"Beshkapa" MFYda ma’naviy-ma’rifiy tadbir o’tkazildi
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining “O’zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o’ttiz yillik bayramiga tayyorgarlik ko’rish va uni yuqori saviyada o’tkazish to’g’risida” qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Mirzo Ulug’bek tumani “Beshkapa” mahalla fuqarolar yig’ini binosida “Yangi O’zbekistonda erkin va farovon yashaylik” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv bo’lib o‘tdi. Mazkur tadbir Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o’qituvchilari va O’zbekiston Respublikasi “Taraqqiyot strategiya” markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda O’zbekiston Respublikasi “Taraqqiyot strategiya” markazining yetakchi eksperti F. Ishonqulov mamlakatimizda 2017-2021-yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar trayektoriyasi haqida batafsil to’xtalib, erishilgan yutuqlar, o’zgarishlar, yangiliklar mohiyatini yoritdi va “Bosh maqsadimiz-xalqimizning roziligi”, “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak”, “Insonlarning dardu tashvishlarini o’ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir”, “Xalqimiz o’z hayotida ijobiy o’zgarishlarni ertaga emas, uzoq kelajakda emas, aynan bugun ko’rishi kerak“ kabi hayotiy g’oyalarga asoslangan o’zgarishlar eng avvalo mamlakatda inson huquqlari va erkinliklarini to’liq ta’minlashga qaratilgani bilan alohida molik ekanligini ta’kidladi.
So’ngra “Beshkapa” MFY raisi X.To’xtayeva so’zga chiqib mahallada olib borilayotgan ishlar to’g’risida batafsil to’xtalib o’tdi va mahallada, ayniqsa “Yoshlar daftari”da ro’yxatda turgan yoshlar bilan JIDU professor-o’qituvchilari va talaba-yoshlari o’zaro faoliyati albatta ijobiy natija berishini, universitetning taniqli olimlari mahalla aholisi o’rtasida olib borayotgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarini tashkil etishda hissa qo’shayotganliklari haqida to’xtalib o‘tildi.
JIDU rektor maslahatchisi, siyosiy fanlar doktori, professor Shuhrat G’oyibnazarov mahalla faollari bilan o’zaro hamkorlikda “Yangi O’zbekistonda erkin va farovon yashaylik” g’oyasini o’zida mujassam etgan qator tashkiliy-amaliy, ma’naviy-ma’rifiy hamda targ’ibot-tashviqot tadbirlari doirasida Mirzo Ulug’bek tumani 2-sektor hududidagi Azamat, Al-Farobiy, Ahillik, Ahmad Yugnakiy, Munavvarqori, Traktorsozlar, Uyg’onish, Ulug’bek, Humoyun, Yuzrabot va Yalong’och MFYlarida ham huddi shunday tadbirlar amalga oshiriladi deb ta’kidladi va “Beshkapa” mahallasi kutubxonasiga kitoblar sovg’a qildi.

In order to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On preparation for the Thirty-Year holiday of the state independence of the Republic of Uzbekistan and its transfer at a high level” was held a spiritual and educational meeting on topic “We live in a new Uzbekistan – a free and prosperous country!” in the mahalla of “Beshkapa” of Mirzo Ulugbek district. This event was organized jointly with the professors and teachers of the University of world economy and diplomacy and the Development Strategy Center of the Republic of Uzbekistan.
At the event, the leading expert of the Development Strategy Center F. Inankulov spoke in detail about the reforms carried out in our country in 2017-2021 and covered the essence of the achievements, changes and innovations and said that “People's satisfaction with life is the highest and fair assessment given to our work”, “Not the people should serve the state, but government bodies should serve the people”, “People should live well not tomorrow, not in the distant future, but today,” are of a special character, with the aim of ensuring full human rights and freedoms in the country in the first place.
Then the chairman of the mahalla "Beshkapa" Kh.Tukhtayeva, speaking about the work carried out in the mahalla, stressed that the interaction of UWED teachers with young people, especially in the "youth notebook", will certainly give a positive result, university scientists contribute to the organization of spiritual and educational events held among the residents of the mahalla.
UWED rector advisor, doctor of political sciences, professor Shuhrat Gaibnazarov noted that such events are carried out within the framework of a series of organizational-practical, spiritual-educational activities on motto “We live in a new Uzbekistan – a free and prosperous country!” in cooperation with the activists of the mahallas Azamat, Al-Farabi, Ahillik, Ahmad Yugnaki, Munavvarqori, Traktorsozlar, Uygonish, Ulugbek, Humoyun, Yuzrabot and Yalongoch and presented books to the “Beshkapa” mahalla’s library.