Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti 2022-yil uchun tayanch doktorantura, doktorantura va mustaqil izlanuvchilik institutiga qabul eʼlon qiladi
15.09.2021 3136
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti 2022-yil uchun tayanch doktorantura, doktorantura va mustaqil izlanuvchilik institutiga quyidagi mutaxassisliklar boʻyicha qabul eʼlon qiladi:
Ixtisoslik shifri |
Ixtisoslik nomi |
Tayanch doktoranturaga qabul kvotasi |
Doktoranturaga qabul kvotasi |
Mustaqil izlanuvchilikka qabul kvotasi* |
07.00.05 |
Xalqaro munosabatlar va tashqi siyosat tarixi |
1 (umumiy) |
- |
23.00.04 |
Xalqaro munosabatlar, jahon va mintaqa taraqqiyotining siyosiy muammolari |
12.00.03 |
Fuqarolik huquqi; Tadbirkorlik huquqi; Oila huquqi; Xalqaro xususiy huquq |
12.00.10 |
Xalqaro huquq |
08.00.09 |
Jahon iqtisodiyoti |
08.00.03 |
Menejment |
JAMI |
9 |
* Mustaqil izlanuvchilikka aniq kvota miqdori belgilanmagan boʻlib, Qabul komissiyasi suhbatdan oʻtgan talabgorlar qabul qilinadi.
Tayanch doktorantura
Tayanch doktoranturaga magistr darajasiga va falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin boʻlgan ilmiy natijalar, shu jumladan ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida bitta maqola hamda tegishli yoʻnalishlar boʻyicha ikkitadan kam boʻlmagan ilmiy ishlar toʻplamlariga kiritilgan maʼruza tezislariga ega boʻlganlar qabul qilinadi.
Tayanch doktoranturada oʻqishga talabgorlar quyidagi hujjatlarni taqdim etadilar:
- ariza;
- qisqacha biografik maʼlumotnoma;
- mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi (ishlayotgan talabgorlar uchun);
- oliy taʼlim muassasasi magistraturasi diplomi;
- nashr etilgan ilmiy ishlar roʻyxati, shuningdek ularning nusxalari.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat stipendiyasi sohiblari tegishli hujjat nusxasini taqdim etadilar.
Tayanch doktoranturada oʻqish uchun talabgorlar mutaxassislik va chet tili (taʼlimning oldingi darajalarida oʻrganilgan xorijiy til) boʻyicha kirish imtihonlari topshiradilar. Talabgorlarda IELTS (oʻrtacha balli kamida 5,5), TOEFL (RVT) (567 balldan kam boʻlmagan), TOEFL (iBT) (87 balldan kam boʻlmagan), CEFR (V2 darajadan past boʻlmagan) boʻyicha tasdiqlovchi amaldagi xalqaro malaka sertifikatlari mavjud boʻlganda chet tilidan topshiriladigan imtihonlardan ozod etiladi.
Doktorantura
Doktoranturaga fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) yoxud ularga tenglashtirilgan xorijiy davlatlarda olingan ilmiy darajalar, fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi yoxud ularga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalar olgandan soʻng muhim ilmiy yutuqlarga erishish, shu jumladan, fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya tadqiqoti asosini tashkil qilishi mumkin boʻlgan ilmiy jurnallarda chop etilgan kamida uchta ilmiy maqolaga hamda ilmiy-amaliy konferensiyalar, seminarlar va tegishli ilmiy yoʻnalishlar boʻyicha ilmiy ishlar toʻplamlarida kamida ikkita tezisga ega boʻlgan talabgorlar qabul qilinadi.
Doktoranturada oʻqishga talabgorlar quyidagi hujjatlarni taqdim etadilar:
- oliy maʼlumot, fan nomzodi yoxud falsafa doktori (PhD) yoki xorijiy davlatlarda unga tenglashtirilgan ilmiy darajaga ega boʻlganligi toʻgʻrisidagi diplom nusxasi;
- tadqiqot mavzusi boʻyicha ilmiy maʼruza va fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun tayyorlangan doktorlik dissertatsiyasi rejasining mufassal loyihasi;
Tayanch doktoranturada oʻqishga talabgorlarni tanlab olish kirish imtihonlari natijalariga koʻra, doktoranturaga esa – suhbat natijalariga koʻra amalga oshiriladi.
Mustaqil izlanuvchilik (falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi uchun)
Falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasi uchun mustaqil izlanuvchilikka magistr diplomga va belgilangan ilmiy maqolalariga ega boʻlganlar.
