Markaziy va Janubiy Osiyo munosabatlari: umumiy oʻtmishdan farovon kelajakka
2021-yil 18-avgust kuni “Markaziy va Janubiy Osiyoning oʻzaro bogʻliqligi: poydevori, istiqbollari, geostrategik ahamiyati” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya boʻlib oʻtdi.
Tadbir Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti tomonidan Konrad Adenauer jamgʻarmasining Markaziy Osiyo boʻyicha vakolatxonasi va Markaziy Osiyo xalqaro instituti bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Konferensiya ishida Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati aʼzolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Markaziy va Janubiy Osiyo hamda boshqa qator davlatlarning tashqi siyosiy idoralari, parlamentlari vakillari, yetakchi olim va ekspertlari ishtirok etdi.
Tadbir davomida 2021-yil iyul oyida Toshkent shahrida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan oʻtkazilgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” konferensiyasi yakunlari atroflicha muhokama va tahlil qilindi.
Soʻzga chiqqanlar Toshkent konferensiyasini yuksak baholab, u savdo, iqtisodiyot, transport, kommunikatsiya, madaniyat va gumanitar hamkorlik yoʻnalishidagi oʻzaro manfaatli strategik loyihalarni ishlab chiqish uchun maydonchaga aylanganini taʼkidladilar.
Konferensiya ishtirokchilari tomonidan soʻnggi kunlarda Afgʻonistondagi voqealar keskin rivojlanayotgani mintaqadagi vaziyatni chuqur va har tomonlama tushunib yetish, tinchlik va barqarorlikni saqlash yoʻllarini izlash, barqaror rivojlanish shart-sharoitlarini taʼminlash zarurligini yana koʻrsatib bergani eʼtirof etildi. Ishtirokchilarning fikricha, bu ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni hal etishga koʻmaklashadigan mintaqaviy loyihalarni amalga oshirishda mintaqadagi mamlakatlar oʻrtasida koʻp tomonlama hamkorlikni mustahkamlash yuzasidan Toshkentda boʻlib oʻtgan konferensiyada bildirilgan taklif va tashabbuslar dolzarbligini yana bir bor isbotlaydi.
Shu bilan birga, ular investitsiya, transport va kommunikatsiya, suv-energetika, ekologik, madaniy-gumanitar siyosat sohasidagi dolzarb muammolarni tadqiq etish maqsadida Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari oʻrtasida hamkorlikning nazariy masalalarini oʻrganish, ilmiy tadqiqot yoʻnalishlarini aniqlash masalalariga alohida eʼtibor qaratishdi.
Muhokama chogʻida tadbir ishtirokchilari tomonidan Toshkent konferensiyasida ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish boʻyicha aniq takliflar, shuningdek, hozirgi zamondagi muammolar va tahdidlarga qarshi kurashish uchun mintaqani rivojlantirish va salohiyatni oshirishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishda xalqaro tashkilotlar va fuqarolik jamiyati institutlarining rolini mustahkamlash boʻyicha tavsiyalar berildi.
Umuman olganda, xalqaro forum Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari oʻrtasidagi mintaqaviy aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlashning barcha dolzarb masalalarini erkin ilmiy jihatdan va ekspertlar ishtirokida muhokama etish uchun faol platformaga aylandi.
Munozaralar natijalarini umumlashtirib, ishtirokchilar koʻtarilgan muammolarni hal qilish bir yillik vazifa emas, degan xulosaga kelishdi. Yuz berayotgan jarayonlarni doimiy monitoring qilish, fundamental va amaliy tadqiqotlar olib borish talab etiladi, buning uchun tadqiqotchilar eʼtiborini tegishli ilmiy sohalarga qaratish zarur.
Shu nuqtayi nazardan konferensiya maqsadlariga erishish mintaqalar salohiyatini yana-da mustahkamlashda parlamentlar rolini mustahkamlash va parlament diplomatiyasi vositalaridan faol foydalanishni talab etadi.
Ilmiy-amaliy konferensiya yakunlari boʻyicha keng auditori uchun “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi Toshkent konferensiyasining asosiy natijalari va yutuqlarini batafsil izohlab beruvchi uslubiy qoʻllanma tayyorlashga qaror qilindi.

On August 18, 2021, was held an international scientific and practical conference on the topic: Connectivity of Central and South Asia: Preconditions, Prospects, Geostrategic significance.
The event was organized by the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the University of World Economy and Diplomacy together with the Konrad Adenauer Foundation Representative Office for Central Asia and the International Institute for Central Asia.
The conference was attended by members of the Senate and deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, representatives of foreign ministries, parliaments, leading scientists and experts from Central and South Asia, as well as a number of other states.
During the event, the results of the Tashkent Conference Central and South Asiaregional interconnectedness. Challenges and Opportunities held in July 2021 were discussed and analyzed in detail.
The speakers at the event, highly appreciating the Tashkent conference, stressed that it has become a platform for the development of mutually beneficial strategic projects in the field of trade, economy, transport, communication, culture and humanitarian cooperation.
The conference participants noted that the rapid development of events in Afghanistan in recent days has once again demonstrated the need for a deep and comprehensive understanding of the situation in the region, finding ways to preserve peace and stability, and ensuring conditions for sustainable development. In their opinion, this once again proves the relevance of the proposals and initiatives voiced during the Tashkent Conference to strengthen multilateral cooperation between the countries of the region in the implementation of regional projects that contribute to solving socio-economic issues.
At the same time, they paid special attention to the issues of studying theoretical issues of cooperation between the countries of Central and South Asia, determining the directions of scientific research in order to study current problems in the field of investment, transport and communication, water and energy, environmental, cultural and humanitarian policy.
During the discussion, the participants of the event made concrete proposals for the implementation of the initiatives put forward during the Tashkent Conference, as well as recommendations for strengthening the role of international organizations and civil society institutions in the implementation of projects aimed at regional development and capacity-building to counter modern challenges and threats.
In general, the international forum has become an active platform for free scientific and expert discussion of the entire range of topical issues of development and strengthening of regional relations between the countries of Central and South Asia.
Summarizing the results of the discussions, the participants came to the conclusion that solving the problems raised is not a one-year task. Constant monitoring of the ongoing processes, fundamental and applied research is required, for which it is necessary to focus the attention of researchers on a number of relevant scientific areas.
Following the results of the scientific and practical conference, it was decided to prepare a methodological guide for a wide range of readers, explaining in detail the main results and achievements of the Tashkent conference Central and South Asiaregional interconnectedness. Challenges and Opportunities”.