"Beshkapa" MFYda ma’naviy-ma’rifiy tadbir o’tkazildi
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining “O’zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining o’ttiz yillik bayramiga tayyorgarlik ko’rish va uni yuqori saviyada o’tkazish to’g’risida” qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Mirzo Ulug’bek tumani “Beshkapa” mahalla fuqarolar yig’ini binosida “Yangi O’zbekistonda erkin va farovon yashaylik” shiori ostida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv bo’lib o‘tdi. Mazkur tadbir Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti professor-o’qituvchilari va O’zbekiston Respublikasi “Taraqqiyot strategiya” markazi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda O’zbekiston Respublikasi “Taraqqiyot strategiya” markazining yetakchi eksperti F. Ishonqulov mamlakatimizda 2017-2021-yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar trayektoriyasi haqida batafsil to’xtalib, erishilgan yutuqlar, o’zgarishlar, yangiliklar mohiyatini yoritdi va “Bosh maqsadimiz-xalqimizning roziligi”, “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak”, “Insonlarning dardu tashvishlarini o’ylab yashash – odamiylikning eng oliy mezonidir”, “Xalqimiz o’z hayotida ijobiy o’zgarishlarni ertaga emas, uzoq kelajakda emas, aynan bugun ko’rishi kerak“ kabi hayotiy g’oyalarga asoslangan o’zgarishlar eng avvalo mamlakatda inson huquqlari va erkinliklarini to’liq ta’minlashga qaratilgani bilan alohida molik ekanligini ta’kidladi.
So’ngra “Beshkapa” MFY raisi X.To’xtayeva so’zga chiqib mahallada olib borilayotgan ishlar to’g’risida batafsil to’xtalib o’tdi va mahallada, ayniqsa “Yoshlar daftari”da ro’yxatda turgan yoshlar bilan JIDU professor-o’qituvchilari va talaba-yoshlari o’zaro faoliyati albatta ijobiy natija berishini, universitetning taniqli olimlari mahalla aholisi o’rtasida olib borayotgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarini tashkil etishda hissa qo’shayotganliklari haqida to’xtalib o‘tildi.
JIDU rektor maslahatchisi, siyosiy fanlar doktori, professor Shuhrat G’oyibnazarov mahalla faollari bilan o’zaro hamkorlikda “Yangi O’zbekistonda erkin va farovon yashaylik” g’oyasini o’zida mujassam etgan qator tashkiliy-amaliy, ma’naviy-ma’rifiy hamda targ’ibot-tashviqot tadbirlari doirasida Mirzo Ulug’bek tumani 2-sektor hududidagi Azamat, Al-Farobiy, Ahillik, Ahmad Yugnakiy, Munavvarqori, Traktorsozlar, Uyg’onish, Ulug’bek, Humoyun, Yuzrabot va Yalong’och MFYlarida ham huddi shunday tadbirlar amalga oshiriladi deb ta’kidladi va “Beshkapa” mahallasi kutubxonasiga kitoblar sovg’a qildi.

В целях обеспечения выполнения Постановления Президента Республики Узбекистан “О подготовке к тридцатилетнему празднику государственной независимости Республики Узбекистан и его передаче на высоком уровне” состоялось духовно-просветительское мероприятие Схода граждан махалли «Бешкапа» Мирзо Улугбекского района столицы под девизом «Нам жить в новом Узбекистане – свободной и процветающей стране!». Это мероприятие было организовано совместно с профессорами и преподавателями Университета мировой экономики и дипломатии и Центра Стратегии развития Республики Узбекистан.
На мероприятии выступил ведущий эксперт Центра «Стратегии развития» Ф. Ишанкулов и подробно рассказал о реформах, проведенных в нашей стране в 2017-2021 годах, осветил суть достижений, изменений и инноваций и отметил, что идеи «Удовлетворенность народа жизнью – самая высокая и справедливая оценка», «Не люди должны служить государству, а государственные органы должны служить народу», «Жить заботами людей – самый важный критерий человечности», «Люди должны хорошо жить не завтра, не в отдаленном будущем, а сегодня», носят особый характер, с целью обеспечения в первую очередь полных прав и свобод человека в стране.
Затем председатель махалли “Бешкапа” Х.Тухтаева, говоря о работе, проводимой в махалле, подчеркнула, что взаимодействие преподавателей УМЭД с молодежью, внесенных в «молодежную тетрадь», безусловно, даст положительный результат, ученые университета вносят свой вклад в организацию духовно-просветительских мероприятий, проводимых среди жителей махалли.
На встрече советник ректора УМЭД, доктор политических наук, профессор Шухрат Гаибназаров отметил, что подобные мероприятия проводятся в рамках серии организационно-практических, духовно-просветительских мероприятий под девизом «Нам жить в новом Узбекистане – свободной и процветающей стране!» в сотрудничестве с активистами махаллей Азамат, Аль-Фараби, Ахиллик, Ахмад Югнаки, Мунавваркори, Тракторсозлар, Уйгониш, Улугбек, Хумоюн, Юзработ и Ялонгоч и подарил книги библиотеке махалли "Бешкапа".