JIDU nashriyot uyi tomonidan ShHT mamlakatlari ayollar yetakchilari Toshkent forumi materiallari bo'yicha "BMTning barqaror rivojlanish maqsadlarini ta'minlashda ayollar yetakchilarining rolini oshirish" nomli maqolalar to'plami chop etildi
30.08.2021 2458
To'plamga ShHTga a'zo davlatlarning gender tengligini ta'minlash va xotin-qizlarning etakchilik salohiyatini rivojlantirish masalalarida o'zaro hamkorligi tobora o'sib borayotganini ta'kidlaydigan maqolalar kiritilgan.
Eslatib o'tamiz, 2021-yilning 7-aprelida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti ShHT Xalq diplomatiyasi markazi hamda O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ko'magida Toshkent shahrida ShHT mamlakatlari ayollar yetakchilari forumi videokonferensiya shaklida tashkil etilgandi.

The collection includes articles that emphasize the growing cooperation of the SCO member states in ensuring gender equality and developing the leadership potential of women.
Recall that on April 7, 2021, the University of World Economy and Diplomacy, together with the SCO Center for Public Diplomacy and with the assistance of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, organized a Forum of women leaders of the SCO countries in the format of a videoconference in Tashkent.
The SCO Secretary General Vladimir Norov, representatives of national parliaments, Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary, diplomats, heads of state bodies, scientists, leaders of public and women's organizations, experts of the SCO Secretariat, as well as media representatives took part in its work. The forum was attended by more than 40 representatives from 8 SCO member states.