O'zbekiston ShHTga raisligi davrida tashkil etiladigan tadbirlar doirasida joriy yilning 10-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida "Markaziy Osiyoda tinchlik va farovonlik - SHHT makonida barqarorlikni ta'minlashning asosiy omili" mavzusida "ShHT modeli" VIII-interaktiv o'yini bo'lib o'tdi.  Tadbir Butunjahon yoshlar kunini nishonlash bilan bog'liq bo'lib, qo'shma gibrid-onlayn va oflayn formatlarda o'tkazildi. Loyiha Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan, ShHT xalq diplomatiyasi markazi, SHhT mamlakatlari yoshlar platformasi SCOLAR Network bilan ShHT kotibiyati ko'magida amalga oshirildi.
ShHT modelining asosiy maqsadi ShHTga a'zo mamlakatlarning oliy darajadagi sammitlarida siyosiy munozaralarni modellashtirish formati doirasida yoshlarning tashkilot faoliyatiga qiziqishini rag'batlantirishdan iborat. ShHTning hozirgi sakkizinchi modeli tashkilotning asosiy mexanizmlaridan biri — ShHTga a'zo davlatlar hukumatlari rahbarlari Kengashining faoliyatini simulatsiya qildi. Tadbir yoshlarning tashkilotning ishlashi haqidagi tushunchalarini yaxshilashga yordam berdi. Unda ShHTga a'zo davlatlar va Kotibiyat tomonidan bildirilgan 8 mamlakat delegatlari ishtirok etdi.
"ShHT modeli" delegatlari vaziyatni yaxshilash va Markaziy Osiyoda va umuman mintaqa makonida barqarorlikka erishish bo'yicha takliflar bilan chiqdilar. Ular delegatsiyalardan taklif etilgan tashabbuslar bilan bayonotning yakuniy hujjatini muhokama qildilar. Tadbir ishtirokchilari, shuningdek, O'zbekiston Prezidentining Dushanbedagi sentyabr sammitida bildirilgan takliflarining yuqorida ko'rsatilgan muammolarni hal etish bo'yicha aniq va amaliy xarakterini qayd etdilar. Xususan, bu umumiy xavf-xatar va tahdidlarga o'z vaqtida va birgalikda javob berish, mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, ShHT makonida do'stlik va madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlash zaruriyati hisoblanadi.
JIDU va ShHT Xalq diplomatiyasi markazining mazkur va boshqa qo'shma loyihalari mustaqil, erkin fikrlaydigan va iqtidorli yoshlar vakillarini aniqlash, ularning ijodiy salohiyatini yuzaga chiqarish va ijtimoiy faolligini rivojlantirishga qaratilgan.
JIDU rektori S. Safoyevning qutlov so'zida ShHTning mintaqadagi barcha mamlakatlarning ko'p qirrali rivojlanishiga hissa qo'shadigan mintaqaviy tashkilot sifatida tutgan o'rni alohida ta'kidlandi. Ushbu ta'lim o'yinlari yoshlarning xalqaro munosabatlar va diplomatiyaga bo'lgan qiziqishlariga ko'maklashayotgani haqida fikr bildirildi.
SCO Model UWED
ShHT Bosh kotibi Vladimir Norovning nutqida delegatlarning bildirilgan g'oyalari yoshlarning chuqur va ongli tafakkuri, ularning intellektual qobiliyatlarini nafaqat berilgan rol o'yinlari doirasida, balki o'z davlatlari va "ShHT ruhi" makonining farovonligi uchun haqiqiy davlat va jamoat ishlarida namoyon etish istagi va qobiliyatidan dalolat berayotgani ta'kidlandi. V. Norov tadbirni o'tkazish muhimligini ta'kidlab, iqtidorli yoshlar Markaziy Osiyo taraqqiyotiga salmoqli hissa qo'shishi mumkinligini ta'kidladi. Shu munosabat bilan "ShHT modeli" interaktiv o'yini va "SCOLAR" ko'ngilli yoshlar harakati tajribasini ShHT barcha mamlakatlarda milliy yoshlar birlashmalari va kengashlari faol qo'llab-quvvatlab, keng tarqatish muhim ahamiyatga ega.
ShHTning O'zbekistondagi xalq diplomatiyasi markazi direktori Q. Sabirov o'tgan yillar davomida ShHT jahon siyosatining muhim yo'nalishiga aylangani, nufuzli xalqaro tuzilmalar orasida munosib o'rin egallaganini eslatdi. "Shanxay ruhi" tamoyillariga asoslangan mintaqaviy hamkorlik sezilarli darajada mustahkamlandi. "ShHT modeli" interaktiv o'yini respublikamiz yoshlarining mamlakatlarimiz xalqlari o'rtasida o'zaro ishonch, do'stlik va yaxshi qo'shnichilikni mustahkamlashga qaratilgan tashkilotga qiziqishi ortib borayotganini namoyish etdi.
