Toshkent shahrida Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz tomonidan BMTning qator tashkilotlari hamda YXHT bilan hamkorlikda “Xalqaro yoshlar kuni”ga bag‘ishlangan konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. “Global harakatlarga yoshlarni jalb qilish” mavzusidagi mazkur butunjahon konferensiyaning 1-sessiyasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq” fakultetining 2-bosqich talabasi Mirsaid Muxtorov “Inkuliziv ta’lim – yoshlarni ish bilan ta’minlashning bosh me’zoni” mavzusidagi nutqi bilan qatnashdi.
Talabamiz o‘z ma’ruzasida inkuliziv ta’limdagi muammolar, bu yo’nalishdagi ta’lim konsepsiyasini “Yoshlar huquqlari to’g’risidagi Toshkent deklaratsiyasi”ga qo‘shish bo‘yicha me’zonlar haqida va ko‘zi ojizlar maktab internatlaridagi bitiruvchilarini ish bilan ta’minlash dinamikasi va o‘z tajribasi haqida so‘zladi.
Shuningdek, M.Muxtorov o’z chiqishi davomida tahsil olish uchun nega aynan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetini tanlaganini hamda o’qish mobaynida qanday yutuqlarga erishganligi borasida ham yig’ilganlarga so’zlab berdi.
Yakuniy so’z o’rnida esa nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlarini himoya qilish uchun davlatimizda qonunchilikni takomillashtirish, o‘z mehnati va tajribalarini “Inson huquqlarini” himoya qilish uchun safarbar etishga, shu bilan birga xalqaro tajribani o‘rganish uchun zaruriy bilim va ko’nikmalarni  shakllantirish uchun JIDUning imkoniyatlari haqida ham gapirib o’tdi.

UWED student participated in the international conference on Inclusive education
In Tashkent, the National Center for Human Rights hosted a conference dedicated to the “International Youth Day” jointly with several UN organizations and the OSCE. Mirsaid Mukhtarov, the second-course student of the Faculty of ”International law“ of the University of World Economy and Diplomacy, participated in the 1st session of this international conference on "Attracting young people to Global actions“ with his speech on “Inclusive Education – the main norm of employment for young people".
In his report, our student spoke about the problems of inclusive education, measures to include it in the concept of education in the “Tashkent Declaration on the Rights of Youth”, the dynamics of employment of graduates of boarding schools for the blind and his own experience.
Also, M.Mukhtarov told the participants about why he chose the University of World Economy and Diplomacy to study and what achievements he received during his study.
As a final speech, he spoke about the possibilities of the UWED to improve legislation in our state for the protection of the rights of persons with disabilities, mobilizing its efforts and experiences to protect “Human rights”, as well as the formation of the necessary knowledge and skills for the study of international experience.