2021-yil 3-noyabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti YUNESKOning “Xalqaro huquq va inson huquqlari” kafedrasi o‘qituvchisi Sh.M.Xamdamova Xalqaro huquq fakulteti talabalari uchun Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining 30 yilligiga bag‘ishlangan mahorat darsini o‘tkazdi.
Mahorat darsida MDH faoliyatining asosiy yo‘nalishlari va maqsadlari bilan bir qatorda MDHga a’zo davlatlarning har tomonlama va mutanosib rivojlanishiga va ular o‘rtasidagi turli sohalardagi hamkorlikka, nizolarni tinch yo‘l bilan hal etish va hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashuvchi integratsion tuzilma sifatida qayd etildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining MDH doirasidagi hamkorligining asosiy yo‘nalishlari, O‘zbekiston Respublikasining 2020-yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligiga raislik qilishdagi sharafli va mas’uliyatli missiyasi, kelgusidagi MDH ishtirokchi davlatlari oʻrtasidagi hamkorlikning asosiy istiqboli to’g’risida to’xtalib o’tildi.
Talabalarga batafsil tushuntirish va dars jarayonini interaktiv ruhda o’tishini ta’minlash maqsadida taqdimot va video tasvirlardan foydalanildi.

On November 3, 2021, a teacher of the UNESCO Department on International Law and Human Rights Sh.M.Khamdamova held a master class dedicated to the 30th anniversary of Commonwealth of Independent States for students of the Faculty of International Law of the University of World Economy and Diplomacy.
The main directions and goals of the CIS as an integration structure that promotes the comprehensive and balanced development of the CIS member states and cooperation between them in various fields, peaceful settlement of disputes and conflicts, and ensuring regional security were considered within the framework of the master class. Moreover, the main directions of cooperation of the Republic of Uzbekistan within the CIS were revealed, as well as the honorable and responsible mission of the presidency of the Republic of Uzbekistan in the Commonwealth of Independent States in 2020, the key tasks noted as areas of further cooperation between the CIS member states.
For the purpose of detailed and wide comprehension of the material, the lesson was conducted using presentations and videos.