oshirish orqali qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha takliflar hamda turli sohalarda ayollar va qizlarning imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berilgan.
“Biz sizning mintaqadagi barqaror rivojlanish jarayonlariga hissa qo‘shish, siyosat, iqtisodiyot, ta’lim, fan sohalarida o‘z salohiyatingizni ro‘yobga chiqarishga ko‘maklashish, atrof-muhitni muhofaza qilishning dolzarb muammolari yechimini topish, barqarorlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlaringiz, intilishlaringizni qo‘llab-quvvatlaymiz. O’ylaymizki bu harakatlar tinchlik va barqarorlik, mamlakatlarimiz oʻrtasidagi doʻstlik va sheriklik rishtalarini mustahkamlashga xizmat qiladi” - Tanzila Narboyeva
“Mintaqa mamlakatlari iqlim oʻzgarishidan tortib iqtisodiyot va jamiyatni tiklashgacha boʻlgan barcha sohalardagi hayotiy muammolarni hal qilish uchun ayollar yetakchiligi, ayollar va qizlarning koʻnikma va isteʼdodlariga muhtoj” - Matilda Dimovska

10-12 ноября 2021 года в Босталыкском районе Ташкентской области под эгидой Диалога женщин-лидеров  стран Центральной Азии прошел Региональный лагерь-тренинг для девушек по вопросам лидерства, наставничества и гендерного равенства.
Мероприятие было организовано Сенатом Олий Мажлис Республики Узбекистан совместно с Программой развития ООН при поддержке Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии и Структуры «ООН-Женщины». С приветственными речами выступили Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Председатель Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии Танзила Нарбаева и Постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска.
Для проведения тренинга Босталыкский район посетила председатель Комитета по делам женщин и гендерному равенству Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Малика Кадирханова.
Слушателями обучающего лагеря-тренинга стали представительницы Молодежного парламента Узбекистана, перспективные девушки из Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
Региональный лагерь-тренинг был нацелен на:
• развитие потенциала девушек, их интеллектуальных способностей и профессиональных навыков; • развитие вовлеченности женщин в процессы обеспечения мира и безопасности;
• выявление и совершенствование способностей одаренных девушек, подготовку будущих женщин-лидеров;
• повышение вовлеченности женщин, в том числе молодых, в решение общественных, политических, академических и деловых вопросов  стран Центральной Азии.
В ходе тренинга участницы ознакомились с международными нормами по обеспечению гендерного равенства, ключевыми аспектами Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, эволюцией роли женщин в обществах и странах Центральной Азии, вопросами реализации лидерского потенциала девушек в сферах устойчивого развития, превентивной дипломатии, науки, инноваций и бизнеса. Обсуждена актуальность глобальной повестки дня по вопросам женщин, мира и безопасности (WPS).
Для участниц прошли отдельные сессии по развитию научного потенциала среди девушек и женского предпринимательства заложившие фундамент для более глубокого и широкого понимания лидерства и достижению Целей устойчивого развития и продвижения гендерной повестки.
По итогам мероприятия принято Обращение участниц регионального лагеря-тренинга к членам Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии, включающее предложения по вопросам поддержки девушек стран региона, в плане развития профессиональных навыков и рекомендации по дальнейшему расширению прав и возможностей девушек в различных сферах.
«Мы верим в вас и будем поддерживать ваши усилия, стремления внести вклад в процессы устойчивого развития в регионе, содействовать реализации вашего потенциала в политике, экономике, образовании, науке, поиске решений актуальных вопросов экологии, поддержания мира и стабильности, укреплении уз дружбы и партнерства между нашими странами» -  Танзила Нарбаева
«Страны региона нуждаются в женском лидерстве, навыках и талантах женщин и девушек для решения жизненно важных проблем во всех сферах – от борьбы с изменением климата до восстановления экономик и сообществ», - Матильда Димовска