Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasida boʻlib oʻtgan navbatdagi maʼnaviy-maʼrifiy uchrashuvda davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning “Yangi Oʻzbekiston” gazetasiga bergan intervyusi mohiyati tahlil qilindi.
Mashgʻulotni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori maslahatchisi, siyosiy fanlar doktori, professor, Shuhrat Gʻoyibnazarov olib bordi. Unda oʻtgan 30 yil ichida mamlakatimizda amalga oshirilgan islohotlar ayniqsa, soʻnggi 5 yil davomidagi “Harakatlar Strategiyasi”da belgilangan vazifalarining ijrosi, Uchinchi Renessans poydevorini qurishning ahamiyati va maqsadi, ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy, madaniy sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar, shuningdek, tashqi siyosatda mintaqamizda Prezidentimiz tashabbusi va takliflarining qoʻllab quvvatlanishi, qoʻshni mamlakatlar bilan integratsiyani kuchaytirish boʻyicha qilinayotgan ishlar, jahon siyosatshunosligida “Markaziy Osiyo ruhi” iborasining qoʻllanishi kabi muhim jihatlar eʼtirof etildi.
Bugun Oʻzbekiston Osiyoda koʻp tomonlama hamkorlikning faol ishtirokchisi hisoblanadi va Markaziy Osiyo mamlakatlarining oʻzaro munosabatlarini rivojlantirishda muhim oʻrinni egallagan.
Shavkat Mirziyoyevning intervyusi umumiy mamlakatning umumiy maqsadlari va amaliy harakatlarni namoyish qiladi. Prezident oʻz nutqida taʼlim, qonun ustuvorligi va iqtisodiyot sohalarida amalga oshirilishi kerak boʻlgan vazifalarni eslatib oʻtgan. Shuningdek, jamiyat rivojiga toʻsiq boʻluvchi – byurokratiya, korrupsiya va iqtisodiy muammolarga ham toʻxtalib oʻtilgan.

The essence of the interview of the head of our state Shavkat Mirziyoyev to the newspaper “New Uzbekistan” was analyzed at the spiritual and educational meeting held in the main Department of Internal affairs of Tashkent city.
The training was conducted by the advisor to the rector of the University of World Economy and Diplomacy, doctor of political sciences, professor, Shuhrat Gaibnazarov. At the meeting, he spoke about the reforms carried out in our country over the past five years, about the implementation of the tasks set out in the “Strategy of Actions, building a comprehensively developed state and society in the new Uzbekistan and creating the foundation for the Third Renaissance.
Now Uzbekistan is an active participant in multilateral cooperation in Asia, developing constructive relations with the countries of Central Asia.
The interview of President Shavkat Mirziyoyev is characterized by general principles and practical actions. The President recalls the projects that should be implemented in the fields of education, the rule of law and the economy. He also draws attention to the problems that have yet to be solved - bureaucracy, corruption, economic problems and others.