Anjuman yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi, "Eng yaxshi ma’ruza" nominatsiyasi g'oliblari - Xitoy delegatsiyasi (Umarova Nilufar va Voitjonov Ilesbek "Xalqaro munosabatlar" fakulteti 3-kurs talabalari), "Eng yaxshi delegat" (Sayidov Daler, "Xalqaro munosabatlar" fakulteti 3-bosqich talabasi) va" Eng yaxshi debyut "(Sarayev Samandar,"Xalqaro munosabatlar" fakulteti 2-bosqich talabasi) ShHT kotibiyati tomonidan diplomlar bilan taqdirlandi.

В рамках мероприятий, организуемых в период председательства Узбекистана в ШОС, 10 ноября с.г. в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась 8-я интерактивная игра «Модель ШОС» на тему: «Мир и процветание в Центральной Азии - главный фактор обеспечения стабильности на всем пространстве ШОС».  Мероприятие приурочено к празднованию Всемирного дня молодежи и прошло в объединенном гибридном – онлайн и офлайн форматах. Проект реализуется Университетом мировой экономики и дипломатии с Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане совместно с и Молодежной платформой стран ШОС SCOLAR Network при поддержке Секретариата ШОС.
Основная цель Модели ШОС поощрение интереса молодежи к деятельности Организации в рамках формата моделирования политических дискуссий саммитов на высшем уровне стран-членов ШОС. Нынешняя восьмая «Модель ШОС» воспроизводила деятельность одного из основных механизмов Организации — Совета глав правительств стран-членов ШОС. Мероприятие способствовало улучшению понимания молодежью функционирования и работы Организации. В нем приняли участие делегаты из 8 стран региона ШОС, которые редставляли государства-члены и Секретариат ШОС.
Делегаты «Модели ШОС» выступили с докладами с предложениями по улучшению ситуации и достижению стабильности в Центральной Азии и в целом на пространстве региона. Они обсудили итоговый документ Коммюнике с предложенными инициативами от делегаций. Участники мероприятия также отметили конкретный и практический характер предложений Президента Узбекистана, озвученных в ходе сентябрьского саммита в Душанбе, по решению вышеуказанных проблем. В частности, это необходимость своевременного и совместного реагирования на общие вызовы и угрозы, наращивания регионального экономического сотрудничества, укрепления дружбы и углубления культурно-гуманитарного взаимодействия на пространстве ШОС.
Данный и другие совместные проекты УМЭД  и Центра народной дипломатии ШОС нацелены на поддержку самостоятельно, свободно мыслящих и выявлению одаренных представителей молодежи, и в целом на раскрытие творческого потенциала и развитию ее социальной активности.
В приветственном слове ректора УМЭД, С.Сафоева было особо отмечено о роли ШОС, как о региональной организации, которая способствует многоплановому развитию всех стран региона. Было высказано мнение о роли молодёжи, что данные образовательные игры способствуют заинтересованности молодых людей в международных отношениях и дипломатии.
SCO Model UWED
В речи Генерального секретаря ШОС Владимира Норова отмечено, что озвученные идеи делегатов свидетельствуют о глубоком и осознанном мышлении молодежи, ее стремлении и умении проявлять свои интеллектуальные способности не только в рамках заданной ролевой игры, но и в реальной государственной и общественной работе на благо своих государств и всего пространства «Семьи ШОС». В.Норов отметил важность проведения мероприятия и подчеркнул, что талантливые представители молодежи могут внести существенный вклад в развитие Центральной Азии. В этой связи важно распространение опыта проведения интерактивной игры «Модель ШОС» и волонтерского молодежного движения «SCOLAR» во всех странах с семьи ШОС при активной поддержке национальных молодежных объединений и советов.
Директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане К.Сабиров напомнил о том, что за прошедшие годы ШОС стала важным субъектом мировой политики, заняла достойное место среди влиятельных международных структур. Значительно укрепилось региональное партнерство, основанное на принципах "шанхайского духа". Интерактивная игра «Модель ШОС» продемонстрировала растущий интерес молодых людей республики к деятельности Организации, направленной на укрепление взаимного доверия, дружбы и добрососедства между народами наших стран.
По окончанию конференции участникам мероприятия были вручены сертификаты, а победители в номинации «Лучший доклад» - Делегация КНР (Умарова Нилюфар и Воитжонов Илёсбек студенты 3 курса факультета «Международные отношения»), «Лучший делегат» (Сайидов Далер, студент 3 курса факультета «Международные отношения») и «Лучший дебют» (Сараев Самандар, студент 2 курса факультета «Международные отношения») были награждены грамотами Секретариата ШОС.