Mustaqil izlanuvchilik (fan doktori (DSc) ilmiy darajasi uchun)
Fan doktori (DSc) ilmiy darajasi uchun mustaqil izlanuvchilikka fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) yoki ularga tenglashtirilgan xorijiy mamlakatlarda olingan diplomga ega boʻlgan, belgilangan tartibda talablarga muvofiq ilmiy daraja olganidan soʻng salmoqli ilmiy yutuqlarga erishgan shaxslar rasmiylashtiriladi.
Mustaqil izlanuvchilikka talabgorlar (falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc) ilmiy darajalari uchun) quyidagi hujjatlarni taqdim etadilar:
- falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtirish uchun magistrlik diplomi nusxasi;
- mehnat daftarchasining belgilangan tartibda tasdiqlangan nusxasi;
- ilmiy ishlar roʻyxati va ularning nusxasi;
- fan doktori (DSc) ilmiy darajasini olish uchun mustaqil izlanuvchi sifatida rasmiylashtirish uchun fan nomzodi yoki falsafa doktori (PhD) diplomi yoki xorijda olingan unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy darajalar diplomi nusxasi;

Университет мировой экономики и дипломатии объявляет прием на 2022 год в базовую докторантуру, докторантуру и на самостоятельное соискательство по следующим специальностям:
Шифр специальности
Название специальности
Квота приема в базовую докторантуру
Квота приема в докторантуру
Квота приема на самостоятельное соискательство*
07.00.05
История международных отношений и внешней политики
-
23.00.04
Политические проблемы международных отношений, глобального и регионального развития
12.00.03
Гражданское право; предпринимательское право; семейное право; международное частное право
12.00.10
Международное право
08.00.09
Мировая экономика
08.00.03
Менежмент
ВСЕГО
Определенная квота приема на самостоятельное соискательство не указана. Оформление в институты самостоятельного соискательства осуществляется по результатам собеседования.
Базовая докторантура
В базовую докторантуру принимаются лица, имеющие диплом магистра и научные результаты, в том числе минимум одну научную статью, опубликованную в научном журнале, и не менее двух тезисов докладов в сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора философии (PhD).
Претенденты на обучение в базовой докторантуре представляют в приемную комиссию следующие документы:
• заявление;
• справку-объективку;
• копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке (для работающих претендентов);
• копию диплома магистра;
• список опубликованных научных работ, а также их копии.
Обладатели Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан представляют копию соответствующего документа.
Претенденты на обучение в базовой докторантуре сдают вступительные экзамены по специальности и иностранному языку (изученному на предыдущих уровнях образования). В случае наличия у претендентов квалификационных сертификатов IELTS (со средним баллом не менее 5,5), TOEFL (PBT) (не менее 567 баллов), TOEFL (iBT) (не менее 87 баллов), CEFR (с уровнем не менее В2), они освобождаются от сдачи экзаменов по иностранным языкам.
Докторантура
В докторантуру принимаются лица имеющие ученую степень кандидата наук, либо доктора философии (PhD) или другие приравненные к ним ученые степени, полученные в зарубежных государствах, добившиеся значительных научных достижений после получения ученой степени кандидата наук или доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных в зарубежных государствах, в том числе не менее трех научных статей, опубликованных в научных журналах, и не менее двух тезисов в сборниках научных и научно-практических конференций, в иных сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора наук (DSc).
Претенденты на обучение в докторантуре представляют в приемную комиссию следующие документы:
• копию диплома о высшем образовании, кандидата наук, либо доктора философии (PhD) или других приравненных к нему ученых степеней, полученных за рубежом;
• научный доклад по теме исследования и развернутый проект плана диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc);
Конкурсный отбор на обучение в базовой докторантуре осуществляется по результатам вступительных экзаменов, а в докторантуре – по результатам собеседования.
Самостоятельное соискательство (для ученой степени доктора философии (PhD))
На самостоятельное соискание ученой степени доктора философии (PhD) оформляются лица имеющие диплом магистра и определенные научные публикации.
Самостоятельное соискательство (для ученой степени доктора наук (DSc))
На самостоятельное соискание ученой степени доктора наук (DSc) оформляются лица, имеющие диплом кандидата наук или доктора философии (PhD), или другие приравненные к ним ученые степени, полученные в зарубежных государствах, добившиеся значительных научных достижений после получения ученой степени в соответствии с установленными требованиями.
Претендент на самостоятельное соискательство обращается с заявлением в приемную комиссию с приложением следующих документов:
• справка-объективка;
• копия диплома магистра, либо диплома о высшем образовании (по программам специальности) – для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора философии (PhD);
• копия трудовой книжки, заверенная в установленном порядке;
• список научных работ и их копии;
• копия диплома кандидата наук или диплома доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных за рубежом – для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора наук (DSc);