JIDUda Xalqaro migratsiya tashkilotining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari ishtirokida mahorat darsi bo'lib o'tdi
03.11.2021 1893
2021-yil 27-oktabr kuni JIDUda YuNESKOning Xalqaro huquq va inson huquqlari kafedrasi tashabbusi bilan Xalqaro migratsiya tashkilotining O'zbekistondagi vakolatxonasi rahbari ishtirokida mahorat darsi bo'lib o'tdi.
Xalqaro huquq fakulteti professor-o'qituvchilari va talabalari ishtirok etgan mahorat dars davomida Xalqaro migratsiya huquqining nazariy va amaliy jihatlari, xususan, O'zbekiston Respublikasidagi XMT amaliyotining dolzarb masalalari ko'rib chiqildi.

A master class was held at UWED with the head of the Representative office of the International Organization for Migration in Uzbekistan
03.11.2021 1870
On October 27, 2021, on the UWED, by the initiative of the UNESCO Department of International Law and Human Rights, a master class was held with the head of the International Organization for Migration in Uzbekistan.
During the master class, which was attended by the faculty and students of the Faculty of International Law, theoretical and practical aspects of international migration, in particular, topical issues of ILO practice in the Republic of Uzbekistan law were discussed.
At the end of master class, the students received answers to their questions affiliated with the topic.