2021-yil 3-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti YUNESKOning “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi o‘qituvchisi Sh.M.Xamdamova Xalqaro huquq fakulteti talabalari uchun Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining 30 yilligiga bag‘ishlangan mahorat darsini o‘tkazdi.
Mahorat darsida MDH faoliyatining asosiy yo‘nalishlari va maqsadlari bilan bir qatorda MDHga a’zo davlatlarning har tomonlama va mutanosib rivojlanishiga va ular o‘rtasidagi turli sohalardagi hamkorlikka, nizolarni tinch yo‘l bilan hal etish va hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashuvchi integratsion tuzilma sifatida qayd etildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining MDH doirasidagi hamkorligining asosiy yo‘nalishlari, O‘zbekiston Respublikasining 2020-yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raislik qilishdagi sharafli va mas’uliyatli missiyasi, kelgusidagi MDH ishtirokchi davlatlari oʻrtasidagi hamkorlikning asosiy istiqboli to’g’risida to’xtalib o’tildi.
Talabalarga batafsil tushuntirish va dars jarayonini interaktiv ruhda o’tishini ta’minlash maqsadida taqdimot va video tasvirlardan foydalanildi.

Мастер-класс по случаю 30-летия Содружества Независимых Государств
3 ноября 2021 года преподавателем кафедры ЮНЕСКО «Международное право и права человека Ш.М.Хамдамовой был проведен мастер-класс, посвященный 30-летию Содружества Независимых Государств для студентов факультета «Международное право» Университета мировой экономики и дипломатии.
В рамках проведенного мастер-класса были отмечены основные направления и цели работы СНГ как интеграционной структуры, содействующей всестороннему и сбалансированному развитию государств – участников СНГ и сотрудничеству между ними в различных областях, мирному разрешению споров и конфликтов, обеспечению региональной безопасности. Более того, были раскрыты основные направления сотрудничества Республики Узбекистан в рамках СНГ, а также о почетной и ответственной миссии председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств в 2020 году, ключевых задачах отмеченных в качестве направлений дальнейшего сотрудничества между странами – участниками СНГ.
С целью детального и широкого восприятия материала, занятие было проведено с использованием презентации и видеозаписей.